Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Görmez’den provokasyon uyarısı

25 Haziran 2015
Görmez’den provokasyon uyarısı için yorumlar kapalı
Görmez’den provokasyon uyarısı

Mehmet Görmez, Hollandalı aşırı sağcı liderin İslam karşıtı karikatürleri ülkesinde televizyonda yayınlamasına ilişkin, ‘Bazı kötü niyetliler Müslümanlar’ın bu barış ayı Ramazan’ı bozmak için plan içerisindeler’ dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hollandalı aşırı sağcı liderin İslam karşıtı karikatürleri ülkesinde televizyonda yayınlamasına ilişkin, “Bazı kötü niyetliler Müslümanlar’ın bu barış ayı Ramazan’ı bozmak için böyle bir plan içerisindeler. Ben öncelikle hiç ciddiye almadan, Ramazan’ın huzurunu böyle bir provokasyonun bozmasına izin vermemeleri gerektiğini ifade etmek isterim” dedi.

Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in İslam karşıtı karikatürleri ülkesinde televizyonda yayınlamasıyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Ben öncelikle Batı’daki bütün devlet adamlarına, siyaset adamlarına önce bir şey ifade etmek isterim. İslamofobik nefretin ortadan kalkması için daha yoğun çabalara ihtiyaç var. İslamofobik nefret artık bir ırkçılık gibi suç sayılmalı. Ancak benim asıl çağrım Avrupa’da yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimize. Onlara bilhassa bunun bir provokasyon olduğunu dikkate alarak, Ramazan’ın huzurunu bozmalarına asla izin vermemeliyiz.

Daha önce de Danimarka’da, Fransa’da, dünyanın muhtelif yerlerinde oldu ve İslam dünyasında çok üzücü hadiseler yaşandı. Öyle anlaşılıyor ki bunu gören bazı kötü niyetliler Müslümanlar’ın bu barış ayı Ramazan’ı bozmak için böyle bir plan içerisindeler. Ben öncelikle hiç ciddiye almadan, Ramazan’ın huzurunu böyle bir provokasyonun bozmasına izin vermemeleri gerektiğini ifade etmek isterim. Çünkü Hazreti Peygamber bir güneştir. O güneşe üfürerek herhangi bir kimse söndüremez. Bunu herkes biliyor. Müslümanlar bunu böyle bilmeli ve asla böyle bir provokasyona gelmemeleri gerektiğini ben Avrupa’da yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimize ifade etmek isterim” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.