Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

”İki parti koalisyon için anlaştı”

19 Haziran 2015
”İki parti koalisyon için anlaştı” için yorumlar kapalı
”İki parti koalisyon için anlaştı”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, MHP’nin AK Parti ile koalisyon konusunda hemen hemen anlaşmaya vardığını öne sürdü.

KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara’nın yayınında soruları cevaplayan CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, MHP’nin, CHP tarafından dile getirilen, ‘yüzde 60 hükümet kursun, Bahçeli Başbakan olsun’ talebine neden karşı çıktığını anlattı. Yarkadaş, MHP’nin AK Parti ile gayri resmi pazarlıklar içinde olduğunu ve hemen hemen koalisyon için anlaştıklarını söyledi. Yarkadaş, MHP’nin ‘yüzde 60 hükümet kursun’ önerisini geri çevirmesinin, AK Parti ile koalisyon kurmak için kolları sıvama anlamına geldiğini savundu. CHP’li vekil Yarkadaş ayrıca MHP’nin Murat Başesgioğlu’nu İçişleri Bakanı yapmak için pazarlık yürüttüğü bilgisini de verdi.

BAŞESGİOĞLU İÇİŞLERİ BAKANI MI OLACAK

Yardakadaş şunları söyledi; “Daha önce MHP’nin AK Parti ile hükümet kurmak için flört ettiğini söylemiştim. Hatta bunun kanıtlarını da ortaya koymuştum. Bunlardan biri, MHP’nin yaptığı pazarlıklarda Meclis Başkanı olarak Eskişehir milletvekili Ruhsar Demirel şartını ortaya koyması. Ankara kulislerinde MHP’nin AK Parti ile hükümet kurmak çeşitli pazarlıklar yaptığı ve gayri resmi görüşmeler içinde bulunduğu biliniyor. Örneğin, MHP’nin şuan İçişleri Bakanlığının mutlaka kendisinde olması yönünde pazarlık yürüttüğü ve Murat Başesgioğlu’nun isminin geçtiği görülüyor.”

‘ULAŞTIRMA, ENERJİ, ADALET, İÇİŞLERİ BAKANLIKLARINI İSTİYORLAR”

“MHP, AK Parti ile yaptığı gayri resmi görüşmelerde Ulaştırma, Adalet ve Enerji bakanlıklarını istiyor, iki Başbakan Yardımcılığı ve Meclis Başkanının MHP’li olmasını istiyor. Bu talepler üzerinde hemen hemen anlaştılar.”

‘ERDOĞAN CHP’Yİ DEĞİL MHP’Yİ İSTİYOR’

“Tayyip Erdoğan AK Parti’nin MHP ile koalisyon kurmasından yana. CHP’nin hiçbir şekilde koalisyonlarda yer almaması için çaba sarf ettiğini görüyoruz. Ankara’da MHP’nin AK Parti ile pazarlık yürüttüğü ve hükümet kurmaya çalıştığı açıkça anlaşılıyor.”

Kaynak: Milat Gazetesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.