Havadis16.com - 16 Ekim 2018, Salı

HSYK Başkanvekili’nden başkanlık sistemine tam destek!

16 Mart 2013
HSYK Başkanvekili’nden başkanlık sistemine tam destek! için yorumlar kapalı
HSYK Başkanvekili’nden başkanlık sistemine tam destek!

HSYK Başkanvekili başkanlık sistemine ve yargının “Temyiz Mahkemesi” adı altında tek çatı altında toplanmasına destek verirken, Yargıtay konuya ilişkin endişelerini dile getirdi.

HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, TBMM Uzlaşma Komisyonu’na gönderdiği raporla, kurulun yapısına dair bir dizi öneride bulundu. Hamsici, üyelerin en az yarısının meslektaşları tarafından tek oy ile seçildiği, parlamento ve “başkan” tarafından seçilecek üyelerin meslek mensubu olmayacağı gibi maddelerin yargı bağımsızlığını kuvvetlendirerek ülke demokrasisine katkıda bulunacağını belirtti.

HSYK’nın yeni yapısının 2010 referandumu ile şekillendiğini hatırlatan Hamsici, “yeni anayasa çalışmalarında bu mevcut durumu daha ileri götürecek kriterler belirlenmelidir” dedi.

Yargıtay Başkanlığı ise, komisyona gönderdiği raporda AKP’nin yargıyı tek çatı altında toplaması girişimine ilişkin endişelerini belirtti. Türkiye’de yüzlerce yıllık kültüre dayanan Yargıtay ve Danıştay geleneğinin bir çırpıda ortadan kaldırılamayacağının ifade edildiği raporda, yargı birliğinin tarihselliği olan yerleşik bir hukuk geleneği olduğu vurgusu yapıldı.

Raporda, HSYK ve Anayasa Mahkemesi’ndeki yüksek yargı mensubu sayısının arttırılması önerisi, yeni anayasa ile hakimler kadar savcılara da eşit düzeyde teminat verilmesi gerektiği, aksi takdirde yargı bağımsızlığının doğrduan etkileneceği uyarısı yapıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.