Havadis16.com - 18 Ağustos 2018, Cumartesi

Hükumet çocuklarla ilgili sorumluluk alsın

30 Mayıs 2014
Hükumet çocuklarla ilgili sorumluluk alsın için yorumlar kapalı
Hükumet çocuklarla ilgili sorumluluk alsın

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi (PM) Sena Kaleli’nin de aralarında bulunduğu CHP Çocuk ve Kadın Hakları İzleme Komisyonu üyeleri, Diyarbakır’da PKK tarafından dağa çıkarılan çocuklar ile ilgili bildiri yayınladı.

Sena Kaleli’nin sözcülüğünde basının karşısına geçen komisyon üyeleri, Diyarbakır’da kaçırılan çocuklara ilişkin yayınladıkları bildiriyle, hükûmete sorumluluk çağrısında bulundu.

TBMM’de düzenlenen basın toplantısında, komisyon üyelerinin hazırladığı bildiride şu ifadeler yer alıyor:

BASINA VE KAMUOYUNA

Ülkemizde ciddi anlamda umutsuzluk ve güvensizlik her kesimin sorunu olmaya devam etmektedir. Hukukun tahrip edildiği, adalet duygusunun zedelendiği bu ortamda, samimiyetsiz, zorlamayla atılan adımların halkta karşılık bulmadığı gerçeği ortadadır. Halkı nefret söylemleriyle dışlayan bir liderin hak ve özgürlükler konusunda inandırıcı olmadığı da açıktır. Doğu ve Güneydoğu’da 30 yıldır süren çatışmalardan en çok kadınlar ve çocuklar etkilenmekte, en temel insani hakları ellerinden alınarak çoklu travmalara maruz bırakılmaktadır. AKP içinde bulunduğumuz şeffaf olmayan müzakere sürecinde, kalıcı çözüm noktasında adımlar atmayarak, Dağ’ı hala bir seçenek olarak göstermeye devam etmektedir. Çaresizliğin insanları açlığa mahkumiyetle, ölüme mahkumiyet arasında bir tercih yapmak zorunda bıraktığına Soma Maden cinayetiyle bir kez daha tanık olduk. “Dağa çıkan kurdu görür” sözünü doğrularcasına herkes, Türkiye’de yaşamanın başlı başına bir risk olduğunun farkındadır. İnsanlar riskler arasında tercih yaparak hayatını hiçe sayacak noktaya gelebilmektedir.

Barışçı demokratik hak kullanımlarının bile ölümle püskürtülerek caydırılmaya çalışıldığı ülkemizde, gençlerimizin belletilmiş çaresizliğe kurban edilmesi en çok da anneleri üzmekte ve endişelendirmektedir.

Çocuklarımızın bir savaşın tarafı haline getirilmesine, yasadışı bir yapının insafına terk edilmesine karşıyız.

Kayıp çocuk ülkesi haline gelen Türkiye’de, hükümletin yanlışlarının kurbanı çocuklar olmamalıdır.

Toplumu kutuplaştırmaya ve ayrıştırmaya yönelik suçlama, yaftalama ve nefret söylemlerine son verilmesini istiyoruz.

Müzakerelerin amacı sadece ateşkesten ibaret değildir.

Neden sonuç ilişkileri çok yönlü sorgulanmadan bu tür olayların önünün alınamayacağı gerçeğiyle yüz yüzeyiz.

Çocukların can güvenlikleri sağlanarak ailelerinin yanına dönüşü için gereken yapılmalı, yargı ortamıyla baş başa kalmamaları için gereken önlemler alınmalıdır.

Evladını yetiştirirken kendini sürekli sorgulayan, nerede yanlış yaptım diyebilen anneler olarak vicdani ve insani sorumlulukla bu açıklamayı yapmayı görev biliyor, annelerin evlatlarına bir an önce sağ salim kavuşmasını diliyor, hükumeti sorumluluk almaya çağırıyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.