Havadis16.com - 15 Aralık 2018, Cumartesi

İŞ FİKİRLERİ BU KURSTA HAYAT BULUYOR

16 Ocak 2016
İŞ FİKİRLERİ BU KURSTA HAYAT BULUYOR için yorumlar kapalı
İŞ FİKİRLERİ BU KURSTA HAYAT BULUYOR

Osmangazi Belediyesi’nin KOSGEB işbirliği ile bu yıl ilk kez hayata geçirdiği ‘Girişimcilik Kursu’ büyük ilgi gördü. 60 kişilik kursa 400’den fazla müracaat olunca, 25 sorudan oluşan bir girişimcilik testi ile 13 sorudan oluşan mülakat sınavını geçenler kursa katılmaya hak kazandı. Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden biri olan Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (OSMEK) çerçevesinde bu yıl ilk kez açılan Girişimcilik Kursu, iş fikri olan vatandaşlar için önemli bir fırsat oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı, genç girişimcilerin desteklenmesini içeren teşvik paketinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, iş fikirlerini geliştirip değerlendirmek, kurs sonunda alacakları belge ile KOSGEB’e müracaat ederek teşviklerden yararlanmak için, OSMEK tarafından düzenlenen kursa katılarak belge sahibi olmaya çalışıyor.

Yoğun ilgi gören kursla ilgili bilgi veren OSMEK Kursları Usta Öğretici ve KOSGEB Eğitmeni Elif Şencan, ilk kez açılan kursun beklenenden fazla ilgi gördüğünü söyledi. Şencan, “Osmangazi Belediyesi’nin, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi ve KOSGEB işbirliğinde düzenlediği ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Kursları’ başladı. OSMEK bünyesinde ilk kez gerçekleştirilen kursumuza ilgi beklenenin çok çok üzerinde. 60 kişinin alınacağı kursumuza 400’den fazla müracaat oldu” dedi.

KOSGEB’in, eğitim, finans, sağlık ve eğlence sektörüne ilişkin iş fikirlerini desteklemediğini, bunun dışındaki tüm iş fikirlerinin destek kapsamında olduğunu belirten Elif Şencan; “Talep oldukça fazla. Girişimcilik Kursuna katılacak kursiyerleri belirlemek için, iş fikirleri ile ilgi soruları içeren 25 soruluk bir sınav, ardından da 13 sorudan oluşan bir mülakat düzenledik. Sınavda başarılı olanlar kursumuza devam edecek. Kurs sonunda alacakları belge ile devlet teşvikinden yararlanmak için KOSGEB’e müracaat etme şansı bulacak kursiyerlerimizden iş fikirleri kabul edenler, 50 bin liralık hibe ile 100 bin liralık kredi imkanından yararlanma fırsatı bulmuş olacaklar ” diye konuştu.  OSMEK Sorumlusu Burcu Aksoy’da, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın desteği ile açtıkları 12 günlük kursun, yeni iş fikirlerini ortaya çıkartıp geliştirmek isteyenler için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.  Aksoy; “2015-16 eğitim döneminde 33 farklı branşta eğitimlerimizi açtık. İlk kez başlattığımız girişimcilik kursumuza 400’ün üzerinde müracaat aldık. Şehir dışından da müracaatlar oldu. Daha fazla insanımızı bu kurstan faydalandırmak adına, kurslarımız periyodik şekilde devam edecek” dedi. OSMEK bünyesinde ilk kez açılan girişimcilik kursuna başvuranlardan Zuhal Varol; “Yüksek mühendisim. Özel bir firmada çalışıyorum. Çalıştığım işin dışında, farklı bir alanda kendi işimi yapmak istedim ve proje hazırladım. KOSGEB aracılığı ile verilen desteklerden yararlanmak için bu kursa katıldım” dedi. Kursa müracaat eden isimlerden Murat Karagöl; “Elektrik elektronik sektöründe kendi firmamı kurmak istiyorum. Bunun için de devletin teşviklerinden yararlanmak istedim. Sınavı geçerek kursa katılmak ve belge almak istiyorum. Böylece destek için KOSGEB’e müracaat edebileceğim” diye konuştu.

 

Evinin bahçesindeki fırında organik köy ekmeği pişirdiğini, devlet teşvikinden yararlanıp kendi fırınını açmak istediğini söyleyen 58 yaşındaki Kıymet Kekiç; “Kendi evimin bahçesinde pişirdiğim organik ekmekleri satarak aile bütçeme katkıda bulunuyorum. 3 yıldır bir fırın açarak Bursa halkına organik ekmek yedirme hayali kuruyorum. İş fikrimi gerçekleştirmek için ben de ‘Girişimcilik Kursu’na müracaat ettim. İnşallah sınavı kazanıp kursa katılırım. Alacağım belge ile KOSGEB’in teşviklerinden yararlanarak kendi fırınımı açarım. Böyle bir uygulamayı gerçekleştirenlere, bize bu imkanı sunanlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.