Havadis16.com - 09 Aralık 2018, Pazar

İspanya Domates Festivali!

30 Ağustos 2013
İspanya Domates Festivali! için yorumlar kapalı
İspanya Domates Festivali!

Dünyanın en büyük yiyecek savaşı olarak bilinen La Tomatina’ya dünyanın her köşesinden insanlar gelmekte ve tonlarca domates sokaklarda fırlatılmaktadır.

Hafta boyunca süren festivalde müzikli eğlenceler, geçit törenler, danslar ve havai fişek gösterileri düzenlenmektedir. Domates savaşının yapılacağının günün önceki gecesinde katılımcılar arasında İspanyol yemeği olan “Paella” yarışması düzenlenir.

Bu büyük domates savaşına 20,000-40,000 civarında insan katılmaktadır. Normalde 9,000 olan Bunol nüfusu bir hafta boyunca kalabalık bir şehri andırır. Mağaza sahipleri kendilerini korumak için dükkanların camlarına kocaman naylon brandalar asmaktadır.

La Tomatina’da Neler Oluyor?

Sabah 10 civarında büyük kamyonlar dolusu domates şehir merkezine ulaşır. Teknik olarak festivalin başlaması için 2 katlı apartman yüksekliğindeki yağlanmış ağaç bir direğe birinin tırmanması gerekmektedir. Ancak bu çok zor bir iş olduğu için genelde kimse tırmanamadan domates savaşı başlar.

Festivale katılanların koruyucu gözlük ve eldiven giymesi gerekmektedir. Ayrıca domatesleri atmadan önce sıkmaları da önemlidir.

Yaklaşık bir saat süren savaşın ardından su topları atılır ve savaş sona erer. Geriye kalan tek sorun şehrin sokaklarını yıkamaktır… Belediye görevlileri büyük kamyonlarla yerlere su pürkürterek domates parçalarını temizler. Katılımcılar da yakınlarda bulunan nehirde yıkanabilir ya da ev sakinlerinin hortumları altında temizlenebilir.

Domates Festivalinin Kökeni

Bu festival şehrin azizi Luis Bertran ve Korunmasızların Tanrısı’nın annesi olan Hz. Meryem için yapılır.

Kimse domates savaşının neden yapıldığını kesin olarak bilmemektedir. Ancak 1944-45 yılından beri devam eden bu savaşın arkadaşlar arasında başlamış ve daha sonra geniş bir kitleye yayılmış olabileceği ihtimali yüksek gibi görünüyor.

Daha güçlü bir teoriye göre ise sevilmeyen bir belediye başkanını protesto etmek için atılan domatesler bir savaşa dönüp de heyecanlı bir hal alınca her yıl tekrarlanmasına karar verilmiştir. İspanya’nın Francisco Franco hakimiyeti altındaki dönemde hiç bir dini inanışa önem verilmemesinden dolayı domates savaşı yasaklanmıştır. Ancak 1970’li yıllarda bu yönetimin yıkılmasından sonra eski geleneğe devam edilmiştir.

İspanya Domates Festivali! Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.