Havadis16.com - 16 Ekim 2018, Salı

İmralı’dan dönen 3. heyet basın açıklaması yaptı

18 Mart 2013
İmralı’dan dönen 3. heyet basın açıklaması yaptı için yorumlar kapalı
İmralı’dan dönen 3. heyet basın açıklaması yaptı

İmralı’ya giden üçüncü BDP heyeti adına açıklama yapan BDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan’ın 21 Mart’ta tarihi bir çağrı yapacağını söylediğini aktardı.

Abdullah Öcalan’la görüşmek için üçüncü bir heyetin bu sabah saatlerinde İmralı’ya gitti.

Heyette BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan yer aldı.

Ziyaretin ardından Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın mesajını aktardı.

Demirtaş, Öcalan’ın 21 Mart’ta tarih bir çağrı yapacağını söylediğini anlattı.

Demirtaş, Öcalan’ın mesajını şu sözlerle aktardı:

“Mevcut çözüm süreci olumlu anlamda ilerleyerek devam ediyor. Hedefimiz tüm Türkiye’nin demokratikleşmesidir. Çabalarımızda bunun içindir.

Bu amaca hizmet edecek çerçevede 21 Mart Nevruz kutlamasında bir çağrı yapmak üzere hazırlıklarımı sürdürüyorum. Hazırlayacağım bildiri tarihi nitelikte bir çağrı olacaktır.

Bu çağrı çözümün askeri ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içeriyor olacaktır. Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum.

Bütün bunların pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum.

Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihi misyonun gereğini yapacaktır.

Süreç ilerledikçe kamuoyunu kendi adıma daha detaylı bir şekilde bilgilendirebilmeyi umuyor; herkese bir kez daha selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.