Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

İTÜ’de asistanlar ve öğrenciler Rektörlük binasını işgal etti!

28 Mart 2013
İTÜ’de asistanlar ve öğrenciler Rektörlük binasını işgal etti! için yorumlar kapalı
İTÜ’de asistanlar ve öğrenciler Rektörlük binasını işgal etti!

 İstanbul Teknik Üniversitesi’nde işten atılan meslektaşlarına destek olmak isteyen asistanlar Rektörlük binasını işgal etti. Öğrencilerin de destek verdiği eylemde yaklaşık 1500 kişi bulunuyor. Üniversite yönetimi binayı terk etti.

7 ay önce işlerine son verilen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) araştırma görevlileri, YÖK’ün asistanların işe iadesine hükmeden 1 Şubat’taki kararına rağmen işe iade edilmemelerini protesto etmek amacıyla Ayazağa Maslak’ta bulunan İTÜ Rektörlüğü’ne yürüdü. Yemekhane önünde “Biz kalıyoruz Karaca gitsin” pankartı açan asistanlara, öğretim görevlileri, Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi ve öğrenciler de destek verdi.

Rektörlük önünde açıklama yapan işten çıkarılan araştırma görevlilerinden Zafer Eren, “Bir kez daha ilan ediyoruz. YÖK’ün asistanların işe iadesine hükmeden 1 Şubat kararları derhal uygulanmalı ve işten atılan asistanların görevlerine dönmeleri sağlanmalıdır. 33/a kadrosuna geçişteki tüm engeller kaldırılmalı ve geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu kararlar tekrar bölümlerin iradesine bırakılmalıdır. Üniversitemizde yaşanan tüm keyfi uygulamalar durdurulmalıdır. Bunlar uygulanmadığı takdirde Rektör Karaca bulunduğu makamı terk etmeli ve istifa etmelidir” dedi.

Açıklamanın ardından İTÜ öğrencileri, Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi ile ODTÜ’lü Asistan Dayanışması temsilcileri dayanışma mesajlarını okudu. Konuşmaların ardından asistanlardan 3’ü Rektör Karaca ile görüşmek istediklerini söyledi; ancak rektörün yerinde olmadığı cevabı aldı. Bunun üzerine rektör yardımcıları ile görüşmek isteyen grup temsilcileri basının da içeri girmesini talep etti. Bu sırada yüzlerce öğrenci “Karaca istifa” sloganlarıyla binaya girip, binaya “Yeter artık Karaca. İTÜ’ye ve hocalarımıza sahip çıkıyoruz” pankartı astılar.

Grup Rektörlük içinde açık forum başlatırken, çevik kuvvet polisleri bina çevresinde beklemeye başladı. Öğrencilerin de destek verdiği eylemde yaklaşık 1500 kişi, Rektörlük önündeki basın açıklamasından sonra Rektörlük binasını işgal etti. Üniversite yönetimi binayı terk etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.