Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Her öğrencinin bir ağacı olacak

27 Eylül 2013
Her öğrencinin bir ağacı olacak için yorumlar kapalı
Her öğrencinin bir ağacı olacak

Milli Eğitim ve Orman ve Su İşleri Bakanlıkları arasında, okulların ağaçlandırılması ve orman işçilerinin eğitimine ilişkin iki protokol imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla Haydar Aliyev İlkokulu ve Ortaokulu’nda imza töreni düzenlendi.

 

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bakan Eroğlu’na okullara kazandırılan 5,5 milyon ağaç için teşekkür ederek, “Biz istiyoruz ki her öğrencimizin bir ağacı olsun, bu da 20 milyon demektir ve sizin cömertliğinize yakışır. İnanıyorum ki imzalanacak protokollerle her çocuğun ismen tanıdığı, gidip konuştuğu, suladığı, gözü gibi baktığı bir ağacı olacak” dedi.

 

Eskişehir’de ortaokul öğrencisiyken, okullarının, bahçesinde ağaç olmayan bir binaya taşındığını, okul yönetiminin de dört-beş kişiye bir ağaç düşecek şekilde bahçeyi ağaçlandırdıklarını anlatan Bakan Avcı, “Ne zaman Eskişehir’e gitsem, okulumuzu ziyaret etsem diktiğimiz, suladığımız o ağacı selamlamadan dönmem. Onun için bize çok değerli bir armağan veriyorsunuz. Öğrenciler ve öğretmenler adına çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

 

Bakan Avcı, orman işletmelerinde çalışan köylülere verilecek eğitimin de verimli olacağına inandığını söyledi.

 

-Ağaçlandırmada Türkiye dünyada üçüncü

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu da törendeki konuşmasında, yılda üretilen fidan sayısını 75 milyondan 470 milyona çıkardıklarını belirtti. Bakan Eroğlu, son 5 yılda 2 milyar, son 10 yılda da 2 milyar 800 milyon fidanın toprakla buluştuğunu dile getirdi.

 

Öğrencilere ağaç sevgisi aşılanmasının önemine de işaret eden Bakan Eroğlu, artık herkesin “ağaçlara gözü gibi baktığını” söyledi. “Dünyada orman varlıklarının büyük ölçüde azaldığı bir dönemde Türkiye, orman varlıklarını hem hacim hem de alan olarak artıran nadir ülkelerden birisi. Ağaçlandırmada Türkiye dünyada üçüncü sıraya yükseldi” diye konuşan Eroğlu, 10 yılda odun servetinin 1,2 milyar metreküpten 1,5 milyar metreküpe yükseldiğini aktardı. Orman alanlarının son 10 yılda 9 bin hektar arttığına dikkati çeken Eroğlu, üç yılda 27 bin okulun bahçesine 5,5 milyon ağaç dikildiğini vurguladı.

 

Bakan Avcı ve Bakan Eroğlu, daha sonra okul bahçelerinin ağaçlandırılması ve okul ormanlarının oluşturulmasını hedefleyen protokol ile iş kazası riski yüksek olan orman işçilerinin eğitimine ilişkin protokolü imzaladı.

 

Öğrencilerle, bahçeye dikilen çam fidanlarına toprak atan ve can suyu veren Bakan Avcı ve Bakan Eroğlu, daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığınca temin edilen çam fidelerini öğrencilere dağıttı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.