Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

iOS 7 kullanıcılarının kafası karıştı

26 Eylül 2013
iOS 7 kullanıcılarının kafası karıştı için yorumlar kapalı
iOS 7 kullanıcılarının kafası karıştı

Apple kullanıcıları için oldukça heyecanlı geçen Eylül ayı pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. İlk olarak iPhone 5S ve 5C modellerinin tanıtılmasının ardından yeni mobil işletim sistemi iOS 7 de teknoloji meraklılarıyla buluşturuldu. Yeni görünümü ve renkleri ile bir yandan “içine Android kaçmış iOS” tanımlamalarına maruz kalan iOS 7, diğer yandan ise Apple fanboyları tarafından yere göğe sığdırılamıyor. Apple’dan gelen ilk açıklamalara göre iOS 7, 200 milyondan fazla cihazda kuruldu ancak hala yeni sisteme geçmemek adına direnen kullanıcılar da bulunuyor. iOS 7 kurulduktan sonra eksi sisteme dönüp dönülemeyeceği konusundaki bilgi kirliliğinin yaşanması ve tüm göstergelerin dönülemeyeceği yönünde olması nedeniyle iOS 7’ye geçiş kararının üzerine dikkatlice düşünülmesi gerekiyor. Bu aşamayı atlattıktan sonra iOS 7’ye geçmekte kararlı Apple kullanıcılarına iTunes üzerinden restore edip temiz kurulum yapılması tavsiye ediliyor. Aksi halde birçok teknik sıkıntılı ile karşılaşılıyor. Bildirim veya cevapsız aramaların ekrana getirmediği ile ilgili şikayetler bunlardan sadece bir kaçı. Özetle “uygulamalarda hatalara neden oluyor” dememek için temiz bir kurulum şart.
DÜŞÜK PİL SÜRESİ SORUNU
Instagram’dan Twitter’a kadar tüm uygulamalar birer birer iOS 7’ye uyumlu hale gelirken yeni sisteme yönelik eleştirilerin başında düşük pil süresi geliyor. Yüzde 100’lük dolumun ardından 24 saatten az bir sürede şarjın bitmesi kullanıcıları isyan ettirirken sistemin cihazları yavaşlattığı yönündeki söylentiler de azımsanacak derece değil. Kullanıcılarını “şarj aletine bağımlı” hale getirmekle itham edilen iOS 7 için “tasarruflu kullanım rehberleri” de ortaya çıkıyor. Ayrıca yeni temanın arayüz görüntüsünü “Candy Crush Saga” tarzında oyunlara benzerliği de iOS 6’nın olgun görünümünün ardından kullanıcıları hayal kırıklığına uğratan bir başka etken. iOS 7’ye gelen eleştiriler arasında güvenlikle ilgili şikayetler de var. Ekran kilitli olduğu halde fotoğraflara ulaşılması ya da arama yapılabilmesi ciddi güvenlik endişeleri oluşturuyor.
ZAMANLA ALIŞILIYOR
iOS 7 kullanıcılarındaki genel kanı ise zamanla alışıldığı yönünde oluyor. İlk güncellemenin ardından gelen şikayetler kısa süreli kullanımların ardından yerini memnuniyete bırakıyor. Diğer taraftan telefon numaranızın istemediğiniz kişilerin eline geçmesi artık kabus olmaktan çıkıyor. iOS 7 arama ve SMS engelleme özelliği ile mobil iletişim sistemine büyük bir yenilik getirdi. Yeni güncelleme ile hayatımıza giren numara engelleme özelliği banka ve restoranların reklam mesajlarından kurtulmak adına kullanıcıları cezbediyor. Ayrıca iPhone için yeni zil sesi seçenekleri, çoklu görev özelliği ile birden çok uygulamayı aynı anda kapatabiliyor olması da kullanıcıları sevindirdi.
BANU EZBER

iOS 7 kullanıcılarının kafası karıştı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.