Havadis16.com - 25 Eylül 2018, Salı

Hünerlerini gösterdier

3 Ekim 2016
Hünerlerini gösterdier için yorumlar kapalı
Hünerlerini gösterdier

Nilüfer Belediyesi, Alman Çoban Köpekleri Irk ve Spor Derneği işbirliğiyle Marmara Cup 2016 Yarışması’na ev sahipliği yaptı. Yarışmada Alman çoban köpekleri sokakta yaşayan can dostlar için boy gösterdi. Çevre ve doğal yaşam kenti Nilüfer’de sokak hayvanları yararına yarışma yapıldı. Nilüfer Belediyesi, Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği işbirliğiyle Alman Çoban Köpekleri Irk Standartları Marmara Cup 2016 Yarışması düzenledi.

Alman çoban köpeklerinin yarıştığı organizasyonda elde edilen gelir Nilüfer’de sokak hayvanları için kurulan beslenme odaklarına 10 tane daha eklenecek. Alman Çoban Köpekleri Irk Standartları Marmara Cup 2016 Yarışması’na 100’ün  üzerinde köpek katıldı.

Nilüfer Belediyesi Üçevler Spor Tesisi’nde düzenlenen yarışmaya Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği Başkanı Ahmet Karataş, Nilüfer Belediyespor Kulübü Başkanı Ali Karamık, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Adil Kayaoğlu ve çok sayıda hayvan sever katıldı.

Alman çoban köpeklerinin boy gösterdiği yarışmada konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, önce 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü kutladı. “Dünyayı birlikte paylaştığımız hayvan dostlarımızın, özellikle sokak hayvanlarının ve doğal yaşamın korunması için çabalarımızın daha da artması en büyük dileğim” diyen Başkan Bozbey, bu alanda farklılık yaratmak istediklerini dile getirdi.

Artan dünya nüfusuyla birlikte hayvan neslinin giderek yok olduğuna dikkat çeken Bozbey, “2050 yılında dünyamızı 10 milyar insanın paylaşacağı öngörülüyor. Ama ne yazık ki hayvan dostlarımız; hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı gibi nedenlerle giderek yok oluyor. Yani biz çoğalıyoruz, onların nesli tükeniyor. Bu çok düşündürücü bir durum. Ne yazık ki sıkça karşılaştığımız bir durum da şu: İnsanlar, evlerine kedi ve köpek gibi evcil hayvanları alırken, aslında onların artık ailenin bir parçası olmaları gerektiğinin farkına varamıyorlar. Bir süre sonra bakamadıkları, sıkıldıkları ya da başka nedenlerle onları sokağa terk ediyorlar. Düşünsenize, bu durumda o kadar çok hayvan var ki. Biz Nilüfer Belediyesi olarak, sahiplendirme konusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. İşte, terk edilen sokak hayvanlarının bir kısmı da bizim barınaklarımızda yeni sahiplerini bekliyorlar.

Nilüferlilerden, Bursalılardan isteğim öncelikle hayvanları bir oyuncak gibi görmesinler. Ailenin bir ferdi olarak benimseyip, öyle sahiplensinler” dedi.

HAYVAN SEVERLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ

Hayvanların sokaklarda zor şartlarda yaşadıklarının altını çizen Başkan Bozbey şöyle devam etti:  “Hayvan dostlarımız, sokakta gerçekten zor koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

Biz Nilüfer Belediyesi olarak, beslenme odaklarımızla, kedi evlerimizle, ‘Bir kap su’ gibi projelerimizle elimizden geleni yapıyoruz. Gönüllü hayvan severlerin desteğiyle bu çabalarımızı daha da geliştirmek en büyük arzumuz. Bugün, Alman Çoban Köpekleri Irk ve Spor Derneği işbirliğiyle düzenlediğimiz Marmara Cup 2016 Yarışması, bu çerçevede sokak hayvanlarına dokunan bir etkinlik. Bu yarışmadan elde edilen gelir sokak hayvanları için kullanılacak. Nilüfer’deki beslenme odaklarına bu yarışmayla 10 adet daha eklenecek.

Ben, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden Alman çoban köpekleriyle yarışmamıza katılanlara, emeği geçen herkese, tüm destek verenlere teşekkür ediyorum.

Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği Başkanı Ahmet Karataş da dernek olarak sadece Alman çoban köpekleri için değil sokak hayvanları için de çalışmalar sürdürdüklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği Başkanı Ahmet Karataş yarışmaya katkıları nedeniyle , Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e, Başkan Yardımcısı Adil Kayaoğlu’na, Nilüfer Belediyespor Kulübü Başkanı Ali Karamık’a, Veteriner İşleri Müdürü Fikriye Eker’e, Veteriner İşleri Müdürlüğü  personeli Ercan Şahin’e ve yarışmanın sponsoru Fitmin Mama yetkilisi Serkan Taş’a teşekkür plaketi verdi.

Marmara Cup 2016’da Alman çoban köpekleri, iş köpekleri kategorisinde bir de gösteri düzenledi. Katılımcılar gösterisi büyük bir heyecanla izledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.