Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Hangi parti kaç vekil çıkarır?

20 Haziran 2018
151 kez okundu
Hangi parti kaç vekil çıkarır? için yorumlar kapalı

İşte seçimlere 4 gün kala tüm partilerin ve kamuoyunun en çok merak ettiği, can alıcı soru bu!..

Seçimlerin kilit noktası burada. Sorunun cevabını yazımın sonunda vereceğim ama önce birkaç değerlendirmede bulunmak istiyorum.

Anketlerin havada uçuştuğu seçim atmosferinde hangi anket firmasına inanacağımızı ya da en azından sonuca dair hangisinin güvenilir sonuçlar içerdiğini de artık anlayamıyoruz.

Çünkü bir firmanın anketi bir öncekine göre doların inişi ve çıkışı gibi anlık değişkenler gösterebildiği gibi, her partinin kendi anketinde çıkan vekil sayısı da şaşırtıcı sonuçlar içeriyor. Tamam, siyaset iddia ve hedef işi lakin, biraz da gerçekçi olmak lazım!..

Bu durumda en iyiyi bilen yine halk. Ancak o da bu sefer ser veriyor, sır vermiyor misali suskun.

Sahadan gelen haberlere baktığımda ve edindiğim izlenim sonucuna göre de diyebilirim ki:

Bu seçim atmosferi diğerlerinden farklı gelişiyor.

Daha önce de yazdım.

“Erken seçim kararını doğuran etkenler farklı olduğu gibi, gelişen süreç de aynen 2002 seçimleri ve 7 Haziran seçimlerine benzer durumlar içeriyor.”

******                               ******                            *******

Önceki gün benim de üyesi olduğum, başkanlığını Dinçer Akyel’in yaptığı Yörük Türkmen Dernekleri’nin Tophane semtindeki hizmet binasında bayramlaşma programı vardı.

AK Parti İl Başkanvekili Mustafa Sayılgan ile 1. bölge 7. sıra milletvekili adayı Sadettin Cangül konuğumuz idi.

Kendileriyle uzun uzun sohbet etme imkânı bulduk. Her ikisi de sahada bire bir çalışan isimler.

İlk olarak şu önemli konunun altını çizdiler:

Bu seçimler ülkemizin yeni sisteme geçişte beka seçimleri.

Hatta Mustafa Sayılgan şöyle bir benzetmede bulundu:

“Cumhuriyetimizin ilk yıllarını İlk Çağ, 2950 çok partili sisteme geçişten bu yana olan dönemi Orta Çağ, 24 Haziran’ı ise Yeni Çağ’ın başlangıcı olarak değerlendiriyorum. Çünkü Türkiye yepyeni bir yönetim sistemiyle yeni bir döneme geçmiş olacak”.

Milletvekili adayı Sadettin Cangül de sahada bire bir çalışmalarında halkın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teveccühünün çok fazla olduğunu, güven ve istikrarın devamı noktasında kararlılığını koruduğunu söylerken şu tespiti önemli idi:

“Sahaya ilk indiğimizde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanımıza ama milletvekilliği seçimlerinde AK Parti’ye değil, şu partiye oy vereceğim” ile çok karşılaşıyorduk ama artık bu söylem kalmadı, geçerliliğini yitirdi. Önemli bir kırılma noktası oluştu. Halkımız gerçeği tüm çıplaklığıyla görüyor ve eleştirisini, kırgınlığını ifade etmekle beraber son olarak ‘Oyum yine sizin’ diye ekliyor. Çünkü biliyor ki yaparsa yine AK Parti yapar”.

******                        ******                              ******

Yazının başlığına gelince…

Sorunun cevabı şöyle:

Halihazırda AK Parti’nin 11, CHP’nin 5, MHP’nin 1, İYİ Parti’nin de 1 milletvekili var. 18 milletvekili bu seçimlerde 20 milletvekiline çıktı ve 10’ar olmak üzere 2 bölgeye pay edildi.

İşte tüm partilerin bu seçimlerdeki ilk hedefi mevcudu korumak, ikinci hedefi ise mevcudun üzerine bu fazladan 2 milletvekilini alabilmek!..

Neticede hesap basit. Bu iki hedefi tutturan parti, seçimlerin en başarılı partisi olacak!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.