Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Herkes duman beklerken…

13 Mart 2013
Herkes duman beklerken… için yorumlar kapalı
Herkes duman beklerken…

Vatikan’da 16’ncı Benedikt’in emekliliğe ayrılmasının ardından toplanan Kardinaller Meclisi’ndeki (Konklav) oylama süreci sürüyor.

 Tüm dünyanın gözleri bir kez daha Vatikan’daki Papalık seçiminin yapıldığı Sistine Şapeli’nin bacasında. Bacadan dün akşamki oylamanın ardından bu sabah da siyah duman tütmüştü. Şu anki oturumun sonuçları ise önümüzdeki dakikalarda belli olacak. Siyah duman, hiçbir adayın yeterli oyu alamaması anlamına geliyor. Tüm gözlerin kilitlendiği bacanın şu sıralardaki misafiri ise beyaz bir martı.

Sistine Şapeli’nin bacasından sabah saatlerinde çıkan siyah duman, dün akşamki ilk oturumdan sonra ikinci oturumda da yeterli oy çoğunluğuna ulaşılamadığını gösteriyor. 1.2 milyarlık Katolik aleminin 266’ncı Papası’nı belirleyecek seçimlerin bugünkü son oturumu TSİ 17.50’de başladı.

Oylama sürerken şapelin bacasına konan bir martı dakikalardır bacadan ayrılmıyor. “Sistine Martısı” adı verilen kuş için Twitter’da şimdiden iki tane hesap açıldı.

Dünden beri dünyayla iletişimini kesip Sistine Şapeli’ne kapanan, 48 ülkeden 115 kardinal TSİ 09.45’te sabah ayinine girmişti. Saat 10.30’da başlayan oturumda iki ayrı oylama yapıldı. Ancak oylamalarda hiçbir aday üçte iki çoğunluğa ulaşamadı. TSİ 12.35’te de Sistine Şapeli’nin bacasından siyah duman tüttü. Seçimleri Aziz Petrus Meydanı’ndan takip eden yüzlerce kişi, bacadan tüten siyah dumanı görünce büyük hayalkırıklığı yaşadı.

Duman, kardinallerin oylarının yakılmasıyla çıkıyor. Kara duman ‘seçilemedi’, beyaz duman ‘seçildi’ anlamına geliyor. Her iki dumanı da elde etmek için kağıtlara farklı kimyasallar ekleniyor. Ayrıca beyaz rengi verebilmek ve dumanın gücünü artırabilmek için sobalara elektrikli fanlar da kondu.
Dün akşam Sistine Şapeli’nden ‘siyah duman’ tüttüğünde Aziz Petrus Meydanı’nda büyük bir kalabalık vardı. Bu sabah da yağmura rağmen yoğun bir kalabalık var. Dünyanın her yerinden gelen inançlılar Aziz Petrus Meydanı’na akın etmiş durumda. Seçimleri ayrıca 5013 akredite gazeteci ve 265 televizyon kanalı takip ediyor. Sadece Vatikan televizyonunun canlı yayın yapabildiği meydana diğer kanallar alınmıyor.

Şiddetli yağış nedeniyle meydan şemsiyeden geçilmiyor. Meydandaki herkes kendi ülke bayraklarını açıp, kendi kardinal adaylarını destekliyor. İtalyanlar Angelo Scola, Brezilyalılar Odilo Scherer, ABD’liler ise Timothy Dolan ve Sean O’Malley için tezahürat yapıyorlar.

Ayrıca, meydanda olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Olası telekulak girişimleri ve sabotaj olasılığına karşılık elektronik parazit (jammer) uygulanıyor.

FAVORİ SCOLA

Konklav’ın eş şanslı kardinali şimdilik İtalyan kardinal Scola gibi duruyor. Ancak oylamada her şey değişebilir. Papa seçilebilmek için kardinallerden en az 77 oy almak gerekiyor.

Son hesaplamalara göre Scola’nın oyu henüz 54 oyu var. Papa seçimi 34’üncü oylamaya kadar sürebilir. O zamana kadar seçilmezse oylama en çok ayı alan iki aday arasında sürecek. O zaman da 77 oy desteği alma şartı devam edecek.

ÇAN DA ÇALINACAK

Hava kapalı, zaman zaman şiddetli yağmur yağıyor. Baca ancak kameraların zoom objektifleriyle görülebiliyor. Fakat bu defa Vatikan, herhangi bir zorluk yaşanmaması için çanları çalarak da Papa’nın seçildiğini ilan edecek.

Papa seçilirse, duman çıkmasından kısa bir süre sonra Fransız kardinal Jean-Louis Tauran, Sen Piyer Katedrali’nin ana balkonuna çıkıp, “Habemus Papam” (Papamız var) diyecek. 40-45 dakika sonra ise yeni Papa’nın tören giysileri içinde balkona çıkması bekleniyor.

Papa’nın kim seçileceği gibi, yeni Papa’nın kendisine ne isim seçeceği de merak konusu. Alman asıllı olan Kardinal Joseph Ratzinger, 2005 yılında Papa seçildikten sonra 16’ncı Benedikt (85) adını almıştı. Geçen Şubat ayında ise teamülü bozup emeklilik kararı almıştı.

ET YOK

Seçimde oy kullanan kardinallerin yemeklerini rahibeler yapıyor. Menülerde ise et yok. Kardinaller, Konklav boyunca sadece sebze ve meyve ile besleniyor. Vatikan sözcüsü, sigara ve içki kullanımına da izin verildiğini açıkladı.

Vatikan’daki Santa Martha Oteli’nde kalan kardinallerin Konklav boyunca dış dünyayla tüm bağlantısı kesiliyor. Vatikan’dan daha önce yapılan açıklamada, tweet atan kardinalin Kilise’den aforoz edileceği açıklanmıştı.

Kaynak: HÜRRİYET

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.