Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Kaçak hafriyat atığına uydudan takip

7 Temmuz 2014
Kaçak hafriyat atığına uydudan takip için yorumlar kapalı
Kaçak hafriyat atığına uydudan takip

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kontrollü döküm sahalarına 55 TL ödemekten kaçıp, hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak olarak dere kenarlarına ve tarım alanlarına döken taşıyıcı ve yüklenici hafriyat kamyonlarını uydudan takibe alıyor. Hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak olarak doğal ortama bırakan kişilere 42 bin, firmalara ise 126 bin lira para cezası kesilirken, 280 hafriyat kamyonuna uydu araç takip sistemine uyumlu, damper hareketlerine duyarlı GPS cihazı taktırıldı.

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması için çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, atık sularını doğal ortama bırakan firmalara uyguladığı online takip sisteminin ardından hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak olarak doğaya dökerek çevre katliamına yol açan kişi ve firmaları da takibe almaya başladı. Özellikle dere kenarları ve verimli tarım alanlarına kaçak olarak dökülen hafriyatların önüne geçmek için Bursa genelinde 18 adet kontrollü hafriyat döküm sahası oluşturan Büyükşehir Belediyesi, 5 metreküpe kadar olan hafriyatlardan 15 lira, 5-10 metreküp hafriyattan 25 lira, 10-20 metreküp hafriyattan 35 lira ve 20 metreküpün üzerindeki hafriyatlardan ise 55 lira ücret alıyor.

55 liradan kaçana 126 bin lira ceza
Çevre Şehircilik Bakanlığı Nisan ayından itibaren Çevre Kanuna göre idari yaptırım için Büyükşehir Belediyesine yetki devri yaparken, bu yetki devrinin ardından hafriyat dökümü yapan kişi ve firmalar mercek altına alındı. Çevre Kanunu’nun 20. maddesine göre kaçak olarak hafriyat ve moloz dökümüyle çevre katliamına yol açan kişilere 42 bin 232 lira, firmalara ise 126 bin 296 lira para cezası uygulanırken, Bursa’da son iki ayda 2 kişi ve 2 firmaya para cezası uygulandı. Kaçak döküm yaptığı belirlenen 7 firmayla ilgili işlek yapılırken, bu firmalarla ilgili encümen kararı bekleniyor.

Uydudan takip
Sorunlara kaynağında ve etkin müdahale için hafriyat taşıyan araçların Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Hafriyat Toprağı, İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi’ alması gerekirken, bu belgeyi almak isteyenlerin ise araç takip sistemine girmesi gerekiyor. UKOME kararıyla hafriyat taşıyan araçlara, uydu araç takip sistemine uyumlu, damper hareketlerine duyarlı GPS cihazı taktırılması zorunluluğu getirilirken, bugüne kadar 280 adet kamyon GPS’le takibe alındı. Bursa genelinde hafriyat taşıyan yaklaşık bin adet kamyonun sisteme alınması için çalışma ve denetimler de aralıksız sürüyor

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.