Havadis16.com - 16 Ekim 2018, Salı

Kaçırılan teknikeri MİT kurtardı

30 Mart 2013
Kaçırılan teknikeri MİT kurtardı için yorumlar kapalı
Kaçırılan teknikeri MİT kurtardı

Edinilen bilgiye göre, Afganistan’da kaçırılan ve 2 yılı aşkın bir süredir Taliban’ın elinde tutsak olan inşaat teknikeri Sertaç Dikilitaş, MİT’in girişimleri sonucu serbest bırakıldı.

Afganistan’da Taliban mensupları tarafından kaçırılan Türk vatandaşı Sertaç Dikilitaş, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) girişimleri sonucu serbest bırakıldı.

Afganistan’da bir inşaat şirketinde tekniker olarak çalışan Sertaç Dikilitaş, 09 Ocak 2011 tarihinde, tercümanlığını yapan Afgan vatandaşı Hasibullah Danısver ile birlikte Celalabad kentinden Kabil’e giderken, Taliban mensupları tarafından kaçırılmıştı.

2 yılı aşkın bir süredir Taliban’ın elinde tutsak olan Dikilitaş’ın ailesi, oğullarının kurtarılması için hükümet yetkililerinden yardım istemişti.

Dikilitaş’ın kurtarılması için devreye giren MİT’in uzun süredir devam ettirdiği girişimleri sonuç verdi.

MİT kaynaklarından alınan bilgiye göre Taliban’ın serbest bıraktığı Dikilitaş, bugün akşam saatlerinde Türkiye Kabil Büyükelçiliği’ne getirildi.

Dikilitaş’ın yarın sabah saatlerinde Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Yine MİT kaynaklarından alınan bilgiye göre; teşkilatın, son birkaç yıldır yurtdışında benzer operasyonel çalışmalarını yoğunlaştırdığı; Suriye, Irak, İran, Pakistan ve Lübnan’da kaçırılan veya alıkonulan Türk ve yabancı ülke vatandaşlarının kurtarılmasını sağladığı öğrenildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.