Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Hüdavendigar Kosova’da anıldı

15 Haziran 2015
Hüdavendigar Kosova’da anıldı için yorumlar kapalı
Hüdavendigar Kosova’da anıldı

Osmanlı İmparatorluğu’nun, savaş meydanlarında şehit olan tek padişahı olan Murad Hüdavendigar Han, ölümünün 626’ıncı yılında Osmangazi Belediyesi tarafından şehit edildiği Kosova Ovası’ndaki kabri başında anıldı.

 

Kosova Meydan Muharebesi sonrası savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından şehit edilen Murad Hüdavendigar Han, iç organlarının gömülü olduğu Kosova’nın Obiliç kasabasındaki kabrinin başında okunan Kuran-ı Kerim, mevlid-i şerif ve dualarla anıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen anma törenine Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Obilic Belediye Başkanı Cafer Gasi, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnova, TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü ile Türkiye ve Kosova’dan gelen onlarca kişi katıldı.

Murad Hüdavendigar’ın şehit edilmesinin 626. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreni Kuran tilaveti ile başladı. Türkçe ve Arnavutça okunan mevlit ve edilen dualar ile devam den anma töreninde Murad Hüdavendigar Han’ın savaş meydanında yapış olduğu dua, her iki dilde de okundu.

 

“TARİHTEN GELEN KARDEŞLİĞİ DEVAM ETTİRMEK İÇİN BURADAYIZ”

 

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen anma töreninde konuşan Başkan Dündar, Murad Hüdavendigar Han’ı 2006 yılından bu yana her yıl hem Bursa’da hem de şehit olduğu yer Kosova’da dualarla anıyoruz. Edirne’yi fethederek Osmanlı’ya Balkanların kapısını açan Murad Hüdavendigar Han, 626 yıl önce kardeşliği, hoşgörüyü getirmek, Allah’ın rızasını kazanmak için buralara geldi.  Bizde aynı düşünce ile buralardayız.  Tarihten gelen kardeşliği devam ettirmek için, yeniden buluşmak için, yeni Kosova Cumhuriyeti’ni desteklemek için buradayız. İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için çalışıyoruz. Mamuşa’da yaptığımız hizmet binasıyla, Prizren’de inşa ettiğimiz Engelli Bakım Merkezi ile burada sizlerle yan yana oluyoruz” dedi.

 

“MURAD HÜDAVENDİGAR HAN’IN İZİNDE DEVAM EDECEĞİZ”

 

Balkanlarla her zaman güzel ilişkiler içerisinde olduklarını belirten Başkan Dündar, “Balkanlarda yaşayan kardeşlerimiz ve kardeş belediyelerimiz ile her alanda yan yana olmayı sürdüreceğiz. Balkanlar bizim kardeşimiz. Burada yürüttüğümüz çalışmalar ve anma törenlerimiz ile kardeşliğimizi kuvvetlendiriyoruz. Buradaki kardeşliğin temelini 626 yıl önce atan ve 27 yıllık hükümdarlığı döneminde uyguladığı barışçı politika ile dünyaya örnek olan Murad Hüdavendigar Han’ı rahmetle anıyorum. İnşallah onun izinde devam edip, bıraktığı eserlere sahip çıkarak ve koruyarak hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi.

 

Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da törende yaptığı konuşmada, “Geçmişten aldığımız dersler, toplumsal tecrübeleri bir fırsata dönüştürülmüştür. Halklar arasında akrabalıklar kurulmuştur. Umuyorum bu törenin anlamıyla devam edecektir. Daha gelişmiş, kalkınmış bir dünya, halklar arasında daha fazla dostluklar kurulmasını temenni ediyorum. Kosova’ya desteklerinden dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyor, bu desteklerin devam edeceğini diliyorum” diye konuştu.

 

“BARIŞ DOLU YARINLARA BİRLİKTE YÜRÜYELİM”

 

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan ise Osmanlı döneminin üçüncü padişahı olan Murad Hüdavendigar Han, türbesinin Balkanlarda saygı ve hoşgörüyü temsil ettiğini ifade ederek, “Türk halkı devamlı Kosova halkının yanında olmuştur. Kardeş Kosova halkına olan desteğini her alanda sürdürmektedir. Devlet olarak yapılan işbirliklerinden memnunluk duyuyor, daha da ileri götürülmesini temenni ediyoruz. Bu anlamda belediyelerimizin işbirliğini sürdürmeye devam edeceğiz. Bu türbede Sultan Murad Hüdavendigar’ın manevi huzurunda en büyük dileğim, barış dolu yarınlara birlikte yürümeleridir” dedi.

 

“MURAD HÜDAVENDİGAR HAN BU TOPRAKLARDAKİ ZULMÜ BİTİRDİ”

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “626 yıl önce bu topraklara kültürü getiren, burada şehit düşen Murad Hüdavendigar Han’ı rahmetle anıyoruz. Bu törene katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. İstiyoruz ki, bu törenleri her yıl daha iyi şekilde analım. Yıllar önce bu topraklara barışı, huzuru getirdiğini her yere anlatalım. Kosova bizim kardeşimiz. Bizlerin ortak yönü çok. Dünya tarihini değiştiren büyük Hakan Murad Hüdavendigar Han’da da en büyük ortak yönümüz. Murad Hüdavendigar, buradaki insanların daveti üzerine geldi. Burada zulüm vardı, o zulmü sona erdirmek için buralara geldi. Onun her gittiği yerde sulh oldu ve yeni eyaletler kuruldu. Buradaki savaşı da kazandı ancak bir Sırp askeri tarafından haince şehit edildi. Bizler Murad Hüdavendigar Han’dan miras kalan değerlerimize sahip çıkıyoruz. Bizim amacımız Kosovalıların mutluluğunun artması. Bizler bir şey almaya gelmiyoruz, bir şeyler vermeye geliyoruz. Her zaman da Kosovalıların yanında olacağız. Büyük hükümdar Murat Hüdavendigar’ı rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

 

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava, Murad Hüdavendigar Han’dan önce Slavların hükmü altında olduklarını belirterek, “Onların amacı halkımızı yeryüzünden silmekti. Sultan Murad geldi ve bunları defetti. Ondan sonra 500 yıl bu topraklarda birlikte yaşadık. Dilimizi, dinimizi koruduk. Bu süre zarfında tarihte ilk kez kendi alfabemizi kurduk. 40’a yakın bakan ve vezir verdik. Sultan Murad’ı anarak aslında biz kendi kimliğimizi de anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Obiliç Belediye Başkanı Cafer Gaşi, anlamlı günde olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Şehitleri hatırlamak gelecek için çok daha fazla çalışmaktır. Biz belediye olarak Osmangazi belediyesi ile işbirliği içindeyiz. Özellikle kültür alanında işbirliğini daha fazla arttırmayı düşünüyoruz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.