Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Harman Yeri 1915 Çanakkale Tiyatrosu çok beğenildi

24 Mart 2013
Harman Yeri 1915 Çanakkale Tiyatrosu çok beğenildi için yorumlar kapalı
Harman Yeri 1915 Çanakkale Tiyatrosu çok beğenildi

Gürdal UĞUR’un yazdığı, İnegöl Belediyesi Tiyatro ve Drama eğitmeni Volkan Derman’ın yönettiği ve İnegöl Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun öğretmen ve öğrencilerden oluşan 70 kişilik dev kadrosuyla sahnelenen Harman Yeri 1915 Çanakkale adlı tiyatro oyunu seyirciler tarafından çok beğenildi.

Provalara Ocak ayında başlayan oyuncular yoğun bir çalışmanın sonucunda İnegöl Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, İnegöl protokolü ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile 19 Mart Salı günü oyunun galası gerçekleştirildi. Gala sonrası da Çanakkale Şehitlerini Anma programını haftaya yayma çerçevesinde İnegöl Belediyesince, 20-21-22 ve 26 Mart tarihlerinde sahneye konulması planlanan Harman Yeri 1915 Çanakkale tiyatro oyununun son oyununa Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin katıldı.

Salonu hınca hınç dolduran seyircileri kimi zaman duygulandırdığı, kimi zaman tebessüm ettirdiği oyunla alakalı konuşan Gülhan Şahin; Harman Yeri 1915 Çanakkale oyununu seyredenlerce çok beğenildiğini vurgulayarak; “Bilindiği üzere 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma günü olarak tüm yurtta kutlandı. İnegöl Belediyesi olarak biz de Çanakkale Şehitlerini anma programını bir günle sınırlı tutmayıp haftaya yaymak istedik. Hem protokole hem öğrencilere hem de halkımıza yönelik gerçekleştirdiğimiz Harman Yeri 1915 Çanakkale tiyatro oyununa vatandaşlarımız büyük bir talep gösterdi. Oyun; 70 kişilik dev kadro ile hazırlandı. 19, 20, 21, 22 Mart tarihlerinde Kültür Sarayında gösterimi yapılan oyun 26’sında da İHL’nin yeni yapılan salonunda yine öğrenci ve öğretmenlerimize yönelik sahne alarak ilçemizde 5 gösterim yapılmış olacak. 4 gösterimin hepsinde oyunu seyretmeye gelenleri salon almadı. Ek sandalye ilave etmek zorunda kaldık. Vatandaşlarımızın oyunu beğenmesi şehit ve atalarımıza duyulan minnettarlığı gözler önüne sermiştir.” dedi.

Oyunun İnegöl Belediyesi Tiyatro Topluluğu oyuncuları tarafından 3 yıl süren araştırmaların sonucunda tiyatroya uyarlandığını vurgulayan Gülhan Şahin; “Oyun belgesel tiyatroya bir örnektir. Oyunda; Çanakkale savaşının başlamasından sonuna kadar gerçekleşen en çarpıcı olaylar canlandırılmıştır” dedi. 26 Mart Salı günü İHL çok amaçlı salonunda saat:20.00’da gerçekleştirilecek olan 5. gösterimle birlikte Harman Yeri 1915 Çanakkale tiyatro oyununu 2300 kişi seyretmiş olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.