Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

HDP özgür bir kurum değil

15 Ekim 2015
HDP özgür bir kurum değil için yorumlar kapalı
HDP özgür bir kurum değil

Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili adayı Efkan Ala, Ankara’daki terör patlamasını kınamanın bile yetmeyeceğini belirterek, sorumluların en kısa zamanda ortaya çıkarılacağını söyledi. HDP’nin özgür bir siyasi kurum olmadığını belirten Ala, “Bir takım yönlendirmelerle hareket ediyorlar. Kandil ne diyorsa ona göre cümle kuruyorlar” dedi.
Bursa’daki AS TV kanalına konuk olan eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili adayı Efkan Ala, gündeme dair soruları yanıtladı. Türkiye’nin etrafında yaşanan olaylara rağmen istikrarlı bir tutum içinde yoluna devam ettiğini belirten Ala, Türkiye’nin terörle mücadele konusunda kararlılıkla adım attığını söyledi. Ala, “Suriye’de çok sayıda terör örgütü var. Türkiye böyle bir ortamda istikrar içinde yoluna devam ediyor. Örneğin Ukrayna’da Kırım el değiştirdi. Ekonomik kriz çıktı dünyayı kavurdu. ABD’de büyük firmalar battı. 1980’lerde Türkiye’de başarıları ile örnek gösterilen Yunanistan battı. Ama Türkiye’de böyle bir durum yaşanmadı. Büyük devletlerin ekonomik krizlerine rağmen biz büyümeyi sağladık. Çünkü ihracata yönelik bir büyüme sağladık. Kişi başı milli gelirimiz 10 bin dolara çıktı. Milletin sandıkta istikrarın arkasında durmasıyla bu başarı sağlandı” dedi.

“İSTİKRARI İSTEMEYENLER VAR”
Türkiye’de ne zaman istikrar olursa terör olaylarının ortaya çıktığını ifade eden Ala, “Ankara’daki patlama Türkiye’nin geleceğini hedef aldı. Ancak Türkiye buna boyun eğmeyecek. Olay olduktan sonra adli ve idari soruşturma açıldı. Bu olayın arkasında ve önünde kim varsa kısa zamanda ortaya çıkarılacak. Bu olayı kınamak bile yetmez. İnsanlıktan nasibini almayan kişilerin yaptığı terör saldırısıdır. Soruşturma sonucunda değerlendirmemizi yapacağız” diye konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİNİ KESİNTİYE UĞRATANLAR OLDU”
Çözüm sürecinde nihai hedefin PKK’nın silahları gömmesi olduğuna değinen Ala, “İngiltere ve İspanya bu yöntemle terörden kurtuldu. Biz de insanlarımızın hakkını ve özgürlüklerinin dikkate alan reformlar gerçekleştirdik. Bölgede sadece AK Parti vardı. Hakkari, Bitlis, Muş ve Şırnak’ta üniversiteler açtık. Havaalanları yaptık. Bu yatırımlar sonucu anneler meydana çıkarak çocuklarının dağa çıkarılmasına karşı çıktı. Ancak Habur olaylarından sonra süreç kesintiye uğradı. Sonra dağdan inmeler başlayınca süreç tekrar ilerlemeye başladı. 8 Mayıs 2013’te teröristler Türkiye’yi terk edecekken 28 Mayıs’ta Gezi olayları oldu. Teröristlerin Türkiye’den çıkışları durdu. Duran süreci devam ettirmek istedik. Ancak bu defa 6-7 Ekim olayları çıktı. Biz bu olayda ne zaman ciddi bir yol alsak bir el ortaya çıkıp ortalığı karıştırıyor. Ancak biz el birliği yaparsak bunun üstesinden geliriz” dedi.

“HDP ÖZGÜR BİR SİYASİ KURUM DEĞİL”
HDP Eş Genel Başkanı’nın bölgedeki vatandaşın oyunu terörü bitireceğim vaadiyle kazandığını belirten Ala, “Vatandaşımız bu umutla oy verdi. Ancak bunu millet görmedi. Teröre son verilmesi gerekirken polislerimizi şehit ettiler. HDP özgür bir siyasi kurum değildi. Bir takım yönlendirmelerle hareket ediyorlar. Kandil ne diyorsa ona göre cümle kuruyorlar. Bu millet ona 80 milletvekili verdi. Ama terör meselesini çöz diye verdi. Ama sonra başka açıklamalara başladılar. Terör eylemleri olmadan bile saldırıların başlayacağını söylediler. Terörist faaliyete girdiler. Ama devlet bunun karşılığını veriyor. Bu meselede herkesin terörün karşısında olması gerekiyor. Ama terör meselesini yine biz çözeceğiz. Bundan sonra terör meselesini Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız. Çünkü bunun kimseye faydası yok. Terör maşasını elinde tutanlar insanların sırtından insinler” şeklinde konuştu.

“HATALARIMIZDAN DERS ÇIKARDIK”
AK Parti’nin oylarındaki düşüşü değerlendiren Ala, “7 Haziran’da yüzde 49’dan yüzde 41’e düşmüşseniz bir yanlışınız var demektir. Biz milleti değil millet bizi değerlendiriyor. Bizim kendimizi millete anlatmamız lazım. Biz bütün kurullarımızla eksikliklerimi konuştuk. Sonuçta adaylarımızdan yüzde 40’ını değiştirdik. Yeni bir seçim beyannamesi ortaya çıkardık. Bizim bu anayasa ile yola devam etmemiz hizmetlerimizi yavaşlatıyor. Millete hesap verebilir vatandaşın hızlı karar almasını sağlayacak anayasaya ihtiyacımız var. Ama insan olarak yanlış yaptıklarımız var onları da düzelteceğiz. İçerideki davalar paralel yapı ve Suriye’deki gelişmeler bizi sıkıntıya soktu. Ama vatandaş bizden çözüm istiyor” dedi.

“ULUDAĞ’IN TEK YETKİLİSİ OLACAK”
Son zamanlarda reformların yavaşladığına dikkat çeken vatandaşın sokakta daha adaletli yönetim istediğine dikkat çeken Ala, “Rekabet yapıyoruz bürokrasiyi azaltacağız. Gerektiğinde bürokrasi vatandaşın ayağına gitmeli. Şu anki anayasa bizi yavaşlatıyor. Hantal olan devlet kurumlarını değiştireceğiz. Uludağ’da 6 yetkili var. Bir şeyin sahibi çoksa sahibi yok demektir. Onun sahibini tek yapacağız. Hızlı kararlar alınması için devlet kurumlarının kendisini yenilemesi gerekir. Bu reformları yapacağız. Devlet kurumları halka hesap veren kurumlar olmalı” şeklinde konuştu.

“KAPALI ÇARŞI ESNAFININ ZARARI ÖDENECEK”
Geçtiğimiz günlerde Bursa’da tarihi kapalı çarşının yanmasıyla ilgili esnafın zararının ödeneceğini söyleyen Ala, Başbakanlık tarafından yarın esnafın zararının ödeneceğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.