Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

İttifaklarda son durum ne?

8 Ocak 2019
69 kez okundu

Bir tarafta AK Parti-MHP ittifakı, diğer tarafta CHP-İYİ Parti ittifakı. Her iki taraf başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyükşehir ile ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı.

Bursa’da ise sadece 4 belediye başkan adayının ismi açıklandı.

Malum. İlk resmi açıklama hem de 2 ay öncesinden AK Parti cephesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yeniden aday gösterilmesiyle geldi. İlçeler hâlâ beklemede ama Aktaş o günden beri hem merkezde hem de çevre ilçelerde gece gündüz durmadan çalışıyor. Başkan Aktaş dün Karacabey’de idi.

CHP’de ise beklenen açıklama cuma günü geldi. Mustafa Bozbey  Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak gösterilirken, kendi kalesi durumundaki Mudanya’da Hayri Türkyılmaz’ı yeniden, Nilüfer’de ise Başkan Vekili Turgay Erdem’i belediye başkan adayı olarak gösterdi.

Bu partide de diğer ilçelerin adayları henüz belli değil.

Çünkü Gerek AK Parti’nin, gerekse de CHP’nin ittifak ortakları ile ilçeler bazında masadaki görüşmeler tamamlanmadığı için, ittifakların ruhu henüz tam anlamıyla saha çalışmalarına yansımadı.

CUMHUR İTTİFAKI 15 OCAK’TA TAMAM GİBİ

AK Parti İstanbul’da 39 ilçenin 3’ünü MHP’ye verirken, Ankara’da 25 ilçenin 3’ünü, İzmir’de ise 30 ilçenin 5’ini MHP’ye verdi.

İşte Bursa’da haftalardır cevabını arayan soru da burada düğümleniyor. Bursa’da taksim nasıl yapılacak? AK Parti 17 ilçenin 15’inde belediyede iktidar. Hangilerinden MHP’nin adayıyla seçime girilecek?

Kulislerdeki son bilgi ise tablonun 15’e 2 olarak netleşeceği yönündeMHP’nin 1 tane merkezden 1 tane de merkez dışından ilçe istediği belirtiliyor ki içinde İznik ilk sırayı alıyor.

Her iki taraftan gelen son bilgilere göre ise görüşmelerin birkaç gün içinde tamamlanıp, en geç 15 Ocak tarihinde AK Parti Genel Başkan yardımcılarından birinin katılımıyla Bursa’da düzenlenecek aday tanıtım töreniyle açıklanmaları bekleniyor.

MİLLET İTTİFAKI’NDA 2 İLÇE KRİZİ

CHP ile İYİ Parti arasında kurulan ittifakta ise Osmangazi krizi yaşanıyor.

Büyükşehir, Nilüfer ve Mudanya’da CHP’nin adayının desteklenmesine karşılık İYİ Parti Osmangazi’yi isterken, CHP de “Yıldırım sizde kalsın, Osmangazi’de biz aday çıkaralım” ısrarında. Görüşmelerin bu iki ilçede yaşanan kriz nedeniyle tıkanma noktasına geldiği de ifade edilirken, adaylar bazında da düğüm hâlâ çözülebilmiş değil.

CHP’nin, Osmangazi’de Milletvekili Erkan Aydın’la seçime gitme taraftarı olduğu, İYİ Parti cephesinde ise önce büyükşehir için adı telaffuz edilen Emin Balkan’ın, partinin Osmangazi’yi alması halinde bu ilçeden aday gösterileceği belirtiliyor.

Yıldırım’ın İYİ Parti’ye kalması halinde ise Emin Balkan’ın kesinlikle adaylığı kabul etmeyeceği de konuşulanlar arasında.

Bakalım iki parti arasındaki ilçe krizi çözülebilecek mi? Çözülmediği takdirde her iki partinin teşkilatları Yıldırım ve Osmangazi’de kendi adaylarıyla seçime girme taraftarı ki bu olasılık da masada bulunuyor.

AK Parti Nilüfer’de öne çıkan isimler

AK Parti’nin bu dönem kazanma anlamında iddiasını koruduğu Nilüfer’de “Kim belediye başkan adayı gösterilecek?”dendiğinde birkaç gün öncesine kadar kulislerde ismi en fazla telaffuz edilen aday adayları şunlardı:

 “Celil Çolak, Sedat Yalçın, Necati Şahin, Dr. Mete Ekşioğlu ve Alpaslan Yıldız.

Bu isimlere son olarak İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu da eklendi.

Zira AK Parti’nin bu dönem büyükşehirlerde kadın belediye başkan adaylarının sayısını yükseltmesi üzerine Bursa’dan da en az 1 veya 2 kadın belediye başkan adayının listede yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz