Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

İnce nereye koşuyor?

5 Haziran 2018
144 kez okundu
İnce nereye koşuyor? için yorumlar kapalı

Yaklaşık 20 gün önce partiler cumhurbaşkanı adaylarını açıkladığında, görüntü Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anket sonuçlarına göre yüzde 53 ila yüzde 56 arasında yeniden cumhurbaşkanı seçileceği yönünde idi ki bu oran hâlâ geçerliliğini koruyor.

Anket firmaları ve siyasi yorumcuların değerlendirmesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemen arkasından İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener ikinci sırada şanslı görünüyordu. Onu Muharrem İnce ve Selahattin Demirtaş’la, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek takip ediyordu.

Şimdi ise görüntü tablosundaki sıralama değişmiş durumda.

İlk sırada dediğim gibi büyük olasılıkla ilk turda seçimi kazanacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan var. İkinci tur gözükmüyor.

Onu CHP’nin adayı Muharrem İnce takip ediyor. Akşener’in sıralaması ise Demirtaş’la başa baş diyebiliriz.

Zira Demirtaş tutuklu aday olmasına rağmen kemikleşmiş oy potansiyeline sahip. Çalışsalar da çalışmasalar da Kürt milliyetçiliği üzerinden, terörün de desteği ve şu anda da içeride bulunmasının yarattığı tutuklu genel başkan mağduru pozisyonu gereği partisinin önünde bir oyla sandıktan çıkma ihtimali yüksek.

Akşener ise süreçte beklenilen performansı pek veremedi diyebiliriz. Daha ziyade İnce’nin gölgesinde kaldı.

******                       ******                       ******

İnce’ye gelince…

Cumhurbaşkanı adaylığının öyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzun arayışları sonrasında, özellikle Abdullah Gül ismi üzerinde mutabık kalınmamasıyla biraz da zoraki ve çaresizlikten ortaya çıktığı gibi algılansa da benim kanaatim, İnce’nin bu yolda ince ince yürüdüğüdür.

Çünkü sosyal medyadan uzun süredir kendisini takip ediyorum. CHP Genel Başkanlığı sürecindeki reklam filmi hiç de öyle bir partinin genel başkan adaylığı için hazırlanmış değildi. O zaman “Bu film cumhurbaşkanlığına aday hazırlığı” demiştim ve aynen de öyle oldu.

İnce’yi TV programlarından da izliyorum. Gerçekten hızlı başladı ve rüzgârı da öyle hızlı estiriyor. Performansı çok çok iyi.  Bir önceki seçimde CHP ve MHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ile arasında fersah fersah fark var.

Her gün 2 miting yapıyor, haftada iki gün de TV kanallarında açık oturumlarda boy gösteriyor. Mitingleri müthiş kalabalık. CHP seçmeninin dışından da büyük ilgi görüyor.

Neye göre derseniz?

AK Parti’nin ve ya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingleri ile elbette kıyaslanamaz, Kılıçdaroğlu’lu CHP mitingleriyle karşılaştırdığımızda ince hem Kılıçdaroğlu’nu hem de CHP’nin mitinglerini çoktan geçmiş durumda.

1 Haziran’da Atatürk Stadyumu’ndaki mitingi de öyle…

Bunca yıldır Bursa’da siyasi partilerin mitinglerini izlerim. Akşam vakti bir bölümünü alandan, kalan bölümünü de sosyal medyadan izledim. Gerçekten CHP’nin bugüne kadar Bursa’da gördüğü en büyük katılımlı ve coşkulu mitingdi.

İnce’nin o kendine has, samimi ve doğaçlama konuşmaları, zaman zaman rahmetli Erbakan, Özal ve Demirel’in dönemlerini andıran o güldüren atışma üsluplu tarzı da kalabalığın dikkatini her daim üzerinde toplamasını sağlıyor.

Seçimlere son 10 gün kala tablo nasıl bir değişim gösterir bilemem. Ama bu gidişat değişmediği takdirde 25 Haziran sonrası CHP’de taşlar yeniden yerinden oynayabilir. Eğer İnce seçimlerden ikinci sırada yüksek oy oranı ile çıkarsa, rotası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı değil, CHP Genel Başkanlığı’dır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.