Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

İddialar asılsızdır

3 Nisan 2014
İddialar asılsızdır için yorumlar kapalı
İddialar asılsızdır
ÖSYM, bir adayın Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanının sonradan değiştirildiği iddialarının asılsız olduğunu belirterek, söz konusu adayın sonuç belgesinde tahrifat yaptığını bildirdi. 

ÖSYM, bir adayın Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanının sonradan değiştirildiği iddialarının asılsız olduğunu belirterek, söz konusu adayın sonuç belgesinde tahrifat yaptığını bildirdi.

ÖSYM’den yapılan açıklamada, dün ve bugün bazı basın yayın organlarında “YGS’de 463 puan aldı 2 günde sıfırlandı”, “YGS puanı sıfırlandı” ve benzeri başlıklarla bazı haberler yapıldığı anımsatılarak, bu iddiaların tamamen asılsız ve uydurma olduğu belirtildi.

Haberlerde bir adayın ilk açıklanan sınav sonuç belgesinin sonradan değiştirildiği iddiasının yer aldığı hatırlatılan açıklamada, “ÖSYM sonuç açıklama sisteminde yer alan sonuçlar, sonuç açıklandıktan sonra asla değiştirilemez nitelikte olup her bir adayın sonuç açıklama sistemine hangi IP adresinden, hangi saniyede eriştiğinin bilgileri sistemde kaydedilmekte ve bu kayıtlar değiştirilemez ve silinemez biçimde saklanmaktadır. Söz konusu aday, kendi sonuç belgesinde tahrifat yapmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Basından, bu türden “gençlik heyecanı ile ileri sürülen iddiaları” öncelikle adayın elindeki belgede bulunan Belge Doğrulama Kodu ile ÖSYM’nin sonuç doğrulama sisteminden (https://sonuc.osym.gov.tr), teyid etmesinin veya ÖSYM’den konu hakkında bilgi edinmesinin beklendiğini belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sahte belgenin incelenmesinde, uydurulmuş bir barkod kullanıldığı, puanların ondalık kısmının üç haneli olduğu (resmi sonuç belgelerimizde bu kısım beş hanelidir) ve standart sonuç belgesi tablo ve formatının çok dışında olduğu açıkça görülmüştür. Bu türden asılsız iddialar ile tüm adaylarımızı ve kamuoyunu yanıltmaya kimsenin hakkı olmadığı gibi bu girişimlerle kuruma zarar veren ve adaylarımız nezdinde yanlış intibalara yol açan kişi ve kuruluşlar hakkında da yasal işlem başlatılmıştır.

ÖSYM’nin soru hazırlamadan sonuç açıklamaya kadar olan tüm sınav süreçleri en az iki farklı koldan izlenmekte, teyid edilmekte ve tüm işlem kayıtları (logları) tutulmaktadır. Bu nedenle, adayların ve kamuoyunun bu yöndeki asılsız iddialara itibar etmemeleri bir kez daha önemle hatırlatılır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.