Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

“Hakkınızı sonuna kadar savunun!”

15 Mart 2013
“Hakkınızı sonuna kadar savunun!” için yorumlar kapalı
“Hakkınızı sonuna kadar savunun!”

 Bursa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Onur Kavilcioğlu, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Yasal düzenlemeleri anlatan Kavilcioğlu, tüketici haklarının korunmasında yasal düzenlemeler kadar önemli olan diğer unsurun, bilinçli tüketicilik olduğunu vurguladı.

Bursa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Onur Kavilcioğlu, tüm tüketicileri haklarını savunma konusunda ısrarlı davranmaya davet etti.

Adliye Sarayı’nda basın açıklaması yapan Kavilcioğlu, tüketici hakları kavramının ilk olarak ABD’de ortaya çıktığını ve ardından tüm dünyaya yayıldığını belirterek, 80’li yıllardan buyana yapılan yasal düzenlemeler sonucu tüketicilerin haklarının koruma altına alındığını, bu çerçevede Türkiye’de de bir dizi yasal düzenleme yapıldığını anlattı.

1995 yılında 4077 Sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile ülkemizde de tüketicilerin haklarının korunma altına alınmaya başlandığını kaydeden Kavilcioğlu, “Tüketicilerin güvenlik, ekonomik ve sağlık sorunlarına çözüm üreten, zararlarını tazmin eden ve onları sağlıksız çevresel faktörlerden korunmayı amaçlayan 4077 sayılı yasa, Tüketici Hakları konusunda ülkemizde aydınlatıcı rol oynamaktadır. Söz konusu yasa ile Tüketici Mahkemeleri kurulmuş ve bu Mahkemeler özel olarak sadece tüketicilerin davalarına bakmaktadır” dedi

Kavilcioğlu şunları söyledi:

“Yasanın ve ilgili yönetmeliklerin çıkması ile il ve ilçelerde hakem heyetleri oluşturulmuş ve her hakem heyetinde Baro’yu temsilen birer Hukukçu görev almıştır. Tüketicilerin Hakem Heyetlerine başvurmaları hususunda bir takım özel düzenlemeler yer almaktadır. 2013 yılı itibariyle, hakem heyetlerinin görev sınırı icraya konu edilebilecek uyuşmazlıklarda 1.191,52 TL, ilçe hakem heyetlerine müracaat sınırı 3.110,58 TL, bu rakamın üzerindeki ihtilafların çözümü ise il hakem heyetlerinde görülmektedir. Yasanın yürürlüğe girmesi ile beraber tüketiciler, harç ödemeden, müracaat ücreti ödemeden haklarını masrafsız bir şekilde arayabilmektedirler.”

Bu yasada biraz da kredi kartı mağdurları düşünülerek 2003’te önemli değişiklikler yapıldığını vurgulayan Kavilcioğlu, “Son dönemde, tüketiciler ve bankalar arasında kullanılan kredilerin özellikle masrafları konusunda önemli sorunlar yaşanmaktadır. Söz konusu sorunların giderilmesi amacıyla 4077 sayılı yasada bir takım değişikliklerin yapılması meclisin gündemdedir. Yasalar ne kadar özenli veya sosyal ve ekonomik yaşama uygun hazırlanırsa hazırlansın, tüketicilerin de bilinçli olması onların zarar görmemeleri hususunda birinci derecede önemlidir. Bursa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu olarak, gündemde yer alan ve tüketiciyi ilgilendiren konuları yakından takip etmekte ve gerekli çözüm yollarının vatandaşlarımıza bildirilmesi konusunda gerekli çalışmaları gerçekleştirmekteyiz” şeklinde konuştu.

KARİKATÜR SERGİSİ

Tüketici Hakları Komisyonu üyeleri ve Baro Başkanı Av. Ekrem Demiröz, Adliye Sarayı’ndaki basın açıklamasının sonrasında aynı salonda izlenime açılan “Tüketici Hakları” konulu karikatür sergisini de gezdi..

NASIL İLAN EDİLDİ

15 Mart 1962’de o dönemin ABD Başkanı John F Kennedy’nin Temsilciler Meclisinde ilk kez Tüketici Hakları diye bir kavram kullanmasından kaynaklanmaktadır. İlk olarak Amerika, Avrupa ve İskandinav ülkelerinde ortaya çıkan Tüketiciyi koruma faaliyetleri daha sonra hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmıştır. Birleşmiş Milletler, 1985 yılında aldığı bir kararla “ Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesini” ilan ederken bu konuşmanın yapıldığı 15 Mart tarihi Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kabul edilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.