Havadis16.com - 21 Haziran 2018, Perşembe

İnegöl Tarım Fuarı 5. Kez Kapılarını Açtı

26 Eylül 2016
İnegöl Tarım Fuarı 5. Kez Kapılarını Açtı için yorumlar kapalı
İnegöl Tarım Fuarı 5. Kez Kapılarını Açtı

24-27 Eylül tarihleri arasında açık kalacak olan 5. İnegöl Tarım Fuarı (İNTARF), bugün günü düzenlenen törenle açıldı. Açılışa protokolün ve vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

İnegöl’ün tarım dinamiklerinin görücüye çıktığı İnegöl Tarım Fuarı (İNTARF), bu yıl 5’inci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. MODEF ve beraberindeki tarım sektör temsilcileri işbirliğinde düzenlenen İNTARF’ın açılışı, bugün 14.00’da İnegöl ve Bursa protokolü ile vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

MOBİLYADAKİ BAŞARI HİKAYESİNİ TARIMDA DA YAZACAĞIZ

Metin Anıl’ın ardından İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş kürsüye çıkarak davetlilere hitaben bir konuşma yaptı. Mobilyasıyla, Oylat kaplıcalarıyla, köftesiyle parlayan bir yıldız olan, birçok ilden daha büyük potansiyele sahip olan ve renkli yapısıyla Türkiye’ye örnek olan İnegöl’ün bu fuarla beraber farklı güzelliklere de koşacağını kaydeden Aktaş, “Biz mobilyada yaşadığımız serüveni, mobilyada yazdığımız başarı hikâyesinin aynısını burada da gerçekleştirmek istiyoruz. İnegöl bir tarım şehri ve değerli toprakları var. Tarım sadece üretmekten ibaret değil, aynı zamanda pazarlamak, kendinizi geliştirmek işin önemli bir parçasıdır. Fuar yapmış olmak için bu fuarı yapmıyoruz. 2007 senesinde hal ve tahıl binamızda ayçekirdeği şöleni adı altında bir etkinlik yapmıştık. 1-2 yıl ara vermek kaydıyla bu festival devam ederken, 4 yıl önce İnegöl Belediyesi koordinatörlüğünde İnegöl üreticisinin ufkunu geliştirmek, yeni pazarlar bulabilmek amacıyla bu fuara başladık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sonuçları ihracatımızın artışıyla, ekonomik anlamda değer katışıyla göreceğiz. Mobilyadaki başarıyı tarımda da hayata geçirebiliriz” dedi.

 

KAZANAN İNEGÖL OLACAK

İnegöl Belediyesi’nin kırsala yaptığı yatırımlar hakkında da konuşan Aktaş, “Kırsal hizmetler müdürlüğümüz var. Çiftçi malları koruma harıl harıl çalışıyor. Erken uyarı sistemlerini Çitli, Akbaşlar ve Turgutalp mahallelerimizde hayata geçirdik. Ürün toplama merkezleri yapıyoruz. Kestane fidanı, sera örtüsü, ceviz soyma makinesi, salça makinesi gibi katkı ve desteklerde bulunuyoruz. Tarımı bilinçli yapabilmek çok önemli. Eğitimi fazla sevmiyoruz belki ama İnegöl çiftçimizin de bu konudaki merakını görüyoruz. Özellikle bu konuda yönlendirmeler yapıyoruz. Çiftçilerimize yönelik bilimsel verilerle aktiviteler hayata geçiriliyor. Amacımız tarımla alakalı altyapıyı güçlendirmek, üretimle alakalı verileri revize etmek, bunları pazarlayabilmektir. Tarım çalıştayı yapmıştık, orada aldığımız sonuçlar çok önemli. Çilek bizim için önemli bir değer. Çilek çalıştayında da ciddi kararları hayata geçirmek durumundayız. 1 yıl önce MODEF Başkanıydım. Sektöre mobilyacının bizzat kendisinin yön vermesi lazım. Yeni bir fuar oluşumuyla alakalı başta projelendirme çalışmaları olmak üzere bir gayret var. Biz buna destek vermek durumundayız. Bu fuarı da resmi ve fuar takvimine girmiş şekilde 3 yıl önce yaptığımız çalışmayla icra etmeye başladık. İlgili kuruluşlar da buna destek veriyor. İNTARF 2016 olarak bir kez daha görücüye çıktık. Her fuar bir heyecandır. Bu işe el birliği ile sarılarak, sahip çıkarak ve 4 günlük süreç zarfında farklı eğitimleri takip edip kendimizi geliştirerek ilçemiz adına tarımı daha kazançlı hale getireceğiz. Fuar neticesinde kazanan İnegöl olacak, çiftçimiz olacak, Türkiye ekonomisi olacak. Çiftçilik dendiğinde hepimizin mensup olduğu bir köy var, köylü olmaktan da son derece gururluyuz. Hepimizin bir kırsal mahalleyle diyaloğu var. Çiftçilik demek oturduğumuz yerden destek ve katkı beklemekle olmaz. Beraberinde nasıl daha güzel şeyler yapabilirimin hesabı içerisinde olmalıyız. Kendimizi geliştirmeliyiz. Bu organizasyonların da genel amacı budur. Emeği olan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.