Havadis16.com - 22 Mayıs 2018, Salı

İşadamları siber suçlar hakkında bilgilendirildi

20 Haziran 2016
İşadamları siber suçlar hakkında bilgilendirildi için yorumlar kapalı
İşadamları siber suçlar hakkında bilgilendirildi

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şubesi’nin aylık olağan Çırağan Sölyeşileri’nde, bu ay “Siber Suçlar ve Güvenlik Önlemleri” konusu ele alındı. TÜMSİAD Bursa Şubesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına; TÜMSİAD Bursa Şube Başkanı Osman Arslan, TÜMSİAD Bursa Şubesi Üyeleri ve Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışanları katıldı. Programın açılışında konuşan TÜMSİAD Bursa Şube Başkanı Osman Arslan, TÜMSİAD Bursa Şubesi olarak üyelerini bilgilendirmeye devam ettiklerini söyledi. Arslan, her ay güncel bir konu belirlediklerini ve belirledikleri konuyla alakalı konuşmacıları programa davet ettiklerini ifade etti.

Son günlerde bilişim suçlarıyla alakalı bir artışın gözlendiğine dikkat çeken Arslan, “Hepimiz ticaret erbabayız, işadamıyız. Bilişim denildiğinde de hepimiz bir şeyler biliyoruz. Hatta hayatımızın önemli bir kısmı bilişimle, bilgisayarla, teknoloji ile iç içe geçiyor. Artık her işimizi dijital ortamda yapar hale geldik; para transferleri, siparişler gibi. Son zamanlarda bilişim suçlarıyla alakalı bir artış olduğuna hepimiz şahit oluyoruz” dedi.

Arslan, “Canımız yandıkça öğreniyoruz”

TÜMSİAD Bursa Şube Başkanı Osman Arslan, “Canımız yandıkça öğrenmeye başlıyor, önlem alıyoruz. Aslında işe koyulmadan tedbir alabilsek, olumsuz gelişmelerden daha az hasarla belki de hasarsız çıkabiliriz. Bugün anlatılacaklardan önemli dersler çıkaracağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Ziya, “Türkiye’de yaklaşık 37 milyon internet kullanıcısı var”

Osman Arslan’ın ardından konuşan programın moderatörü olan Recep Hakan Ziya ise, Türkiye’de yaklaşık 37 milyon internet kullanıcısının var olduğundan bahsetti. Ziya, “Yine aynı şekilde ülkemizde 44 milyondan fazla vatandaşımız sosyal medya kullanıyor. Aynı zamanda ülkemizde 15 bin civarında e-ticaret sitesi olduğunu biliyoruz. Bunların 15 Milyar TL işlem hacmine sahip olduğunu biliyoruz ve bunların işlem hacminin 5 yıl içinde bu oranın 3 katına çıkacağını bekliyorlar” şeklinde konuştu.

Arslan ile Ziya’nın açıklama ve konuşmalarının ardından Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışanları tarafından bilgilendirme yapıldı. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışanları, katılımcılara; internetteki fırsatlar ve riskler hakkında açıklamalarda bulundu.

Parola belirlerken dikkat!

Emniyet çalışanları, en çok uygulanan e-hırsızlık yöntemleri arasında basit parolalar, sosyal ağ yöntemleri, şifresiz wi-fi ağları, virüslerin yer aldığını söylediler.

Yetkililer, basit parolaları kırmak isteyen hackerlerin, öncelikle herkesin kullandığı parolaları denediğine dikkat çektiler. Emniyet mensupları, “Şifreleriniz, isminiz 1234 gibi tahmin edilmesi çok kolay olan bir şekilde olmamalıdır” dedi.

Şifresiz açık wi-fi ağlarının büyük bir güvenlik riski taşıdığına dikkat çeken yetkililer, “Bu ağlardan gönderilen veriler, wi-fi sinyalinin alınabildiği her yerden izlenebilir. Buna SSL üzerinden gönderilemeyen parolalar da dahildir” şeklinde konuştular.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.