Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

İşte küresel ısınmanın temel nedeni

30 Eylül 2013
İşte küresel ısınmanın temel nedeni için yorumlar kapalı
İşte küresel ısınmanın temel nedeni

Küresel ısınmanın temel nedeninin, “insan” faktörü olduğu kesinleşti.Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) bugün açıklanan raporunda, küresel ısınmanın “tartışmasız” varlığına dikkat çekiliyor. İsveç’in başkenti Stokholm’de bir haftadır devam eden ve bilim insanları ile 195 ülkeden hükümet temsilcilerinin katıldığı konferansın ardından açıklanan raporda, bilim insanları, 1950’den bu yana küresel ısınmanın temel nedeni olarak “yüzde 95 kesinlikle” insan faaliyetlerini gösteriyor.Son 15 yıldır küresel ısınmada gözlenen duraksamanın uzun vadeli bir trendi yansıtamayacak kadar kısa dönemli olduğu vurgulanıyor. Raporda, sera gazı salımının devam etmesinin daha fazla küresel ısınmaya ve iklim sisteminde çok yönlü değişime yol açacağına dikkat çekiliyor. Bu değişiklikleri sınırlamak için “tatmin edici ve sürekli bir şekilde sera gazı salımının azaltılması” gerektiği vurgulanıyor.Stokholm’de bir hafta boyunca devam eden yoğun tartışmaların ardından, küresel ısınmaya dair kapsamlı fiziksel verileri içeren özet, bu konuda tedbir kararları alacak olan yetkililere sunuldu.
“GÖRÜLMEMİŞ SEVİYEDE”
IPCC raporu, 1950’lerden bu yana iklimde gözlenen değişikliklerin birçoğunun “görülmemiş seviyede” olduğuna ve bu ısı artışının yarıdan fazlasının insan faaliyetlerinden kaynaklandığına dikkat çekiyor. Son 30 yılda dünya yüzeyindeki sıcaklığın giderek arttığı ve 1850’den bu yana -hatta muhtemelen son 1400 yılda- kaydedilenden daha yüksek olduğu belirtiliyor.Raporu hazırlayan çalışma grubunun eş başkanı Qin Dahe, “atmosfer ve okyanusta ısınma kaydedildiğini, kar ve buz miktarında azalma olduğunu, ortalama deniz seviyesinde yükselme gözlendiğini ve sera gazı yoğunlaşmasında artış olduğunu” ifade etti.IPCC’nin önümüzdeki 12 ayda yayımlanacak olan 36 sayfalık raporunun ilk bölümü, küresel ısınmanın gerçekleşme şekli ve nedenleri konusunda en kapsamlı bilgileri içeriyor.
Rapor, 1998’den bu yana ısı artışında kaydedilen duraksama için “Kısa dönemlere ait kayıtlarda başlama ve bitiş tarihi büyük hassasiyete neden olur ve genel olarak uzun dönemli iklim eğilimlerini yansıtmaz” ifadesini kullandı. Ancak raporda, 2007’de ifade edilen 2,0-4,5 derecelik ısı artışı seviyesi 1,5-4,5 seviyesine çekildi. Küresel ısınmaya karşı uygulanacak önlemleri belirleyecek kurumlar için hazırlanan özet raporda bilim insanları, deniz seviyesinde görülecek yükselmenin son 40 yılda kaydedilenden daha fazla olacağına dikkat çekiyor.

İşte küresel ısınmanın temel nedeni Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.