Havadis16.com - 18 Ağustos 2018, Cumartesi

IMF’den finans sektörüne eleştiri

28 Mayıs 2014
IMF’den finans sektörüne eleştiri için yorumlar kapalı
IMF’den finans sektörüne eleştiri
IMF Başkanı Lagarde, bankacılık endüstrisinin gerekli reformları gerçekleştirmek konusunda oldukça yavaş olduğunu belirterek, endüstrinin halen kısa vadeli karlılığa odaklandığını söyledi. 

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre Lagarde, bankacılık endüstrisinin gerekli Lagarde, bankacılık endüstrisinin küresel görünümüne ilişkin olarak, “Davranışlarda bir takım değişiklikler olsa da, değişim yeteri kadar derin ve geniş değil. Endüstri uzun vadeli temkinli olmak yerine kısa vadeli karlılığa değer veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Londra’da düzenlenen bir konferansta da konuşan Lagarde, bankaların daha güvenli bir finansal sistem oluşturmak konusunda “çok yavaş” olduklarını, bankacılık endüstrisinde bazı bankaların bu yavaşlatmayı daha sıkı kuralların uygulanmasını engellemek için yaptığını öne sürdü.

Lagarde, son dönemde sıklıkla gündeme gelen manipülasyon ve libor skandalına da değinerek, “Bazı saygın şirketler en basit  etik kuralların bile çiğnendiği  skandallara gömüldü” ifadesini kullandı. Lagarde küresel ekonomi için halen iflas etmek için çok büyük olan ve devletlerden kurtarma paketi bekleyen büyük firmaların önemli sorunların başında geldiğini anlattı.

Christine Lagarde açıklamasında, halen sorunlu bankaların ekonomin geleceği için “sistemik risk” oluşturduğunu vurgulayarak, mevcut risklerin önüne geçmek için “daha sert ve sıkı denetimin” gerektiğinin altını çizdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.