Havadis16.com - 26 Eylül 2018, Çarşamba

HALK SAĞLIĞI MERKEZLERİ GELİYOR

28 Mart 2016
HALK SAĞLIĞI MERKEZLERİ GELİYOR için yorumlar kapalı
HALK SAĞLIĞI MERKEZLERİ GELİYOR

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilde yapılması planlanan Halk Sağlığı Merkez’leri (HASAM)konusunda Bursa’da çalışmalara başladıklarını belirterek, ilk etapta 4 tane HASAM kurulacağının altını çizdi. Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle kurulması planlanan HASAM’larla ilgili açıklamalarda bulundu. Merkezlerin topluma yönelik halk sağlığı hizmetlerini güçlendirerek yürütmek amacıyla planlandığını belirten Dr. Akan “Vatandaşlarımızın birinci basamak sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırmak ve sağlık hizmeti sunumunun kalitesini arttırabilmek için Bakanlığımızca Halk Sağlığı Merkezleri kurulması planlandı. Bu kapsamda bizler de şehrimizde uygun yerlerde HASAM kurulması çalışmalarına başladık. HASAM’larla birlikte Bursa’da koruyucu sağlık hizmetlerinde kalite daha da artacak” dedi.

HASAM’ların içerisinde birçok birinci basamak sağlık hizmeti olacağını dile getiren Dr. Akan, “Bu merkezlerde mesai saatleri dışında da aile hekimliği, kanser erken teşhis ve tarama, anne çocuk sağlığı, çevre sağlığı,  evde sağlık, koruyucu ağız ve diş sağlığı, verem savaş gibi tüm birinci basamak sağlık hizmetleri olacak. Uygun mekânlarda laboratuar ve görüntüleme hizmetleri ile desteklenerek verilecek. Ayrıca vatandaşlara ve sağlık çalışanlarına yönelik eğitimler gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.

HASAM’ların merkez nüfusu 50 bin ve üzerinde olan il merkezleri ile ilçe merkezlerinde kurulmasının planladığı bilgisini veren Dr. Akan, “İlk 50 bin nüfus için bir, sonraki asgari her 100 bin nüfus için bir olarak öngörüldü. Ayrıca bu birimler içinde ihtiyaç olan bölgelerde 112 istasyonları planlamaları da yapılabilecek. HASAM’ların vereceği hizmetler ile ilgili olarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak veya ayrı hizmet mekânları oluşturulabilecek” ifadelerini kullandı.

Bursa’da İlk Etapta 4 Merkez Kurulacak

Bursa’da İlk aşamada 4 tane HASAM kurulacağını vurgulayan Dr. Akan, “Yıldırım’da Bağlaraltı Eğitim Aile Sağlığı Merkezi bünyesinde planlanan Halk Sağlığı Merkezi’nin tefrişatını tamamladık. Bu merkezimizde koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri verilmesini ayrıca diyetisyen ve psikolog istihdam edilmesini planlandık. Merkezimizi görüntüleme ve laboratuar hizmetleri ile destekledik” diye konuştu. Dr. Akan ayrıca; Osmangazi İlçesi Demirtaş Aile Sağlığı Merkezi, Nilüfer İlçesi Görükle Kurtuluş Aile Sağlığı Merkezi ve Kestel Ahmet Vefik Paşa Aile Sağlığı Merkezi bünyesinde birer Halk Sağlığı merkezi açılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.