Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Hasta kurbanlıklar sizi de hasta edebilir

27 Eylül 2013
Hasta kurbanlıklar sizi de hasta edebilir için yorumlar kapalı
Hasta kurbanlıklar sizi de hasta edebilir

İnegöl Belediyesi Veteriner Hekimi Mesut Karıman, elinde kesik olan kişilerin kurban keserken brusella ve tüberküloz mikrobu kapılabileceğini belirtti. 

Hayvanların kesileceği yerin hijyenik olması gerektiğini ifade eden Veteriner Mesut Karıman, ayrıca kesim yapılan alandaki akıntı yerinin mutlaka kanalizasyon sistemiyle bağlantılı olması gerektiğini kaydetti. Kan ve hayvandan ortaya çıkacak salgıların çabuk temizlenebileceği bir zemin oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Karıman, “Hayvandan insana geçen önemli hastalıklar var. Bunların başında brusella geliyor. Kesik elle çiğ ete müdahale ettiğinizde, hayvandan brusella ve tüberküloz hastalıklarını kapabilirsiniz” diye konuştu.

ŞARBON TEHLİKESİ DE VAR

İnsanların bu yolla şarbon hastalığına da yakalanabileceğine dikkati çeken Mesut Karıman, “Hayvandan insana geçen 200 hastalık olduğunu düşündüğünüzde, neticede canlı bir materyalle baş başa olduğunuzu ve her an ummadığımız bir şekilde hastalık kapabileceğinizi düşünmelisiniz. Bunun için büyük ve küçükbaş hayvanları ehil kişilerin kesmesi lazım. Eğer elinizde herhangi bir çatlak veya kesik yoksa hastalık kapma şansınız yoktur, ama elinizi kestirmişseniz ve o şekilde devam ediyorsanız, mikrop girişi için kapı aralamışsınız demektir” diye konuştu.
Kişilerin kendi emniyeti için kesim kurallarına dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Karıman, hayvana eziyet edilmemesi ve çevreye zarar verilmemesi için bunun şart olduğunu kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.