Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Hedef kırsal kalkınma

31 Temmuz 2017
Hedef kırsal kalkınma için yorumlar kapalı
Hedef kırsal kalkınma

 

Mobilyası, sanayisi, köftesi ve Oylat Kaplıcalarının yanı sıra tarımsal potansiyeli ve zengin ürün çeşitliliği ile de adeta bir tarım merkezi haline gelen İnegöl’de, İnegöl Belediyesi’nin kırsal kalkınma hedefiyle başlattığı yatırım seferberliği sürüyor. Bu kapsamda her kırsal mahallede bölgenin üretim durumuna göre yapılan yatırımlar devam ederken, meyveciliğin yoğun olarak yapıldığı Akıncılar Mahallesi’nde de üreticinin ürünlerinin lojistiğini daha sağlıklı şekilde gerçekleştirmesini sağlayacak Ürün Toplama Merkezi hayata geçirildi.

 

  1. ÜRÜN TOPLAMA MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Daha önce Kayapınar ve Dipsizgöl Mahallelerine Ürün Toplama Merkezlerini kazandıran İnegöl Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Cerrah Mahallesi’nde yaptığı ürün toplama merkeziyle birlikte 4’üncü Ürün Toplama Merkezi’ni de Akıncılara kazandırmış oldu. Akıncılar Ürün Toplama Merkezinin açılışı Cuma günü 18.30’da düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene; Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediye Başkan Vekili Turgay Yel, Başkan Yardımcıları Alper Taban, Adil Kansu, Eşref Yiğit, Gülhan Şahin ve Sabri Günaydın, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel, AK Parti yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri, İnegöl Müftüsü Kazım Güzel, Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Muhtarlar Derneği Başkanı Resul Kayman ile çok sayıda davetli katıldı.

 

ÖNEMLİ BİR EKSİĞİMİZ GİDERİLMİŞ OLDU

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan açılış töreninde, Akıncılar Mahallesi Muhtarı Hayrettin Akın kürsüye çıkarak kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Mahallelerinde yetişen meyvelerin saklanması ve sevkinin sağlanması amacıyla talepte bulunduklarını ve Belediyenin bu konudaki taleplerini en kısa sürede yerine getirdiğini ifade eden Muhtar Akın “Belediye Başkanımız Alinur Aktaş ve Belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum. Mahallemizde ve bölgemizde önemli bir ihtiyaç giderilmiş oldu. Ürün toplama merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

MİLLETİMİZE HİZMET ETMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Muhtar Akın’ın ardından Belediye Başkanı Alinur Aktaş kürsüye çıkarak davetlilere yönelik bir konuşma yaptı. Kırsal kalkınma hedefiyle İnegöl tarımını hak ettiği yerlere getirme adına yaptıkları hizmetlere bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu Akıncılar Mahallesi’nde yaşadıklarını kaydeden Aktaş, “Akıncılar Mahallemizde hayata geçirdiğimiz Ürün Toplama Merkezimizin açılış törenine teşrif eden herkese teşekkür ediyorum. İnegöl Belediyesi olarak bugün tarıma katkı sağlayacak, çiftçimize destek verecek bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizler, göreve geldiğimiz ilk günden beri iradenin gerçek sahibi olan milletimize hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Halkımızın bizlere göstermiş olduğu teveccühü hiçbir zaman boşa çıkarmadan onlara layık olabilmek için var gücümüzle gönülden bağlı olduğumuz İnegöl’ümüzün sokağında, caddesinde, mahallesinde ve kırsalında dur durak bilmeden çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Şunu gönül rahatlığı ile söylüyorum ki; 13 yıl boyunca tek düşüncemiz, tek gayemiz İnegöl oldu. 13 yıl boyunca gerilim, bahane, mazeret değil; bütün İnegöl halkına ulaşan ve İnegöl’ün her metrekaresini kapsayan somut hizmetler, gözle görülür eserler, milletin derdine çare olacak çözümler ürettik. Bu anlayışla çıktığımız bu yolda dur durak demeden çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

 

USTALIK DÖNEMİ ESERLERİ BİR BİR HAYATA GEÇİRİLİYOR

İnegöl Belediyesi’nin yapımı süren çalışmalarından bahsederek konuşmasını sürdüren Aktaş, “Belediyecilikte ustalık dönemimizde olmak hasebiyle şehrimize her haliyle yakışacak, kent dokusuna farklı boyut kazandıracak vizyon projelerimizi bir bir hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlayışla; can dostlarına sıcak bir yuva olacak Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezimiz, ilçemizin ilk kadın milletvekili olan Şekibe İnsel Hanımefendinin isminin yaşatılacağı Doğal Yaşam Çiftliğimiz, bugün Akıncılarda açılışını yaptığımız ürün toplama merkezimin yanında Kurşunlu Mahallemizdeki Ürün Toplama Merkezimiz, vatandaşlarımızın sıkıntı çekmeden araçlarını park edebilecekleri belediye eski başkanlarımızdan Mehmet Çıracı’nın adının yaşatılacağı Katlı Otoparkımız, Akhisar Mahallemizde hayat bulacak Kapalı Semt Pazaryeri, Alternatif doğa sporlarının merkezi konumundaki DOSTUM’a yeni bir heyecan katacak Kamp Eğitim Merkezi, Bugünün Yarını; Yarının Umudu olan geleceğimizin teminatı çocuklarımızın gelişimlerine katkı sağlayacak Ayçiçeği Masal Köyü Parkı projelerimizin açılışlarını bir bir yapmaya hazırlanıyoruz. Bunları yaparken hem belediyemizin hem de Bursa Büyükşehir Belediyesinin gücünün sonuna kadar kullanmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

İNEGÖL İÇİN NE YAPSAK AZ

Konuşmasını “İnegöl için ne yapsak az” diyerek sürdüren Aktaş, şu sözlerle devam etti: “Sizlere layık olabilmek, bu şehre hizmet etmek, bu şehir için üretmek, bu şehrin her bir noktasında halkımızın iyi gününde kötü gününde yanlarında olmak bizlerin birinci önceliği. İnegöl Belediyesi olarak vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda şehir merkezinde her alanda hizmetleri bir bir yerine getirdiğimiz gibi, Büyükşehir Yasasından sonra artık KIRSALDA da tüm dinamiklerimizle varız. Belediye olarak Kırsal Kalkınmaya Tam Destek parolasıyla başlattığımız hizmet seferberliği ile kırsalda tüm dinamiklerimizle vatandaşlarımızın yanındayız. Bizler, hizmetlerin daha koordineli ve sistemli bir şekilde olması için kurduğumuz Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüzle kırsala verdiğimiz önem ve desteği her geçen gün daha da arttırarak devam ettiriyoruz. Bu kapsamda alt yapı ve üst yapı çalışmalarımız, köprü yapım çalışmalarımız, meydan düzenleme çalışmalarımız, kırsal mahalle camilerimizde bakım, onarım ve çevre düzenlemesi çalışmalarımız, çocuk parkı ve futbol sahası yapım çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.”

 

“TEK GAYEMİZ İNEGÖL TARIMINI HAK ETTİĞİ YERLERE GETİRMEK”

“Bulunduğumuz her platformda söylüyoruz. İnegöl bir ticaret şehri olduğu kadar, aynı zamanda bir tarım şehri. Ama bunu pratiğe dökmek, yeni atılımlar yapmak, alt yapıyı güçlendirmek gerekiyor. Aynı zamanda yetiştirdiğimiz kaliteli ürünlerin en iyi şekilde pazarlamasını da yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Tek amacımız ve gayemiz İnegöl tarımını hak ettiği yere getirmek. Bütün bunların yanında İnegöl tarımına yön verme hedefiyle 2014 yılında yaptığımız Tarım Çalıştayı ve akabinde hazırlanan sonuç raporu doğrultusunda konunun tüm taraflarıyla İnegöl tarımının gelişmesi adına koordineli bir şekilde plan ve projeleri hayata geçiriyoruz. Bu anlayışla kırsal mahallerimizde tarımda yaşanan olumsuzlukları en aza indirmek ve gerekli tedbirleri daha öncesinden alabilmek adına Çitli, Turgutalp ve Akbaşlar mahallelerinde Erken Uyarı Sistemini oluşturduk. Yaptığımız “Tarım Fuarı” organizasyonlarıyla da İnegöl Tarımının tanıtımını yaparken çeşitli eğitim ve kurslarla da çiftçimizi bilinçlendirerek daha nitelikli bir tarımsal üretim sağlamak ve bu konudaki kalite çıtamızı sürekli bir üst kademeye taşımak istiyoruz. Ayrıca İnegöllü üretici, yetiştirici ve sektör temsilcilerini farklı teknolojilerle tanıştırmak, uygulanabilir tarım teknolojilerini şehrimize getirmek, üreticilerimizin ve çiftçilerimizin ufkunu geliştirmek, kırsal kalkınmayı sağlamak, İnegöl ekonomisine katma değer sağlamak için üreticilerimizi Tarım Fuarlarına götürüyoruz. İnegöl Tarımının gelişmesine ivme kazandıracak bu tip fuar gezilerimiz ara vermeden devam edecek. Tüm bunlara ilave olarak çiftçi mallarını koruma adına oluşturduğumuz Çiftçi Malları Koruma Kuruluyla üreticilerimizin yetiştirdiği ürünlerin zarar görmesini önlemiş olduk. Ayrıca yine çiftçimizi desteklemek adına arı kovanı, ceviz ve kestane fidanı, sera örtüsü, ceviz soyma makinesi, salça çekme makinesi ve yonca dağıtımlarımız oluyor. Köyden mahalleye dönüşen tüm yerleşim birimlerinde, çöp günlerini belirleyerek haftada bir gün çöpler de toplanmaya başlandı. Bu hizmetin akabinde Temizlik İşleri Müdürlüğü personelimiz tarafından tüm köylerimiz tek tek gezilerek konteynerler de mahallelerimize konuşlandırılıyor. Bunun yanında belediyemiz tarafından Kozluca Mahallesinde süt toplama merkezinin açılışını kısa bir süre önce gerçekleştirmiştik. Tekke Mahallesinde de süt toplama merkezi Bursa Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılıyor.”

 

ÜRÜN TOPLAMA MERKEZLERİ ÜRETİCİYLE ALICIYI BULUŞTURUYOR

Başkan Aktaş, 4’üncüsü hizmete giren Ürün Toplama Merkezleri hakkında da açıklamalarda bulunduğu konuşmasında, “Kırsal kalkınmayı hedefleyerek yaptığımız bu hizmetlerin yanında çiftçilerimizin ürünlerinin lojistiğinin daha sağlıklı ortamlarda yapılması amacıyla oluşturduğumuz Ürün Toplama Merkezlerimizle üreticimize bir kolaylık daha sunmuş bulunmaktayız. Daha önce bildiğiniz üzere Kayapınar ve Dipsizgöl Mahallemizde ürün toplama merkezlerimizi hizmete açmıştık. Cerrah’ta da Büyükşehir Belediyesi’ne yer tahsis ettik ve orada Büyükşehir marifetiyle ürün toplama merkezinin yapıldığını da hatırlatmak isterim. Bugün de bu merkezlerin dördüncüsünün açılışını gerçekleştirmek için Akıncılar mahallemizde bir araya geldik. Akıncılar Mahallemiz başta olmak üzere İnegöl’ün bu bölgesinde çok yoğun bir şekilde meyvecilik faaliyetleri var. İnanıyor ve ümit ediyorum ki burası toptancılarla da iyi bir buluşma noktası olacak. Meyveciliğin yoğun olduğu bu bölgede ürün toplama merkezinin önemli bir işlevi yerine getireceğine inancımız tam. Bu çalışmaların beraberinde diğer kırsal mahallelerimizde de ürün toplama merkezi sayılarını artırmaya çalışıyoruz. Bu amaçla İnegöl tarımına yeni bir marka kazandırma adına düzenlediğimiz Çilek Çalıştayı’nın ilk somut adımı olarak Kurşunlu’da ürün toplama merkezinin de açılışını en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Oluşturduğumuz bu ürün toplama merkezlerimizle üreticilerimizi alıcı ve toptancılarla buluşturmayı, muhtelif meyve ve sebze hasat sezonunda mahalle içinde oluşan trafik karmaşasını önlemeyi, ürünlerin sevkiyatında Hal Kayıt Sistemine uygunluğu sağlayarak tarımsal üretimde kayıt dışılığın önüne geçmeyi ve bölgedeki birden çok mahallenin üreticilerinin yararlanabileceği bir tür bölgesel ticaret merkezi oluşturmayı hedefliyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

300 BİN TL’YE MAL OLDU

Akıncılar Ürün Toplama Merkezi’nin teknik bilgileri ve maliyetiyle ilgili de bilgiler veren Başkan Aktaş, “Ürün toplama merkezimizin teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse; her biri 30 metrekare olmak üzere 5 bölümden oluşan toplam 150 metrekare kapalı alana sahip ve 100 metrekare açık alanı (sundurma) bulunan binamız toplam 250 metrekaredir. Çelik çatısı dairesel tonoz sistemden oluşmaktadır. Önündeki sundurma sayesinde traktör ve kamyonlara kolay bir şekilde aktarım yapılabilecek. Ayrıca Ürün Toplama Merkezine 1350 metrekare beton parke döşenerek, çevre düzenlemesi ve aydınlatma sistemi de yapılmıştır. Akıncılar Mahallesi Ürün Toplama Merkezinin belediyemize yaklaşık olarak maliyeti ise 300 bin TL’dir. Bu güzel ve nezih tesisi yapmak bizden, sonrasında buraya sahip çıkıp, korumak ve en uygun şekilde kullanmak ise başta muhtarımız olmak üzere, tüm mahalle sakinlerimize önemli görev düşüyor. Hedefimiz; İnegöl’de yaşayan tüm hemşerilerimize eşit hizmet götürmek. Bu sebeple şehrin dört bir tarafına hizmet ağımızı yayarak vatandaşlarımızın yaşamaktan mutluluk duyacakları bir şehri imar etmek için 7/24 çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Son olarak İnegöl tarımına, çiftçimize ve kırsal mahallelerimize verdiğimiz desteklerin artarak devam edeceğini bir kez buradan hatırlatarak, Akıncılar mahallemizde açılışını gerçekleştirdiğimiz Ürün Toplama Merkezi’mizin meyveciliğin yoğun yapıldığı bu bölgeye hayırlı ve uğurlu olmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından Müftü Kazım Güzel’in duasıyla kurdele kesilerek Ürün Toplama Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Tören sonrası Ürün Toplama Merkezi gezilip incelenirken, ayrıca açılışa katılanlara da meyve ikramında bulunuldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.