Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

İşte erken seçim emareleri!..

9 Mart 2018
276 kez okundu
İşte erken seçim emareleri!.. için yorumlar kapalı

Olağan seçim takvimine göre, yerel seçimlere tam 12 ay, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerine de tam 20 ay var. Ancak 2018 girer girmez Ankara kaynaklı siyasi kulisler erken seçimi dillendirmeye başlayınca, siyasetin de ana gündemi oldu.

Üstelik partinin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tutun da Başbakan Yıldırım’a ve partinin genel başkan yardımcılarına kadar yetkili ağızlar iddiaları kesin ve net dille yalanlamasına rağmen, ne hikmetse erken seçim beklentisi yükselmeye başladı.

Yerel seçim mi genel seçim mi erkene çekilecek?” sorusunda eğilim genel seçimden yana.

Çünkü AK Partili büyükşehirler başta olmak üzere, il ve ilçe belediyelerin büyük bölümünde 16 Nisan referandum sonuçlarının başarı grafiğinin aşağıya doğru kayması ilk etken gösterilirken, Bursa, İstanbul, Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde yapılan belediye başkanlığı değişimlerine zaman tanınması, belediyelerin ellerindeki projeleri kalan bir yılda tamamlamaları amacıyla bu seçimlerin  zamanında yapılması kesin.

******                      ******                        ******

Peki, genel seçimlerin öne alınacağı iddiası nereden çıktı?

AK Parti ve MHP’nin ittifak arayışları ile gündeme gelen erken seçim iddiasının en önemli emareleri şunlar:

-Cumhur ittifakının milletvekilliği genel seçimlerini de kapsayacak şekilde genişletilip, yasal prosedüre oturtulması,

-AK Parti-MHP ittifakının teşkilatlar ve seçmen bazında sinerji yaratması,

-AK Parti teşkilatlarındaki yenilenme ve değişim esaslı kongre sürecinin en geç mart ayı sonunda tamamlanması,

– AK Parti’nin ekim ayında yapılacak olan büyük kongresinin resmi ağızlarca da erkene, ilkbahara alınabileceğinin açıklanması,

– Afrin Harekâtı’nın AK Parti ve MHP’ye olan eğilimi artırması,

-Durağan ekonominin canlandırılması amacıyla hükümet bazında MTV, KDV alacakları gibi yeni vergi düzenlemelerinin getirilmesi, emekliye çift maaş ikramiye, yeni teşvik yatırımları vb.

Bu iddialar doğrultusunda tarih de veriliyor. 15 Temmuz Pazar. Ama bana göre erken seçim kararı alınacaksa bu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin “olur” demesiyle gerçekleşecektir ve en uygun tarihi de 4 Kasım 2018 Pazar’dır.

Bursalıların kapısı dörtlendi!

Geçtiğimiz yıllarda AK Parti Genel Merkezi’nin kapısından girmek için bile Bursa dışından tanıdık siyasi eş dost arayışı içinde olan Bursalı AK Partililer için son aylarda genel merkez neredeyse en sık gidilen hizmet binalarından biri  oldu.

Çünkü AK Parti Genel Merkezi’nde artık başkan yardımcısı olarak görev yapan 3 tanıdık isim var. İlk görevlendirilen isim Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı’nın Başkan Yardımcısı İl eski Başkanı ve eski Milletvekili Mehmet Tunçak, ikincisi AR-GE Başkanı Hamza Dağ’ın Yardımcısı İl Gençlik Kolları eski Başkanı ve milletvekili adayı Ahmet Kılıç, üçüncüsü de İnsan Hakları Başkanı Rezza Kavakçı Kan’ın geçen ay Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmesi yapılan Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç.

Bursa’dan Ankara’ya giden AK Partililer, siyasi işleri olsun olmasın artık AK Parti Genel Merkezi’ne mutlaka bir çay içimlik olsa da uğruyor. Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç’in hem Meclis hem de  komisyon çalışmaları nedeniyle çok sık yerinde olamaması, Ahmet Kılıç’ın da Bursa -Ankara arasında gidip gelmesi dolayısıyla en sık uğradıkları kişi ise 7. Katta çalışma ofisi bulunan Mehmet Tunçak.

Siyasi birikim ve tecrübesinin yanı sıra, Bursa ve Ankara siyasetine hâkim olması nedeniyle de Tunçak’ın odasında hemen hemen her gün bir Bursalı tanıdığa rastlamak mümkün.

Tabii bu arada Ankara’da Genel Merkez dışında partililerin en sık gittiği bir Bursalı tanıdık daha var. O da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Harun Akın. Bursa siyasetinin önde gelen isimlerinden Harun Akın’a sadece Bursa’dan ilgi yok, eski DP Genel Başkan Yardımcısı olması sebebiyle Türkiye’nin her bir bölgesinden isim kapısını çalıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.