Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

“Her 4 kişiden biri kanser olacak!”

30 Mart 2013
“Her 4 kişiden biri kanser olacak!” için yorumlar kapalı
“Her 4 kişiden biri kanser olacak!”

Emsey Hospital Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erkan Topuz, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kanser vakalarının son sürat arttığını ve her 4 kişiden birinin kansere yakalanacağını söyledi.

Emsey Hospital Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erkan Topuz, kanser vakalarının eskiye nazaran hızla artmasınınaltında yatan nedenleri sıraladı.DNA kırılmalarının sadece yüzde 5 ila 7’sinin genetik faktörlere bağlı olduğunu ve yine az bir kısmının enfeksiyon sebebiyle ortaya çıktığını belirten Erkan Topuz, bunların dışında kalan kırılmaların ise doğrudan doğruya toprak, hava ve sulardaki kirlilikten kaynaklandığını vurguladı.

“TOPRAK BİLE DDT’Yİ YOK EDEMİYOR”

Tümhaber’in haberine göre, dünyanın Endüstri Devrimi’nden itibaren hızla sanayileşmeye gittiğini söyleyen Topuz, özellikle 1950tumhbaeri’den sonra bir yığın kimyasalın dünyaya saçıldığını ve günümüzde de saçılmaya devam ettiğini kaydetti. Toksik durumunun çok kısa sürede değerlendirildiğinin altını çizen Topuz,zararsız olduğu düşüncesiyle piyasaya sürülen ilaç ve kimyasalların aslında toksik ve kanserojen olduğunun yıllar sonra anlaşıldığını belirtti.

Bu duruma 1939’da bulunan ve mucizevi bir ilaç olarak sunulan DDT’yi örnek gösteren Topuz, “Bütün kitaplarda çok zararsız, sıtmanın kökünü kurutan, böcekleri yok eden ilaç olarak tanımlanan DDT’nin, bir süre sonra başta karaciğer olmak üzere, insan vücudundaki bütün organlara çok büyük zararlar verdiği görüldü ve yasaklandı. Ülkemizde 30 yıl önce yasaklanmasına rağmen, bugün hala toprakta DDT mevcut. Toprak bile DDT’yi yok edemiyor. O zehirli topraklarda yetişen bitkiler doğrudan vücudumuza giriyor ve DNA kırılmalarına yol açarak kanserin başlangıcını teşkil ediyor” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.