Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

İşçi ve işvereni buluşturan “istihdam fuarı” açıldı

25 Kasım 2017
İşçi ve işvereni buluşturan “istihdam fuarı” açıldı için yorumlar kapalı
İşçi ve işvereni buluşturan “istihdam fuarı” açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılını İstihdam Seferberliği yılı olarak ilan etmesinin ardından, İnegöl’de buna destek olarak “İstihdam Fuarı” düzenlendi. İnegöl Kaymakamlığı koordinesinde; İnegöl Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile İşkur İnegöl Şube Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen İstihdam Fuarının açılış töreni bugün yapıldı. 24-25 Kasım tarihlerinde Kültür Park içi Belediyespor salonunda açık kalacak İstihdam Fuarında iş arayanlar ile işçi arayanlar bir araya gelecek.

İnegöl Belediyesi’nin İnegöl Kaymakamlığı, İŞKUR İnegöl Şubesi ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) işbirliğinde düzenlediği “İstihdam Fuarı” bugün düzenlenen törenle açıldı. Fuar, açılış gününde büyük ilgi gördü. İşsizliğin neredeyse sıfır olduğu İnegöl’de düzenlenen İstihdam Seferberliği Buluşmasında işe ihtiyacı olan vatandaşlar, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 34 firmanın standında bilgilendirilip form dolduruyor.

BU ORGANİZASYONU ÖNEMSİYORUZ
Fuarın açılışı bugün 09.30’da yapıldı. Açılışta konuşan İTSO Başkanı Metin Anıl, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde geçtiğimiz aylarda Türkiye Odalar ve Borsalar birliğinde toplantı yapıldı. Türkiye’de istihdam seferberliği ilan edildi. En az bir milyon kişiye iş adı altında çalışma başlatıldı. Bu çalışmalardan bir tanesi de İnegöl’de gerçekleştiriliyor. İlçe bazında ilk yapılan organizasyon. İnegöl Türkiye’nin diğer illerine ve ilçelerine göre şanslı bir ilçe. Bizim 3 organize sanayi bölgemiz var. Burada çalışan binlerce insan var. İşsizliğin ortadan kaldırılması, işveren ve işçinin doğru buluşması adına bu organizasyonu önemsiyoruz” dedi.

Bursa İŞ-KUR Müdürü Feyzullah Eren Türkmen ise 2017 yılında başlayan milli istihdam seferberliğinin tüm hızıyla devam ettiğini ifade ederek “42 bin kişiyi işyerlerine yerleştirdik. Bu oranı artırmamız gerekiyor. Bu etkinlikle bu oranı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

İNEGÖL’Ü DÜNYADA PARLAYAN YILDIZ HALİNE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ
Belediye Başkanı Alper Taban’da 24 Kasım nedeniyle tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak başladığı konuşmasında “Kısa bir süre önce göreve başladık. Yoğun şekilde çalışmalarımızı planlamalarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki 16 aylık süreçte neler yapacağımıza dair eylem planlarımızı oluşturuyoruz. İnşallah bunları da kamuoyu ile paylaşmayı hedefliyoruz. Bu program Alinur başkanımızın öncülüğünde hazırlanan bir programdı. İlçe olarak bir ilk olma özelliğini taşıyan bir programdayız. İnegöl’e özel istihdam fuarı denildiğinde acaba İnegöl’de gerçekten bir işsizlik sorunu mu var akla gelebilir. Tabi ki öyle değil. İnegöl çok özel bir bölge, Türkiye’nin parlayan yıldızı. Dolayısıyla ben işsizlikten ziyade açık pozisyonlarla buna mukabil iş arayanların çok senkron olamadığını düşünüyorum. İş arayan kesimle işveren kesimi bir araya getirerek bu noktada çözümler üretebilir miyiz? Bu yüzden bu fuar etkinliğini gerçekleştiriyoruz. 34 firmamız var. Burada aynı zamanda seminerlerimiz de olacak. İnsan en önemli aktör. İnegöl’ü dünyada parlayan yıldız haline dönüştürmek istiyoruz” diye konuştu.

Törende son konuşmayı yapan Kaymakam Ali Akça’da konuşmasına öğretmenler gününü kutlayarak başladı. Akça, “Teknoloji artık hayatımızın her alanında olmazsa olmazımız. Bu gün kullandığımız teknolojiye baktığımızda, düne göre biyometriksel olarak artan bir ivme ile karşı karşıya olduğumuzu görürüz. Gelecekte teknoloji hayatımıza daha yenilikler kazandıracak. İlgilendiğimiz her neyse dünyanın öbür ucunda bile olsa bir bilgisayar ekranı kadar yakın. İş imkanı ile alakalıda teknolojileri kullanıyoruz. Ama bazen teknoloji bizi en yakınımızdakine ulaşmakta çaresiz bırakabiliyor. Manüel anlamda da hayata bakmak mecburiyetindeyiz. İşte bu fuarda iş arayanlarla işçi arayanları buluşturmayı arzu ettik. Fuarın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan fuardaki stantlar gezilerek incelendi. Fuarın açılışında iş başvurusunda bulunan vatandaşlar stantlardaki yetkililerde görüşme yaptılar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.