Havadis16.com - 09 Aralık 2018, Pazar

İranlı heyetten Suriye’ye müdahale açıklaması

28 Ağustos 2013
İranlı heyetten Suriye’ye müdahale açıklaması için yorumlar kapalı
İranlı heyetten Suriye’ye müdahale açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenecek olan toplantı için Türkiye’ye gelen 10 kişilik İran heyetinin lideri Ayetullah Mohsen Eraki, “Amerika’nın ve Batı’nın Suriye’ye müdahalesi, Amerika ve İsrail’in istediği düzeni oluşturacaktır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “İslam Dünyasının karşılaştığı sorunların çözüm yollarını değerlendirme” toplantısı öncesi Türkiye’ye gelen 10 kişilik İran heyeti, Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrası, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İran İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Mohsen Eraki, Amerika ve Batı’nın müdahalesine kesinlikle karşı olduklarını belirtti. Sadece Suriye’de değil, Mısır’da, Irak’ta ve İslam dünyasının diğer ülkelerinde yabancı güçlerin asker bulundurmalarına karşı olduklarını ifade eden Eraki, “Bu ihtilafların halledilmesi için ilk önce yabancıların oradan dışarıya atılmasını savunuyoruz. ABD ve Avrupa’nın Suriye’ye müdahalesi, İsrail’in çıkarlarını savunmak anlamındadır. Hepimizi şunu biliyoruz ki, ABD’nin bu bölgede savunduğu ilk çıkar, İsrail’in çıkarlarıdır. Biz şuna inanıyoruz ki, Suriye meselesinin çözülmesinde, Türkiye, İran ve Arabistan birlikte hareket ederse yabancı güçlerin müdahalesini gerek yoktur” dedi.

“İRAN HİÇBİR ZAMAN SURİYE’YE ASKERİ DESTEK VERMEMİŞTİR”

İran’ın Beşar Esad’ın şahsına yardım ettiğini kabul etmediklerini vurgulayan Eraki, “Biz Suriye’deki düzenin, İsrail’e karşı direnişin ön cephesinde olduğuna inanıyoruz. 35 yıldan bu yana, İran İslam Cumhuriyeti’nin yanında tek bir ülke vardı, o da Suriye’ydi. İsrail’e karşı ilk zafer, Suriye’nin yardımıyla Güney Lübnan’da yaşandı. Suriye’ye karşı bu sağlam cephenin yıkılmamasını istiyoruz. Amerika ve Batı’nın Suriye’ye müdahale etmemesini istememizin nedeni de, işte bu cephenin yıkılmamasını istememizden dolayıdır. İran hiçbir zaman Suriye’ye askeri olarak bir destek vermemiştir. İran başından beri bunu zaten söylüyor. Suriye’de savaş yoluyla Beşar Esad’ın yıkılması, Batı’nın istediği bir gücün orada iş başına gelmesini sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“MUHALİFLERDE KİMYASAL SİLAH OLDUĞUNA DAİR DELİLLER VAR”

Suriye’de eğer bir değişim yapılacaksa, bunun barışçıl yollarla ve Suriye halkının katılımıyla olması gerektiğini kaydeden Eraki, “Amerika ve Batı’nın yardımıyla ve müdahalesiyle yapılacak olan bu değişiklik, Amerika’nın istediği bir düzeni ve İsrail’in çıkarlarının oluşacağı bir düzeni ortaya çıkaracaktır. Türkiye’nin alimleri, yöneticileri ve halkı da böyle bir durumu istemiyorlardır. Şunu çok iyi bilmek gerekir, hiç kimse suçu olmadan cezalandırılamaz. Kimyasal silahları ne kadar Beşar Esad’ın kullandığı iddiaları varsa, muhaliflerin kullandığına dair de o kadar iddia vardır. Karşı tarafın elinde deliller olmasına karşın diğer tarafın da elinde olunduğuna dair elimizde deliller vardır. Yani Birleşmiş Milletler’in (BM) denetçilerinin bu silahları kimin kullandığına dair hiçbir görüş belirtmeden Amerika’nın müdahale etmeye kalkışması, demek ki burada kimyasal silah kullanıldığının önemi olmadığını kanıtlıyor. Önemli olan Amerika’nın çıkarlarını sağlamasıdır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.