Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

İnegöl Belediyesi Kurban Bayramına hazır

23 Ağustos 2017
İnegöl Belediyesi Kurban Bayramına hazır için yorumlar kapalı
İnegöl Belediyesi Kurban Bayramına hazır

Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 26 Ağustos 2017 Cuma günü başlayacak 10 günlük Kurban Bayramı resmi tatili öncesi bir açıklama yaparak bayram hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Aktaş, İnegöl Belediyesi’nin hizmetlerinin tatil süresinde de 7/24 devam edeceğini kaydederek Alo 153 hattından vatandaşların yetkili birimlere ulaşabileceklerini söyledi.

İnegöl’de kurban bayramı hazırlıkları devam ediyor. Bir yandan vatandaşlar, bir yandan esnaflar bayram öncesi yoğun günlere yönelik hazırlıklarını yaparken, İnegöl Belediyesi de ilçe halkının daha huzurlu bir bayram ve bayram öncesi tatili geçirebilmesi adına tüm birimleriyle teyakkuzda. Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bugün Başkan Yardımcılarıyla birlikte makamında düzenlediği basın toplantısında kurban bayramı hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İLÇE HALKIMIZIN BAYRAMI HUZURLA GEÇİREBİLMESİ ADINA BİR DİZİ TEDBİRLER ALDIK”
10 gün sonra kurban bayramının idrak edileceğini hatırlatan Aktaş, “Bunlarla ilgili hazırlık çalışmaları ve bu çalışmalar hakkında bilgilendirme için bir araya geldik. Kurban bayramına sayılı günler kala ilçe halkımızın bayramını huzur ve sükunla geçirebilmesi adına bir dizi tedbirler aldık. 1 Eylül Cuma günü bayramın 1’inci günü. Bu sene hükümetimizin de 30 Ağustos zafer bayramını göz önüne alarak köprü tatil uygulamasından dolayı yaklaşık 10 günlük bir tatille vatandaşımız karşı karşıya. Muhakkak suretle özel ticarethaneler devam ederken kamu kuruluşları nöbetçi ekipler hariç 10 günlük süre zarfında tatil olacaklar” dedi.

İNEGÖL BELEDİYESİ 7/24 HİZMETTE
İnegöl Belediyesi ekiplerinin 10 günlük tatil süresince teyakkuzda olacağını kaydeden Aktaş, “Tabi takdir edersiniz ki belediye hizmetleri 7/24 365 gün devam eden konular. Zabıta, Temizlik İşleri, Park Bahçeler, Mezarlıklar, Fen İşleri gibi birimler işlerine devam etmekte. Amacımız vatandaşlarımızın hem ibadetlerini yerine getirirken ve mezarlıkları ziyaret ederken hem de bayramı en güzel şekilde geçirmelerini sağlamak” diye konuştu.

“İBADETİMİZİ YERİNE GETİRİRKEN BİR BAŞKASININ HAYATINI ZORLAŞTIRMAYALIM”
Vatandaşlara uyarlarda bulunarak ve alınan bayram tedbirleri hakkında bilgiler vererek konuşmasını sürdüren Aktaş, şöyle devam etti: “Bu bayram kurban bayramı. Kurban telaşeli ve masraflı bir bayram. Özellikle ben buradan Cenabı Allah herkesin kurbanını, ibadetini kabul etsin temennileriyle dua ederken vatandaşlarımıza bir uyarı da yapmak istiyorum. Lütfen bir ibadeti yerine getirirken bir başkasının hayatını zorlaştırmayalım.”

125 ADET KURBAN ATIK KUYUSU AÇILACAK
“İnegöl’de farklı mahallelerimizde muhtelif yerlerde 125 tane kurban atık kuyusu açıldı. Bunlar belediyemizin web sitesinden, sosyal medya hesaplarımızdan, mahalle muhtarlıklarına asılacak listelerden ve Alo 153 telefonundan öğrenilebilir. Vatandaşlarımıza kurban konusunda özellikle çok dikkatli olmalarını, kurban atıklarını sağa sola gelişi güzel atmamalarını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bunların dinen vebalinin olduğunu da özellikle hatırlatmak istiyorum. İbadet yapalım derken bir başka günaha girmeyelim.”

KAÇAN KURBANLARLA ALAKALI EKİP KURULDU
“Kaçan kurbanlarla ilgili her sene yaşadığımız tablo maalesef aynı. Veteriner İşleri Müdürlüğümüz bu konuyla ilgili bir ekip oluşturdu. Bununla alakalı da Alo 153 hattımıza şikayetler gelirse gerekli çalışmanın yapılacağını ifade etmek istiyorum.”

İNEGÖL’ÜN CADDE VE SOKAKLARINDA BAYRAM TEMZİLİĞİ YAPILACAK
“Temizlik İşleri Müdürlüğümüz bayram öncesi geniş çaplı bir bayram temizliği çalışması planladı. Bu kapsamda İnegöl merkezde bulunan tüm caddeler, çarşı içi ve alışverişin yoğun olduğu noktalar ile yine şehrin dört bir tarafı elden geçirilecek. İnegöl merkezde bulunan tüm cami müştemilatları ve şadırvanlar ekibimiz tarafından ayrıntılı bir şekilde temizlenecek. Ayrıca Cerrah, Kurşunlu, Yeniceköy ve Tahtaköprü mahallelerimizle ovadaki kırsal mahalle meydanlarımız hem otomatik süpürgeyle hem de meydancı ekiplerimiz tarafından bayrama hazır hale getirilecek. Vatandaşlarımızdan da bu konuda özellikle destek beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Bunun yanında bayram süresince rutin çöp toplama ve geri dönüşüm hizmetlerinin de devam edeceğini buradan ifade etmek istiyorum. Cenaze ve defin hizmetleri binamız aynı şekilde bayram süresince de normal şekilde çalışacak. Gasilhanede ve gerçekleşen ziyaretlerimiz için mezarlıklarımızda her gün nöbetçilerimiz bulundurulacak. Yine Fen İşleri Müdürlüğümüz icapçı ekipleri marifetiyle 7/24 görev başında olacaklar ki oluşan sıkıntıları yine Alo 153 hattından bildirilebileceğini ifade etmek istiyorum. Büyükşehir belediyemizle yaptığımız görüşmeler neticesinde BUSKİ Genel Müdürlüğümüz de aynı şekilde Alo BUSKİ 185 ve 270 24 00 no’lu telefondan oluşan şikayet ve sıkıntıları alabilirler.”

ZABITA 24 SAAT GÖREVİNİN BAŞINDA
“Özellikle bu konuyla alakalı önemli birimlerimizden biri Zabıta Müdürlüğümüz. Ekiplerimiz bayram öncesi rutin kontrollerine devam ediyor. Özellikle hayvan pazarıyla şehir dışındaki muhtelif yerlerde, çarşı merkezi ve tüm pazaryerlerinde denetimlerini sıklaştırarak sürdürüyor. Nöbetçi zabıtamız da bayram süresince 24 saat hizmet verecek. Zabıta ekiplerimiz bayram süresince kurban kesim noktalarını sürekli olarak denetleyecek, kurban atıkları ve çevre kirliliği konusunda vatandaşlarımız yanlış yaparlarsa cezai müeyyide ile karşı karşıya kalma durumları var ben o yüzden tekrar hatırlatmak istiyorum.”

KALDIRIM İŞGALİNE 1 HAFTALIK BAYRAM ESNEKLİĞİ
“Bayram haftası olarak zikrettiğimiz 26-31 Ağustos tarihleri arasında esnaflarımız satış yaptığı iş türüyle alakalı ürünleri almış olduğumuz karar gereği kendi işyerlerinde satabilecekler. Bayram sonrası yaya yolları için alınan kaldırım işgallerine son verilmesi hakkındaki aynen uygulanmaya devam edilecek. Bayram dönemleri özel bir dönem biliyorsunuz. 1 haftalık periyotta bunu mümkün olduğu kadar sağlamaya çalışıyoruz. Tabi 30 Ağustos’tan itibaren de son 2 günlük periyot içerisinde Hacı Veli Ağa Sokak başından başlayarak Elektrik Sokak, Tabakhane Sokak ve Yapı Kredi Bankasının olduğu yerden itibaren araç trafiğine kapatılacak.”

SEMT PAZARLARI AYNI YERLERİNDE KURULACAK
“Semt pazarlarımızla alakalı herhangi bir değişiklik yok. Her Pazar gününde ve yerinde icra edilecek. En son Perşembe günü büyük pazarımız zaten arifeye gelmesi nedeniyle yerinde yapılacak.”

HUZUREVİNİ ZİYARET EDELİM
“Huzurevimiz her zaman çiçek gibi hazır. Ben özellikle telaşeli bir bayram ama bayram süresince Huzurevindeki büyüklerimizin ihmal edilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Herkes çocuklarıyla, evlatlarıyla beraber hiç randevuya vakte saate gerek duymadan ziyaret edebilir. Sabah 08.00’dan akşam 21.00’a kadar bu ziyaretler yapılabilir. Malum yaşlılarımız biraz erken yatıyor. Onların hayır duasını alabilirsiniz, onları şenlendirebilirsiniz.”

“KAPKAÇ OLAYLARINA KARŞI DİKKATLİ OLUN”
Bayram yoğunluğundan faydalanan fırsatçıların mağduriyetin uğramamaları adına vatandaşlara uyarılarda da bulunan Aktaş, “Kapkaç olaylarına karşı da vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. İnşallah sıkıntısız, problemsiz, dolu dolu geçen bir bayram olur diye temenni ediyorum. Bu vesileyle tüm ilçe halkımızın, İslam aleminin Kurban Bayramını tebrik ediyorum. Cenabı hak nicelerine daha sağlıklı sıhhatli bir şekilde eriştirsin inşallah” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.