Havadis16.com - 17 Ocak 2019, Perşembe

Göbeklitepe başarısının arkasındaki isim!..

3 Temmuz 2018
132 kez okundu
Göbeklitepe başarısının arkasındaki isim!.. için yorumlar kapalı

“Şimdi Göbeklitepe zamanı”

Türkiye dün, Bahreyn’den gelen tarihi bir haberle tüm dünyanın gözünün çevrildiği ülke oldu. Medeniyetin beşiği bu topraklar bir kere daha dünyanın kalıcı mirasına “tescilli” ev sahipliği yapmanın gururunu bizlere yaşattı. 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Şanlıurfa’da’daki Göbeklitepe Tapınağı, UNESCO’nun Kalıcı Dünya Mirası listesine girdi.

Haberi dün sabah duyar duymaz, ilk aklıma gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik oldu.

Çünkü Urfa denince ilk akla gelen isim son 2 dönem Urfa milletvekili olarak görev yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik. Göbeklitepe’nin kalıcı dünya mirası kapsamına alınmasının ardında Bakan Çelik’in çok büyük katkıları bulunuyor.

Çelik’in Urfa’nın her bir köşesinde, her bir yatırımında imzası var. Tam 8 ay önce ‘Yerel Medya Toplantısı’ çerçevesinde Bursa Basın Yayın Enformasyon İl Müdürlüğü’nün başkanlığında 43 gazeteci Urfa’ya çıkarma yaptığımızda hem gördük, hem de Urfa halkından bire bir duyduk!

Kent merkezine 15 km. uzaklıktaki Göbeklitepe arkeoloji alanı da bu yatırımların içinde en önemlisi olarak dikkat çekiyor. Bugün eğer dünyanın sayılı tarihi mekânlarından ve ülkemizin eşsiz değerlerinden biri olarak tescillenmişse ve hem kente hem de ülkemize turizm girdisi sağlıyor ise kuşkusuz onun çabaları sonucu…

******                      *******                           *******

Biz o tarihte arkeolojik alanın çatı ve yol çalışmaları yapıldığı için giriş çıkışların yasak olmasından dolayı yerinde görme imkânı elde edememiştik. Ama Urfa Şehir Müzesi’nde bire bir ölçütlerinde yapılandırılıp, aynı zamanda kazı çalışmalarında ortaya çıkan eserlerin hava koşullarından etkilenmemesi için geçici olarak korunduğu kapalı mekândaki Göbeklitepe Höyüğü’nü uzmanları eşliğinde gezip bilgilendirildik.

İnsanlık tarihi açısından gerçekten de müthiş bir buluş. Dünya tarihine göre insanın yeryüzünde görülmesi 10 bin yıl öncesine dayanıyor. Oysa bu bildik tarih 1995 yılında Urfa’daki Göbeklitepe’nin kazı çalışmalarının başlamasıyla bir anda silinip, yeni baştan dünya tarihinin yazılmasına yol açıyor.

Urfa’da anlattıklarında hepimiz şaşkına uğramıştık. Dünya tarihini 12 bin yıl öncesine atan bu kazı çalışmalarının hikâyesi, 1963 yılında Göbeklitepe’deki çiftçinin tarlasını sürdüğü sırada öküzünün ayağına sert cismin takılmasıyla başlıyor. Çiftçi taş sanıyor, çıkarmaya çalışıyor, etrafını kazınca bunun taş değil, kocaman bir küp olduğunu görüyor ve onu oradan çıkarıp, valiliğe at arabasında götürüyor. Yıllarca orada kıyıda kenarda duran o küpü bir gün Alman arkeolog ziyarette fark ediyor ve sonrası malum…

*******                               ********                        ********

Şanlıurfa’da dünyanın tarihini değiştiren hikâyeyi halk arasında şehir efsanesi olarak şaşkınlık içinde dinlerken, bir başka şaşkınlığımız da Faruk Çelik’in yaptığı yatırımlarla kentin adeta uçuşa geçtiği idi. Ve bu yatırımlar içinde en önemlilerinden birini de belirttiğim üzere Göbeklitepe Ören köyünün turizm merkezi haline getirilip, uluslararası alanda cazibesinin artmasına yönelik yaptığı çalışmalar oluşturdu.

Bakan Çelik, Urfa’ya gittiğinde ilk olarak “tarihin sıfır noktası” diye tanımlanan Göbeklitepe’yi ziyaret etti ve yatırım kapsamına aldı. Göbeklitepe asfalt yolla 2013 yılında ilk onun sayesinde tanıştı. Ardından çevre düzenlemesi ve arkeolojik çalışmaların ödeneğinin artırılmasına, denetlenmesine ve eserlerin bulunduğu yerde muhafazasına kadar tüm ayrıntılarla hassasiyetle tek tek ilgilendi. Uçak pistini andıran son yol çalışması yatırımının altında yine kendisinin imzası var.

Yatırım ve destek dünkü tarihi başarıyı getirmekle kalmadı, Çelik ardında “kendisinden Allah razı olsun, Urfa’yı ihya etti, doğunun Paris’i yapmakla kalmadı, bizim kardeşliğimizi sağlayarak bu topraklara barış getirdi” diyen vefalı bir Urfa halkı bıraktı.

Dolayısıyla dün UNESCO’nun tarihi açıklamasından sonra bu başarının ardında bulunan isimlerden biri olarak sevincini şu twitiyle paylaştı:

“Ülkemizin ve Şanlıurfamızın eşsiz tarihi eserlerinden Göbeklitepe, 12 bin yıllık geçmişi ile UNESCO’nun Kalıcı Dünya Mirası listesine girerek hepimizi gururlandırmıştır. Şimdi Göbeklitepe’yi ziyaret etme zamanı”.

Bakan Çelik bu paylaşımıyla da Göbeklitepe’ye turizm akınının startını vermiş oldu!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.