Havadis16.com - 22 Mayıs 2018, Salı

İnegöl sofrası, Sudan’da kuruldu

24 Haziran 2016
İnegöl sofrası, Sudan’da kuruldu için yorumlar kapalı
İnegöl sofrası, Sudan’da kuruldu

İnegöl Belediyesi, yurt dışında yaşayan Müslümanlara yönelik Kardeşlik duygularının artması adına Sudan’da bu yılda bir iftar yemeği düzenledi. 20-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Sudan ziyaretinde, iftar programı ve erzak dağıtımı ile beraber bir dizi ziyaretlerde gerçekleştirildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban başkanlığında Sudan’ın başkenti Hartum’a giden heyete belediye meclis üyesi Fevzi Dülger ve Hayrat Vakfı İnegöl Temsilciliği yöneticileri Sabrihan Alemdar, İsmail Serbest ve Ömer Gürz de eşlik etti. Sudan’ın başkenti Hartum’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen iftar programında 5.000 Müslüman öğrenci ile birlikte iftar yapıldı.

İnegöl heyeti ayrıca Sudan’daki Müslümanlar ile birlik ve beraberlik duygularının pekişmesi adına Osmanlı’nın torunlarına yakışır geçmişin hamiyetperver tutumunu o topraklarda en iyi şekilde sergilemenin mutluluğunu da yaşadılar.Sudan programına bir dizi ziyaretle başlayan İnegöl Belediyesi Başkan Yardımcısı Alper Taban ve beraberindeki heyet gezinin ilk gününde, Sudan Hartum Türk Büyükelçisi Cemalettin Aydın, TİKA(Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) Sudan Koordinatörü Celalettin Güngenci ve Afrika Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Muhammed Ubeyd’i ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu.

Ziyaretlerin ardından İnegöl Belediyesi öncülüğünde Afrika Üniversitesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen iftar yemeğinde 5 bin Müslüman öğrenciyle birlikte oruçlar açıldı.

“ÜMMET BİRLİKTELİĞİ OLUŞTU”
Sudan’da İnegöl sofrasının kurulmasına vesile olan bu özel İftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan Başkan Yardımcısı Alper Taban; “Çeşitli İslam ülkelerinden gelerek burada eğitim gören Müslüman kardeşlerimizle birlikte iftar yapmaktan çok mutluyuz. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bu iftar yemeğinde tam bir ümmet birlikteliği oluştu. Bu güzel tablonun, bu günlerde İslam coğrafyasındaki kargaşa ve şiddet ortamının bir an önce bitmesi için örnek alınması en büyük temennimiz olacaktır” dedi.

Sizlere Türkiye’den, İnegöl Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’ın selamlarını getirdik diyen Taban; “İnegöl Belediyesi olarak Türkiye dışında kardeş ülkelerde de iftar sofraları kurulmasına öncülük etmekteyiz. Bu iftar sofralarının kurulmasından bizlere maddi ve manevi destek veren iş adamlarımıza, bizlere Sudan ziyaretimizde rehberlik eden Hayrat Vakfı yetkililerine teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca, birlik beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma ayı olan Ramazan ayında farklı coğrafyalarda farklı ülkelerde, farklı milletlerden insanlarla birlikte olmanın, onlarla birlikte oruçlarını açmanın eşsiz bir duygu olduğunu” belirtti.

ZOR ŞARTLAR ALTINDA YAŞAMAYA ÇALIŞIYORLAR
Ziyaretlerin ikinci gününde ise İnegöl heyeti, Yunus Emre Enstitüsü Sudan Sorumlusu Feyzullah Bağçi, ve Kur’an-ı Kerim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saeed Solmon’u ziyaret ederken, Omdurman bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine de 300 kişilik kumanya dağıtıldı. Kumanya dağıtımı sırasında bölge halkının göstermiş olduğu sevinç görülmeye değerdi. Zor şartlar altında yaşama mücadelesi veren ve her kapıyı çaldıklarında karşılarına çıkan o tarifi imkansız görüntüler İnegöl heyetinin duygu dolu anlar yaşamalarına sebep oldu. Halkın yaşam mücadelesini karşısında ne kadar hayırlı bir iş yapıldığı bir kez daha ortaya çıktı. Bütün bu zor şartlara rağmen kardeş ve dost ülke Türkiye’den gelen misafirlerine Sudanlıların göstermiş oldukları üst düzey misafirlik görülmeye değerdi. Günün sonunda Sudan Hayrat Vakfı Temsilciliğinin, İnegöl Belediyesi adına düzenlediği ve Sudan’daki tüm yardım kuruluşlarının davet edildiği iftar programına katılım gösterildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.