Havadis16.com - 15 Kasım 2018, Perşembe

Hayal kırıklığına uğradık!

25 Nisan 2018
Hayal kırıklığına uğradık! için yorumlar kapalı
Hayal kırıklığına uğradık!

Başbakan Binali Yıldırım, İspanya’da Nueva Economia Forumu’nda önemli açıklamalarda bulundu.

“İspanya ile Türkiye arasında hiçbir sorun yok. İspanya Türkiye’yi birlik içinde en iyi anlayan ülke. İspanya da Türkiye gibi terörden çok çekti”diyen Yıldırım’ın konuşmasının satır başları şöyle:

Son zamanlarda İspanya’nın yaşadığı olaylarda Türkiye çok açık net bir tutum göstermiştir. Ülkemizde de bölücü faaliyetler var. Biz AB ile bir anlaşma yaptık. Mültecilerin geçişini önleyelim buna karşılık 3.5 milyon mülteci ülkemizde, bunlara barınak, aş, sağlık hizmeti, eğitim hizmeti sağlıyoruz buna biraz katkı yapın.

TÜRKİYE AVRUPALIDIR

Türkiye Avrupa mı Asyalı mı tartışmasının hiçbir anlamı yoktur. Asırlardır Türkiye Avrupalı’dır. Jeopolitik olarak özel bir konumdadır. İspanya ile biz Akdeniz’in iki ucunu tutmuş iki ülkeyiz. İspanya ile iyi anlaşmamızın sebeplerinden biri de Akdeniz kültürünü ve ikliminin verdiği ortak özelliktir. Bizim amacımız bütün Avrupa ülkeleriyle ilişkileri daha da geliştirmektir. Geçen sene ticaretimiz yüzde 19 arttı. Bu artış her iki ülkenin kazanacağı yönde bir artış oldu. Dengeli bir artış oldu, kazan kazan esasına göre gelişen bir artış. İspanyol yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor ve yatırımlarına devam ediyor. Tüm alanlarda ciddi yatırım yapan 600’den fazla ffirma 10 milyar dolarlık yatırım yapmıştır.

Türkiye’ye yatırım yapmak 3.5 saat ile 60 ülkeye, 1.5 milyar nüfusa erişmek anlamına geliyor ve yıllık 30 trilyon dolarlık GSH’nın döndüğü coğrafyaya erişme anlamına geliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.