Havadis16.com - 18 Ekim 2018, Perşembe

İznik, Orhangazi ve Gemlik’te isimler yarıştı!

4 Nisan 2014
334 kez okundu
İznik, Orhangazi ve Gemlik’te isimler yarıştı! için yorumlar kapalı

Bursa’nın ilçelerinden İznik 30 Mart’tan önce MHP’de, Orhangazi DP’de ve Gemlik CHP’de idi.

Şimdi bu 3 ilçe AK Parti’ye geçti.

Daha doğrusu  bir dönem aradan sonra yeniden AK Parti’nin oldu diyebiliriz.

Zira;

Bu 3 ilçenin siyasi konjonktürü diğerlerinden farklı idi.

İznik’te Osman Sargın MHP ile değil MHP’nin adayı Kadri Eryılmaz’la ki, sandıktan 3. çıkmasına rağmen bir şehir efsanesi mevcuttu, Orhangazi’de de Neşet Çağlayan DP’li İsmail Tartar’la yarıştı.

Hani derler ya, yerelde partilerden ziyade adaylar ön plana çıkar diye…

Türkiye genelinde her ne kadar bu seçimler genel seçim havasına bürünse de bazı ilçelerde aday faktörü partilerin önüne geçiyor.

İşte bu 3 ilçede olduğu gibi…

*****                   ****

İznik’te AK Parti’nin eski İlçe Başkanı Osman Sargın  bir dönem önce neredeyse partinin kendi elleriyle altın tepsi içinde MHP’ye sunduğu belediyeyi bu dönem alarak büyük bir başarıya imza attı.

AK Parti gerçekten bu ilçede güzel çalıştı.

Orhangazi’de de öyle…

Başarının ardında ;

AK Parti’nin eski İlçe Başkanı Neşet Çağlayan ile Milletvekili İsmail Aydın’ın birlikteliği var. Dönemn dönem halef-selef duruma düşen bu ikili süreçte yaraları sararak ilçe teşkilatını önce çalışır duruma getirdiler.  Ardından 2011 Genel seçimlerinde İsmail Aydın’ı milletvekilliğine, 2014 yerel seçimlerinde de Neşet Çağlayan’ı belediye başkanlığı koltuğuna oturttular.
Benim teşkilatlarda görebildiğim kadarıyla İnegöl’den sonra en huzurlu ilçe durumundalar.

İkili burada yalnız İsmail Tartar’la değil, Tartar’ı belediye başkanlığına taşıyan  Orhangazi’nin efsane ismi merhum Turgut Ünlü’ye karşı da zafer kazandı.

****             ****

Gemlik’e gelince,

Seçim arifesinde bu ilçeye gittim.

Daha ilçeye girer girmez Refik Yılmaz’ın, Recep Altepe’nin ve Başbakan Erdoğan’ın resimlerinin bulunduğu ve “En güçlü bu üçlü “ yazılı pankart  adeta seçimin sonucunu deklare eder biçimde sizi karşılıyordu.

Biraz nabız yokladım.

Bu ilçede yarışa ilk başlayan MHP’nin adayı Adnan Bıyıklı idi. Bıyıklı yarışa ilk başladığı gibi de hızlı sürdürdü. Medyayı adeta haber bombardımanına tuttu. Gemlik gibi sahil şeridinde CHP’nin birinci ya da en kötü ihtimalle ikinci çıkacağı yönündeki tüm tahminleri alt üst etti ve sandıktan yüzde 31.78’le ikinci çıktı.

Ancak;

Gemlik tam da beklediğim gibi beni yanıltmadı. Seçimlere 2 ay kala Meclis’te yapılan bir oturumla Başkan Vekilliğini CHP’ye veren Refik Yılmaz sandıktan asil olarak hem de yüzde  38.85 gibi önemli bir oy oranıyla çıkmayı başardı.

Başkan Yılmaz bu sefer daha da güçlenmiş olarak belediyeye geri döndü.

Bundan sonraki döneminde başarılı çalışmalarla Gemlik’i Bursa’nın incisi yapacağına şüphem yok!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.