Havadis16.com - 24 Haziran 2018, Pazar

Hatta müftü nikahı camide kıysın!

1 Ağustos 2017
981 kez okundu
Hatta müftü nikahı camide kıysın! için yorumlar kapalı

Geçen yıl bir aile dostumun oğlunun nikahına katılmıştım. Osmangazi Belediyesi’nin nikah memuru alışılagelmişin dışında Peygamber Efendimiz’den hadisler ile evlilik birlikteliğine dair ayetlerden kısa bir konuşma yapıp, belediye nikahını öyle kıymıştı.

Medeni Kanun gereği kıyılması gereken yasal nikah akdinde, böylesine manevi bir öğüdün bulunması benim gibi nikaha katılanları bir hayli etkilemişti.

Hatta bu akdi yazı konusu yaparak “Belediyelerin nikah memurları genelde ya kızağa çekilen memurlar ya da düz memurlardır. Bundan sonra ilahiyat fakültelerinden mezun olan din “alimlerini bu göreve kaydırabilirler” önerisinde bulunmuştum.

Tabii akabinde “Sen şeriat hükümleri mi gelsin istiyorsun. Modern görünümlü geri kafalı, yobazsın. Laiklik elden gidiyor. Sen de buna alet oluyorsun” gibi eleştiriler gelmişti.

Bu tür eleştirilere cevap verme gereği bile duymam, çünkü konunun muhatabı olacak düzeyli eleştiri değil.

Aynı eleştiriler şimdi bugünlerde hükümete yönelik yapılıyor.

Çünkü benim bir yıl önce bulunduğum “Din adamları nikah memuru olsun” önerisi hükümet tarafından yasallaştırılıyor da ondan…

*****                         *****                           *****

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılacak düzenleme ile il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisinin verilecek olması bizim her yeniliğe karşı çıkan belli kesimin yine “laiklik elden gidiyor” tantanasına yol açtı.

Neymiş efendim, bu düzenleme laikliği doğrudan tehdit ediyormuş! Bir de bunu söyleyenlerin başında solcu hukukçuların geliyor olması hepten içler acısı.

Daha düne kadar bu kesim ‘Çankaya’ya eşi türbanlı biri çıkarsa laiklik elden gider’ dememiş miydi?

Türkiye 2007 yılından bu yana eşi türbanlı Cumhurbaşkanı tarafından yönetiliyor. Laiklik elden gitmediği gibi daha da güçlendi.

Başbakan ve bakanların eşlerinin geneli de başı örtülü. Yine kabinede başı türbanlı bir bayan bakanımız var.

Yine aynı kesim ‘Meclis’e türbanlı vekil girerse laiklik elden gider, cumhuriyetin temelleri sarsılır’ diye yaygara koparmıştı.

Hiç de öyle olmadı. 2014 yılından bu yana Meclis’te türbanlı vekillerimiz var ve gayet de başarılı bir grafik çiziyorlar. Laiklik de elden gitmiş değil.

Yine CHP’nin başını çektiği aynı kesim, üniversiteler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına türbanın girmesine şiddetle karşı çıkarak “Laiklik elden gider” korkusu yaymışlardı.

Şimdi bakıyorum da o meşhur ‘Adalet Yürüyüşü’nde bile kamu kurumlarına girmelerine karşı çıktıkları başı örtülü ablalarla, ‘Başındaki örtüyü çıkarmazsan okuyamazsın!’ dedikleri genç kızlarla maşallah bir güzel kol kola yürüdüler!

Kamu kurumlarında en üst düzeylerde başları örtülü kadınlarımız hem aile hem de çalışma hayatına  katkı koyuyorlar. Hiçbir sorun yaşanmıyor. Yıllardır  topluma öcü diye aşıladıkları o örtünün meğer laiklikle hiç ilgisi yokmuş!..

*****                          *****                         *****

Şimdi de müftülere getirilen resmi nikah kıyma yetkisinde aynı yaygara koparılıyor. Hatta bu uygulamanın toplumu böleceği gibi sakat bir mantık da mevcut.

Belediye başkanını, onun görevlendirdiği düz memur, il ve ilçe nüfus müdürü, hatta muhtar, nikah kıyabiliyor da son dönemde trend olan yurt dışı düğünlerinde büyükelçi ve konsolos nikahı modern sayılabiliyor da neden onlar gibi kamu görevlisi olan bir müftü nikah kıyamıyor?..

Neden kıydığı nikah dini nikah görüntüsüne büründürülüyor? Anlamış değilim.H em öyle olsa ne zararı var? Nikah sonrası dua edilse fena mı olur? Zaten Anadolu düğünlerinde yeni gelin duasız evden çıkıp yeni evine de duasız girmez.

Ayrıca düğün salonunda, restoranda, açık havada, konsolosluk binasında, nüfus müdürlüğünde ve muhtarlık binasında nikah kıyılabiliyor da neden camide kıyılmıyor?

Orası da sonuçta kabul görmüş, küçük büyük, kadın, kız, erkek herkesin kullandığı bir mekan.

Avrupa ve Amerika’daki kilise nikahını hayranlıkla ağzın açık seyret, modern kabul et, bize gelince bırakın cami nikahının adını müftü nikahına bile tahammül edeme.

Yok böyle  kafana göre çağdaşlık!..

Hem bu memleketin yüzde 99.9’u Müslüman olduğuna göre ve her çiftin resmi nikahtan önce veya sonra mutlaka dini nikahı da yerine getirdiğine göre, müftü resmi nikah ile dini nikahı bir arada kıysa fena mı olur?

Toplumumuzun değerleri açısından bakıldığında olması gereken budur. Bana göre düzenlemede geç bile kalındı…

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.