Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

İki Hastanın Ameliyatı Aynı Anda

26 Eylül 2013
İki Hastanın Ameliyatı Aynı Anda için yorumlar kapalı
İki Hastanın Ameliyatı Aynı Anda

İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan yoğunluk ve fiziki imkansızlık nedeniyle ameliyathanede iki hastanın aynı anda ameliyat yapıldığı haberlerinin çıkmasının ardından konuyla ilgili açıklama yapıldı.

İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Abdullah Taşyurt, 20 yıldır bu yöntemin uygulandığını belirterek şöyle konuştu: “Ciddi bir kalabalık olduğundan aynı ameliyathanede iki hasta birden ameliyat ediliyor. Ama sadece çok doluluk olduğunda ve acil durumlarda bu yöntem kullanılıyor. Sterilizasyon şartları uygun hale getirilerek ameliyat yapılıyor. Şimdiye kadar bununla ilgili bir tıbbi bir sorun yaşamadık. Yeni kampüs hastanelerinin yapılması ile bu gibi sorunları aşacağız.”

“YATAĞIMIZ DOLDU SİZİ ALAMIYORUZ DEME GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ YOK”

Çiftli gerçekleştirilen ameliyatlarda şu ana kadar tıbben bir sorun yaşanmadığını ve 20 yıldan beri hastanede böyle bir yöntemin uygulandığını anlatan Taşyurt, şunları söyledi: “Biz sorun olmamak kaydıyla kullanmak zorundayız. Çünkü, Konak Doğum Evi kapatıldı. Bizim hastanemizde kimseye ‘yatağımız doldu sizi alamıyoruz’ demek gibi bir lüksümüz yok. Hastaya ameliyathanemiz yok ya da yatakhanemiz yok diyemeyiz.” Ameliyathane ve ameliyatlar konusunda şu ana kadar tıbben bir sorun yaşamadıklarını belirten Taşyurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enfeksiyon oranları olarak zaten bizim hastanemiz dünya standartlarının üstünde. Bakanlıkça da gerekli incelemeler teftişler yapılmış bulunmakta. Tabi en iyisi tek ameliyat yeri ancak zorunluluktan dolayı şu anda bu şekilde sürdürmek zorundayız. Aynı anda iki kişi ameliyata alınmıyor. Zaten ameliyat yapılırken diğer acil hastada diğer masaya götürülüyor. Yoksa iki kişi girip birbirini seyretmiyor burada. Medyaya yansıyan fotoğraflar en az iki yıl önce çekilmiş fotoğraflardır. Bunlar yeni fotoğraf değildir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.