Havadis16.com - 18 Ekim 2018, Perşembe

İnegöl’ün Alt Yapı Haritası Çıkarılıyor

26 Eylül 2013
İnegöl’ün Alt Yapı Haritası Çıkarılıyor için yorumlar kapalı
İnegöl’ün Alt Yapı Haritası Çıkarılıyor

İnegöl Belediyesi, yer altında bulunan teknik altyapı tesislerinin konumlarını tespit etmek için çalışma başlattı. İnegöl merkezinde ve Alanyurt’ta bulunan toplam 360 km uzunluğundaki sokaklarda mevcut kanalizasyon ve yağmursuyu şebekelerinin ölçümü yapılarak İnegöl’ün alt yapı haritası çıkarılıyor.

 

Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Yel, bazı belediye meclis üyeleri ile birlikte yapılan alt yapı haritası belirleme çalışmalarını yerinde inceledi.

 

Turgay Yel, İnegöl Belediyesi’nin şehrin gelişimine olumlu katkı koyacak, kentin değişim ve dönüşümünü sağlayacak birçok vizyon projeyi hayata geçirdiklerini söyleyerek, bunların birçoğunun üst yapıyla alakalı yapısal projeler olduğu gibi birçoğunun da yerin altında gerçekleştirilen projeler olduğunu belirtti.

 

İnegöl’ün altyapısının çok eski olduğuna dikkat çeken Yel konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Mevcut altyapımız; nüfusun hızla artması ve yerleşim alanlarının çoğalmasıyla da oluşan yükü kaldıramayacak seviyededir. Belediye olarak ne zaman alt yapıyla alakalı bir projeye start versek, maalesef alt yapıda büyük sorunlarla karşılaşıyoruz. Bir alt yapı çalışması için yaptığımız kazılarda, şehrin altyapısının adeta arapsaçına dönmüş olduğunu görüyoruz. Örneğin; kanalizasyon için yapılan hatlar, yağmur suyunu deşarj için de kullanılmış. Yağmursuyu ve yeraltı sularını toplamak için yapılan kanallara ise; kanalizasyon hattı bağlanılmış ve oluşan sorunlara bu şekilde günlük çözümler üretilmeye çalışılmış. Bu da yetersiz olan altyapıyı karma karışık bir hale getirmiş. İnegöl Belediyesi olarak bu duruma son vermek ve kentimizin yeraltı kadastrosunu çıkartmak adına bir planlama yaptık. Yer altında bulunan teknik altyapı tesislerinin konumlarını tespit etmek için Belediye olarak çalışmalara başladık” dedi.

 

Şu anda, İnegöl merkezinde ve Alanyurt’ta bulunan toplam 360 km uzunluğundaki sokaklarda, mevcut kanalizasyon ve yağmursuyu şebekelerinin ölçümlerinin yapıldığını söyleyen Turgay Yel, çalışma kapsamında;

Kanalizasyon ve yağmursuyu şebekelerine ait muayene bacalarının tespiti ve asfalt kotuna yükseltilmesi,

Hatların x-y-z değerlerinin ölçülmesi,

Hatların doluluk oranları ve ekonomik ömürlerinin tespitlerinin yapılacağını kaydetti.

 

Elde edilen bilgilerin bilgisayar ortamında değerlendirilip ‘Altyapı Bilgi Sistemi’ oluşturulacağını ve yapılacak ilave çalışmalarla coğrafi bilgi sistemine entegre edileceğini belirten Yel: “Mevcut altyapının tespit çalışmaları bittikten sonra, İnegöl merkez ve Alanyurtta kanalizasyon ve yağmursuyu projeleri hazırlanarak atık su ve yağmursuyu şebekeleri birbirinden ayrılacaktır. Bu projelerde ekonomik ömrünü yitirmeyen ve kot disiplini açısından uygun olan mevcut hatlar dikkate alınacak ve kaynak israfının önüne geçilecektir. Çalışma tamamen bittikten sonra ise İnegöl’ün alt yapı haritası çıkartılmış ve bu şekilde  ‘Alt Yapı Bilgi Sistemi’ kurulmuş olacaktır. Alt yapı ile alakalı bir çalışma yapılacağı vakit ise; nerde ne var kolaylıkla tespit edilecek ve yaşanabilecek problemler bertaraf edilmiş olacaktır. Bu da hem zaman hem de finans noktasında milli kaynaklarımızın tasarrufu anlamına gelmektedir” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.