Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Gönüllü Kuruluşlar Platformu 20 yaşında

17 Haziran 2015
Gönüllü Kuruluşlar Platformu 20 yaşında için yorumlar kapalı
Gönüllü Kuruluşlar Platformu 20 yaşında

Tam 20 yıldır kesintisiz ve aralıksız bir şekilde her ay toplanan ve bünyesinde 74 farklı kurumu barındıran Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu’nun, 240’ncı toplantısı yapıldı.

MÜSİAD Bursa Şubesi’nde 20’ncı yıla özel olarak planlanan toplantıya, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, İl Müftüsü Mehmet Emin Ay, MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses’in yanı sıra çok sayıda davetli ve 74 kuruluşun temsilcileri katıldı.

Programın açılışında konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu,Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu, 20 yıldır aralıksız 240’ncı toplantısını yapıyor. Bu 240’ncı, 20’nci yılda sizlerle beraber olmaktan, sizlerin arasında olmaktan son derece memnun olduğumu ifade ederim” dedi.

Karaloğlu: Allah, bu gayretlerinizi devam ettirsin.

20 yıldır aralıksız bir şekilde toplanmanın önemli bir başarı olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, “Bugün aramızda çok farklı dernek, çok farklı vakıf, çok farklı cemiyetin temsilcisi var. Belki hepsinin izlediği yolda, uyguladığı metotta ufak tefek farklılıklar var. Ama hepinizin çok güçlü bir ortak paydanızın olduğu muhakkak. Zaten ortak payda üzerinde 20 yıldır bu toplantıyı devam ettiriyorsunuz. Biliyorum ki hepinizin hedefi, her şeyden önce iyi insan, iyi Müslüman, samimi Müslüman yetiştirmek. Allah bu gayretlerinizi devam ettirsin” şeklinde konuştu.

 

Karaloğlu: Dara düştüğümüzde kıymetini biliyoruz

 

Bu tip kuruluşların değerinin, dara düşüldüğünde anlaşılacağını dile getiren Vali Karaloğlu, şunları söyledi:

 

“Bu tip kuruluşların biraraya gelmesi normal zamanlarda çok mana ifade etmiyor, ama zora düştüğümüzde, sıkıntıya düştüğümüzde buna daha çok ihtiyaç duyduğumuzu anlıyoruz. 28 Şubat sürecinde ne kadar sıkıntı çektiğimizi biliyoruz. Bunlar bir daha yaşanmayacak diye bir şey yok. İnsanlık var oldukça iyiyle kötü, hakla batılın mücadelesi devam edecek. Bu kuruluşlara her zaman toplumun ihtiyacı var. Ben bu gayretinizden dolayı, 20 yıldır kesintisiz bu birlikteliğinizi güçlü ortak paydalarınızın etrafındaki bu birlikteliğinizi devam ettirdiğiniz için her birinize, kuruluşlarınız adına vakıflarınız adına teşekkür ederim. Allah, muhabbetinizi sevginizi, işbirliğinizi arttırsın.”

 

Gürses: BGKP sayesinde birbirimize kenetlendik

 

20’ncı yıla özel olarak tertiplenen programa ev sahipliği yapan MÜSİAD Bursa Şubesi’nin Başkanı Mustafa Gürses ise, Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu aracılığıyla insanlığa ve dünyaya bir mesaj vermeyi hedeflediklerini dile getirdi. Gürses, güçlü bir medeniyetin yeniden inşasında Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu’na önemli görevler düştüğünü söyledi.

 

Her türlü farklılığı unutup, Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu çatısında altında birbirlerine kenetlendiklerini kaydeden Mustafa Gürses, “Onlar, yakın dönemde yaptıkları kavgaları ve ihtilafları unutmak suretiyle, AB’yi kurdular. AB’yi kurabildiler. Biz ise, ihtilaf yok iken, geçmişteki ihtilaflara gitmek suretiyle, beraberliğimizi unutmak suretiyle, hatırlamamız lazım gereken şeyleri hatırlamadan, bu Osmanlı topraklarında ve Türkistan’da 50’ye yakın ve belki de daha fazla devletçiklere dağıldık. Birlik ve beraberliğimiz bozuldu. Türkiye’ye geldiğimizde, farklı mezhepten, farklı meşrepten farklı tarikattan ve anlayıştan birbirimize işte bu gönüllü kuruluşlar platformu sayesinde kenetlendik. Birlik olduk, beraberlik olduk. Önümüzdeki yıllar inşallah yapacağımız çok şeyler var. Bunla yapılanlarla yetinmememiz lazım” dedi.

 

Gürses: Gönüllerimiz bir

 

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’yla resmiyette bir bağlarının olmadığına dikkat çeken Gürses, “Biz, onların şubeleri olmasak da gönülde onların şubesiyiz. Genel merkezimiz resmi anlamda onlar olmasa da gönülden onlara bağlıyız. Önümüzde yapacak çok ve güzel şeyler var. Bunları inşallah hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

 

Sayılgan: On binlere ulaştık

 

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu İcra Heyeti Başkanı Burhan Sayılgan da yaptığı konuşmada, 1950’lerin başında filizlenen gönüllü kültür teşekkülleri hareketinin, bugün on binlere doğru yol almakta olduğuna dikkat çekti.

 

Sayılgan, “Bu gelişme ülkemizdeki demokratik sahada kaydedilen tekâmülün bir tezahürüdür. Milletimizin dinamik ve atılımcı yapısı sayesinde, kendisine imkân verilip önü açılınca fevkalade güzel kuruluşlar ortaya çıkmaktadır. Biz gönüllü kuruluşlar olarak; tüm halkımızın ve sesimizi duyan herkesin, içinde geçmekte olduğumuz kritik sürecin bilincinde olduğuna, davasına, ülkesine ve milletine ve topyekûn dönüşümün ruhuna uygun davranıp gerekli sorumlulukları yerine getireceğine yürekten inanıyoruz. Milletin değerlerini egemen kılarak, risk alanı oluşturmadan kazanımların zarar görmeden, umut içinde bekleyen dünya Müslümanlarının umudunu boşa çıkarmaması için gayret gösterilmeli ve sonuca ulaşılmalıdır” dedi.

 

Genel seçim değerlendirmesi

 

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu İcra Heyeti Başkanı Burhan Sayılgan, 7 Haziran

seçimlerine ilişkin ise, şu değerlendirmede bulundu:

 

“Özgürlüklerin risk olarak algılandığı, iç çekişmelerin ve ötekileştirmenin zirve yaptığı, dışa bağımlı, ekonominin kısır döngüye mahkûm edildiği, siyasetin vesayete mecbur bırakıldığı bir Türkiye fotoğrafına yeniden geri dönülmemelidir. İstikrarını sürdüren Türkiye; sadece kendi milletimiz için değil Filistin, Suriye, Bosna, Kosova, Makedonya, Somali, Myanmar, Arakan, Doğu Türkistan, merhamet ve adalet bekleyen batının mağdur ettiği bütün dünya mazlumları için de büyük bir ümit ışığıdır. Biz sivil toplum kuruluşları olarak; tüm halkımızın ve sesimizi duyan herkesin, içinde geçmekte olduğumuz kritik sürecin bilincinde olduğuna, davasına, ülkesine ve milletine ve topyekûn dönüşümün ruhuna uygun davranıp gerekli sorumlulukları yerine getireceğine yürekten inanıyoruz. Bu görüşlerimiz ışığında, 7 Haziran’da yapılan seçimlerin sonuçlarının her ne şekilde olursa olsun, ülkemiz ve milletimiz adına hayırlar getirmesini dilerim.”

 

Karlık: Sizlerin desteğinize ihtiyacımız var

 

Programa katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık da, “Belediyecilik manasında ne yapılması gerekiyorsa, samimiyetle söylüyorum, fazlasıyla yapılıyor. Belediye olarak bizlerin yaptıkları hizmetlerin yanında, gönüllere girmekte de gerekiyor. İşte bu konuda sizlerin desteğine çok ihtiyacımız var” dedi.

 

Programın sonunda Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Abdullah Ekinci de Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Programın sonunda Abdullah Ekinci’ye teşekkür plaketi verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.