Havadis16.com - 23 Haziran 2018, Cumartesi

Hedef Spor Şehri Bursa

6 Ocak 2015
Hedef Spor Şehri Bursa için yorumlar kapalı
Hedef Spor Şehri Bursa

Röportaj: Hasan Torun

Ortaokul yıllarında güreşle başlayan spor sevdası onu Bursa’da sporun en zirvesine Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne kadar taşıdı. Bursa’yı bir spor kenti yapmak için adeta bir hizmetkâr gibi çalışan Gençlik e Spor İl Müdürü Süleyman Şahin, hedeflerini, hayallerini Havadis16 dergi’ye anlattı.

“Gençlerimiz zamanını doğru değerlendiremiyor yanlış yollara sapıyorsa bunda hepimizin sorumluluğu var” diyen Şahin, kentin tüm dinamikleriyle birlikte gençlerin, çocukların geleceğe en sağlıklı şekilde hazırlanması için çalıştıklarını, bunun vebalini ve sorumluluğunu duyduklarını aktardı.

CCI07112014_00000

Havadis16:  İsterseniz en başından başlayalım.  Bursa’nın Gençlik Spor Müdürü olan Süleyman Şahin,  spora ne zaman başladı?

Süleyman Şahin: Ben 1991-1992 Bursa İmam-Hatip Lisesi mezunuyum. Sporla haşır neşir olmamda bu okulda başladı. Bahar İlkokulu’nu bitirdikten sonra İmam Hatip Lisesi’nin ortaokuluna kaydoldum. O dönem güreş bu okulda oldukça etkin durumdaydı. Ortaokul birinci sınıftan itibaren güreş branşı ile tanıştım. Başta Mustafa Kütahyalı öğretmenim ve diğer hocalarımın yönlendirmesiyle o dönem oldukça başarılı olan DSİ Nilüferspor’a devam ettim. İlerleyen yıllarda lisede futbola, üniversitede ise jimnastik ve tenis branşlarını da yaptım. Temel olarak güreşle başlamış olmama rağmen ek branşlarla da aktif sporun içinde yer aldım.

Havadis16: Ailenizde de sporcular var mı? Yani sporcu bir aileden mi geliyorsunuz?

Süleyman Şahin: Ailemizde çok sayıda sporla uğraşan fert var tabi. Ağabeyim mesela beden öğretmenliği yapıyor. Eşim atletizmle ilgilenen bir isimdi. Kız Lisesi’nde eğitimini sürdürürken Türkiye şampiyonlukları olan madalyaları olan bir sporcudur. Şimdilerde de beden eğitimi öğretmeni olarak yine sporun içinde. Örnekleri çoğaltabiliriz.

Havadis16: Türkiye’de son yıllarda ailelerin çocuklarını spora teşvik ettiklerini görüyoruz. Ancak daha önceki dönemlerde bu tam tersi bir durumdaydı maalesef. Siz spora başladığınızda aileniz destekledi mi? Yaklaşımları nasıl oldu?

Süleyman Şahin: Rahmetli babam Allah nur içinde yatırsın ve annem beni hem teşvik ettiler hem de desteklediler. Güreşin ata sporu olması milli bir sporumuz olması babamı coşkuyla desteğe yönlendirdi.  Tabi spora kanalize olurken derslerimde de çok başarılı oldum. Sporla dersleri birlikte başarıya ulaştırdım. İyi bir planlama yaptım. Okuldan çıkıp antrenmana gidiyordum. Sonra gelip bir süre uyuyup sonra kalkıp ders çalışıyordum. Planlama olunca her ikisinde de başarıya ulaştım. Her zaman öğretmenlerin tarafından örnek öğrenci gösterildim ve desteklendim. Yani benim eğitim noktasında başarılı olmamda sporunda olumlu yönde etkisi oldu.

DSC05212DSC05213

Havadis16: Öğretmenleriniz bu anlamda desteklediler mi sizi?

Süleyman Şahin:  Tabi okullarda öncelik eğitim öğretim noktasında oluyor. Derslerde başarı ilk planda geliyor. Ama genel anlamda okullarda öğretmenlerimizden spora karşı olumsuz bir tepki almadım. Hep destekleyici oldular. Kendilerinin her zaman tavsiyeleri spor belli bir zamana kadar gider. Sporu amaç değil araç olarak görmemizi istediler. Spor yaparken eğitimden asla taviz vermememizi önerdiler her zaman.  Hiçbir şekilde eğitimi aksatmamamızı tavsiye ettiler.

Havadis16: Sporcu olarak başarılarınız olduğunu da biliyoruz. Bunlardan birkaç örnek verir misiniz?

Süleyman Şahin:  Evet özellikle güreş branşında başarılarımız oldu. Sportif anlamdaki ilk başarım 8. sınıftayken Bursa Şampiyonluğu oldu. Daha sonra bölge şampiyonu oldum. 33 kilo serbest branşta aynı yıl Türkiye 4.lüğü elde ettim. Bu dereceler ile daha da motive oldum ve çalışmalarım sonucunda 1992 yılında Gençler Türkiye Şampiyonu oldum. Ben kendime olimpiyat şampiyonluğunu hedef belirledim. Güreş sporuna öyle bir sevgiyle bağlandım. Güreş beni her zaman diğer sporlara göre daha fazla cezp ediyordu. Tabi olimpiyat şampiyonluğuna ulaşamadık. Bunda Bursa’da büyük kulüplerin olmaması, bizim başka illere gitme imkânımızın olmaması, eğitimimizi ön plana almamız etkili olmuştur. Zaman zaman bundan dolayı üzüntü duyuyorum.  İdealim ve bir hedefim vardı ama Bursa’daki şartlar, alevi şartlar bizi bu hedefimizden alıkoydu.

Havadis16: Sayın Şahin spor yaşamınızdaki ilk antrenörünüz kimdi?

Süleyman Şahin: Benim ilk antrenörüm ortaokul sıralarında İhsan Reçber hocaydı. Bu işi gönüllü yapan bir ağabeyimiz ve antrenörümüzdü. O yıllarda o kadar büyük bir sevgi verdi ki! Biz geç kaldığında okulun köşesinde ihsan ağabeyin kamyonetiyle gelmesini beklerdik.  Pazardan akşamüstü gelirdi. Bizde büyük bir heyecan ve hevesle beklerdik onu. Hala dünyamızda çok farklı yeri olan bir insandır. Bir anne baba sevgisiyle bağlanmıştık. Hayat boyu kopmayacak bir bağ oluştu. Yine Halil Kemerli ve Hayrullah hocalarımın bende emeklerinin olduğunu belirtmek isterim. Bu vesile ile onları da şükranla anıyorum.

DSC05214IMG_1880

Havadis16: Yavaş yavaş günümüze gelecek olursak. İlk yöneticilik deneyiminiz ne zaman ve nerde oldu?

Süleyman Şahin: Üniversiteyle birlikte güreşe aktif olarak devam edemedim. Bende hakemliğe başladım. 1994 yılında bölge hakemi oldum. Hakem komitesinde sekretaryalığa başladım.  Bursa’da Hakem Komitesi’nde daha 20 yaşındayken yer aldım. Akabinde Güreş İl Temsilci Yardımcılığı ve İl Temsilciliği’ni üstlendim. 2004 yılında Yıldırım Belediyesi Spor Müdürü oldum. Daha sonra Manisa Gençlik Spor Müdürü ve son olarak Bursa Gençlik Spor Müdürlüğü’nü yürütüyorum. 2006’da doktoramı tamamladım. Yıldırım’da güzel bir dönem geçirdim ve benim açımdan çok önemli tecrübe ve kazanımlar oldu.

Havadis16: Belediyede görev yaparken sizi bir anda Manisa Gençlik Spor İl Müdürü olarak gördük. Bu süreçten de bahseder misiniz?

Süleyman Şahin:  Yıldırım büyük bir ilçe biliyorsunuz. Orada görev yaparken sporun tesisleşmesinden organizasyonlara, amatörlere desteğe kadar farklı alanlarda çok önemli çalışmalar yaptık. Buda önemli bir tecrübe birikimimiz olmasını sağladı.  Belediye başkanımızın desteğiyle çok başarılı bir şekilde bu görevi sürdürdük. Yaptığımız bu çalışmalar ile o dönemin G.S.G.M. yetkilileri ile devlet büyüklerimizin takdirine mashar olarak ve benim hiçbir talebim yokken Gençlik Spor Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet Kocatepe  tarafından Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gibi bir görevin teklif edilmesi benim açımdan görevi kabul etme noktasında bir zorunluluk, sorumluluk ve vebal oldu. Onların bu görevlerde yetişmiş kişilerin görev almalarını arzu ettiklerini ve bunun bir sorumluluk olduğunu ifade etmeleri görevi almamızda etkili oldu. Dolayısıyla Manisa’ya atamamız yapıldı ve 2 yıl görev yaptık. Manisa yıllarımız çok verimli ve güzel geçti. Önemli işlerin altına imza attık. O dönem Manisa Milletvekili ve Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç Bey’in verdiği destekle çalışmalarımız hız kazandı.  Bugün Şanlıurfa Belediye Başkanı olan ve o dönem Manisa Valiliği görevini yürüten Sayın Celalettin Güvenç spora büyük önem veren bir kişiydi. Kendisinin destekleriyle spor parkları, sentetik zeminli sahalara, kapalı yüzme havuzlarına kadar birçok spor yatırımını gerçekleştirdik. Birçok eksiği tamamladık. Kendilerine çok teşekkür ediyor ve şükranlarımı arz ediyorum

Havadis16: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çok önemli ve zorlu bir görev öyle değil mi?

Süleyman Şahin:  Evet ve sorumluluğunuz çok önemli. Gençlik ve spor Türkiye’nin gelişmekte olan bir yapısıdır. Bulunduğumuz makam  genç nüfusu yüksek olan bir ülkede büyük bir sorumluluk ve vebali kapsıyor. Gençlerin en iyi şekilde yetişmesi, bilgili ve aynı zamanda ananevi değerleri ile spor yapması ve gençlik hizmetlerinin verilmesi önemlidir.  Gençler kötü yerlere gidiyor kötü alışkanlıklar kazanıyorsa orada bizim sorumluluğumuz ve vebalimiz vardır. O sorumluluğumuzun ağırlığını bilerek çalışmalarımızı yapıyoruz ve bu vebali de biliyoruz. İnşallah gençlerimizin çocuklarımızın en iyi şekilde başarılı olmaları için güçlü bir Türkiye güçlü bir gençlik için çalışmalarımız yürütüyoruz. Bugün olimpiyat başarılarına bakınca gençlerimiz ve potansiyelimize hükümetimizin verdiği destekle daha başarılı olmamız gerekiyor.  Elit sporlarda yeteneklerin keşfedilmesi ve eğitilmesi ile bu başarıların artırılması lazım. Olimpiyat hazırlık merkezlerinin açılması bu noktada olumlu bir gelişme. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kurulması da devrim niteliğinde bir adım. Tabi bir iki yıl içinde netice alınacak gelişmeler olmaz.  Süreç içinde planlı yapılanma ile Gençlik ve Spor Bakanlığı çatısı altında çok önemli sonuçlar alınacağını görüyoruz. İllerde de il müdürlükleri olarak bu çalışmaları hassas bir şekilde yaparak ulusal ve uluslar arası alanda başarı için çalışacağız.

Havadis16: Bursa ile ilgili hayalleriniz, çalışmalarınız nelerdir?

Süleyman Şahin:  Biz sporun ve sporcunun hizmetkârıyız. Böyle olursak ancak ileriye taşırız. Bu mantıkla çalışıyoruz. Bursa’nın bütün dinamikleriyle diyalog kurarak, bir birliktelik ve sinerji oluşturarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Alana inerek ve ortak akılla çalışmalarımızı yapıyoruz. Bursa Türkiye’nin en gözde illerinden biridir. Potansiyeli çok yüksek ve birçok branşta zengin sporcu kaynağı olarak Türk sporunun en önemli altyapılarından birisi durumunda.  Biz Bursa’yı bir spor kenti yapmak için bir hizmetkar mantığı ile hareket ediyoruz. Hiçbir zaman elde edilen neticeler yeterli görünmemeli. Her alanda ivmelenme var ama bu yeterli değil. Daha büyük bir hedef koyuyoruz. Spor Kenti Bursa. Bursa’nın spor kenti olması kentimizdeki elit takımların başarılı olması, engelli çalışmalarının artırılması, sporun bir yaşam tarzı olması, daha fazla lisanslı sporcunun yetişmesi, daha fazla sporcunun kürsüye çıktığı bir Bursa hedefliyoruz.

IMG_1947IMG_2009

BÜYÜK DESTEK ALIYORUZ

Elbette Sayın Valimiz Münir Karaloğlu, gençlik ve spor konusunda bizlere büyük destek sağlıyor. Gençliğe ve spora çok önem veren bir bakış açısı var. Kendisine verdiği destek nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz. Bir ilin mülki amiri olan Vali’nin bu hizmetleri destekliyor olması çok önemli. Ondan aldığımız güç ve moral motivasyonla heyecanla daha ileriye doğru hareket edebiliyoruz.  Belediyelerinde Bursa’da spora ve gençliğe büyük desteği var. Büyükşehir belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe, spora ve sporcuya büyük yatırımlar yapıyor. Yapılan spor sahaları. Okullara yapılan spor salonları, birçok branşta belediyespor kulübü olarak gençlere verilen destek bunlar gerçekten büyük şans Bursa için. Yine ilçe belediye başkanlarımız da yanı şekilde spora ve sporculara büyük olanaklar sağlıyor, imkânlarını bu alanlara seferber ediyorlar. Bu desteklerle Bursa’mızda büyük başarılara doğru adım adım ilerliyor. Kendilerine de şükranlarımı sunuyorum.

Havadis16: Bu dönem yapılan yatırımlardan da kısaca bahsedecek olursak, neler oldu Bursa’da?

Süleyman Şahin: Bursa bizim her şeyimiz.  Bizi büyüten şehre hizmet yapabilme imkânı bulduğumuz için Allaha şükrediyorum.  Bize bu fırsatı veren büyüklerimize şükranlarımı arz ediyorum.  Büyük bir şans.  Bu bilinçle çalışıyoruz.  Bursa’nın bir spor kenti olması bizim büyük hayalimiz. Uluslararası yarışmaların olacağı alanlarının oluşması, gençlik adına gençlik merkezlerinin yapılarak en etkin şekilde oluşturulması en büyük hedef ve idealdir.  Bu kapsamda bu alanda spor haritasını değerlendirdik. Bir spor salonumuz yoktu. 7500 kişilik Nilüfer Spor Salonu’nun tamamladık.

süleyman şahin sporcu kamp eiğitim merkezisüleyman şahin1

EĞİTİM VE KAMP MERKEZİ YOLDA

Voleybol Federasyonu’yla birlikte 5 bin kişilik Cengiz Gönlü Spor Salonu’nu bitirerek hizmete açtık. Burası ulusal ve uluslar arası müsabakalarla göz bebeği haline geldi. Milli takımların kamp yapmasına ve birçok organizasyon yapılmasına vesile oldu. Bursa’da bir sporcu kamp eğitim merkezinin eksikliği vardı. Milli takımların kamp yapabileceği modern ve tam donamlı bir merkeze sahip olmalıydı Bursa.  Gençlik Spor Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi protokolü ile yapıyor şimdi o tesisi. Atıcılar’da spor vadisinde 200 yatak kapasiteli, antrenman salonları kondisyon ve sağlık merkezi, doktor ve eğitim alanları olan gerçekten Bursa’ya yakışır bir tesis inşa edilecek.

Yine inşallah Yıldırım ilçemizde büyük bir spor projesini hayata geçiriyoruz. 2015 yılı yatırım programına alınan proje ile Bursa’da eksikliği hissedilen Buz Sporları, Okçuluk ve birçok branşın antrenman salonlarının yer alacağı spor kompleksi inşaatımız başlayacak. Bir başka spor kompleksi projemiz Mustafakemalpaşa ilçemizde gerçekleşecek. Bu arada dağ ilçelerimiz olan Harmancık, Keles, Orhaneli, B.Orhan da spor salonu eksiğimiz kalmadığı gibi kapalı havuzlarımız ile atletizm sahalarımız da tamamlanmaya başladı. Mudanya Salonumuzun ek bölümünü de 2015 yılında tamamlayarak buradaki ihtiyacı da çözmüş olacağız.

Bu projelerimiz ve önümüzdeki süreçte yapılacak projelerimiz hayata geçtiğinde Bursa’mız tam bir spor ve sporcu merkezi haline gelecektir. Bu anlamda ilimiz sporcularını daha çok ulusal ve uluslararası arenalarda görecek ve onların alacakları dereceler ile hep beraber gurur duyacağız.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.