Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

Hükümet Suriye ile ilgili soruları yanıtlamaktan kaçtı

21 Mart 2013
Hükümet Suriye ile ilgili soruları yanıtlamaktan kaçtı için yorumlar kapalı
Hükümet Suriye ile ilgili soruları yanıtlamaktan kaçtı

Hükümetin Suriyeli muhaliflere verdiği askeri, siyasi, maddi desteği ve içeriğini soran CHP milletvekili Oktay Ekşi soru önergesine yanıt alamadı.

Hükümet, Oktay Ekşi’nin Suriye ile ilgili soru önergesine kaçamak yanıt vererek, geçiştirmeyi tercih etti.

AKP hükümetinin Suriyeli muhaliflere sağladığı askeri ve siyasi desteği ve ayrıntılarını Başbakan’a soran CHP’li Oktay Ekşi, yalnızca Türkiye’nin Suriye’deki gelişmelerden diğer ülkelere göre daha çok menfaati bulunduğu yanıtını aldı.

18 Mart 2013 tarihinde Dışişleri Bakanlığı tarafından Ekşi’nin detaylı soru önergesine verilen kısa cevapta, şu ifadelere yer verildi:

“Suriye’de istikrar ve güvenliğin tesis edilmesinde çoğu ülkeden daha fazla menfaati bulunan ülkemiz, başından itibaren en kutsal hak olan yaşam hakkını ön plana çıkaran, insan odaklı bir hareket tarzı benimseyerek, dost ve kardeş Suriye halkının hür ve demokratik bir Suriye özleminden beslenen meşru talep ve beklentileri temelinde, ülkede siyasi bir geçiş sürecinin önünün açılmasını ve kaynağı ne olursa olsun şiddet sarmalının sona erdirilerek, akan kanının bir an evvel durdurulmasını kuvvetle desteklemektedir.”

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, 03 Eylül 2012 tarihinde AKP hükümetinin Suriyeli muhaliflere yaptığı askeri ve maddi yardımları Meclis gündeminde taşımıştı.

CHP’li Oktay Ekşi, Başbakan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltmişti:

1- Suriye’deki rejim aleyhtarı güçlere Türkiye tarafından silah temin edilmekte midir?

2- Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad muhaliflerine Türkiye üzerinden gönderilen silahların bedellerinin Suudi Arabistan ve Katar Emirliği tarafından karşılandığına ve Türk hükümetinin bu işin organizasyonunu üstlendiğine ilişkin haberler doğru mudur?

3- Suriye’deki rejime silahla muhalefet edenlerin silahsız sivilleri de öldürdüğü yolundaki tespitler karşısında, “silahsız sivilleri öldürenlerin terörist olarak nitelendirilmesi gerektiğine” ilişkin görüşlerinizden vazgeçtiniz mi?
4- Suriye rejiminin “terörist” diye nitelediği silahlı gruplara yardım etmenin hükümetiniz tarafından yıllardır savunulan “teröristlere hiçbir ülke yardım etmemelidir” diye özetlenebilecek politikaya taban tabana zıt olduğunu görmüyor musunuz?

5- Başka bir ülkedeki muhalif güçlere gizlice silah yardımı yapmayı siyasi ahlak bakımından nasıl değerlendiriyorsunuz?

6- Suriye konusunda hükümetinizin izlediği politika “halkına zulmeden yönetimler karşısına halkı destekleme” esasına dayanıyorsa, aynı şekilde halkına zulmettiği öne sürülen hatta Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından “Darfur’da 300 bin kişinin hayatına mal olan çatışmaların sorumlusu resmen ilan edilen Sudan Devlet Başkanı Ömer-el-Beşir’i Türkiye’de ağırlamanızı nasıl açıklıyorsunuz?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.