Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

KADEM çocuk istismarına “tam” dokundu!..

24 Nisan 2018
248 kez okundu
KADEM çocuk istismarına “tam” dokundu!.. için yorumlar kapalı

Gün geçmiyor ki çocuk istismarına yönelik haberler çıkmasın. Üstelik son zamanlarda içimizi yakan bu tür haberlerde artış söz konusu.

Acaba bu artış farkındalığımızın artmasından mı kaynaklanıyor? Yoksa vakalarda gerçekten artış mı söz konusu?

Sorunun cevabını cuma ve cumartesi günü Kadın ve Demokrasi Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Çocuk İstismarı Çalıştayı’nda” aldık. Ne yazık ki “her ikisi de doğru.

Merinos AKKM’de düzenlenen 2 günlük çalıştayın medya masasında moderatör olarak görev aldım.

Bir kere şunu ifade edeyim.

Çocuk istismarı çok hassas bir konu. Genellikle adını bile telaffuz etmekten çekindiğimiz, kanayan sosyal bir yara. Ve bu yaraya kolay kolay da kimse dokunmak istemez. KADEM, toplumsal hassasiyet taşıyan bu konuyu her yönüyle ele alan örnek bir çalıştay düzenledi ve bunu Bursa’nın da aralarında bulunduğu 7 bölgede eş zamanlı olarak 7 ilde gerçekleştirdi.

Bursa’da yapılan çalıştay, konunun uzmanlarını buluşturması anlamında da önemli idi. Çünkü alanında uzman katılımcıları bir araya getirmek öyle kolay bir iş değildir. KADEM’in Başkanı Hatice Akbaş Şahin ve ekibi, sosyolog, psikolog, öğretmen, Çocuk İzlem Merkezi temsilcileri, avukat, doktor, akademisyen, hemşire, pedagog, şehir plancısı, kadın vaiz gibi hem kamudan hem, STK’lardan hem de özel sektörden birçok katılımcıyı buluşturup, masalarda her bir konu başlığında çalışma ortamı yarattı.

Verimli bir çalışma olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Genelde çalıştaylar sırf yapılmış olmak için yapılır. Burada ise konunun hassasiyeti ile organizatörünün ciddiyeti ortaya çok önemli verilerin çıkmasına yol açtı.

*****                           *****                      ******                             *****

Eğitim, sağlık, hukuk, aile, medya gibi masalardaki çalışmalarda ortaya çıkan neden ve sonuç ilişkilerinden projeler de üretildi. Moderatörlüğünü yaptığım medya masasında ise değerli katılımcıların iş birliğinde önemli tespitlere ulaştık. Medya dilinin şiddeti normalleştiren özelliğiyle çocuk istismarına yönelik haberleri reyting uğruna mağdurun kişi hak ve özgürlüğüne, mahremiyetine ve toplumun değerlerine dikkat etmeden kullanması birinci neden olarak ortaya çıkarken, çocukların da sosyal medyayı kontrolsüz kullanmaları, ailelerin de çocuklarının profillerini paylaşmaları, yine aile mahremiyetine dikkat etmemeleri, sosyal medya ve yazılı, görsel medyada reklamlarda çocukların yetişkin birey gibi sunulmaları etkenler arasında yer aldı.

KADEM masalardan çıkan verileri, 4-5 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Çalıştay’da Bursa adına sunacak ve KADEM Genel Merkezi tarafından kapsamlı bir rapor hazırlanacak. KADEM hazırlanan bu raporu çocuk istismarına yol açan neden ve sonuçlar için hukuki ve idari birtakım yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi noktasında ilgili bakanlıklara ulaştıracak.

KADEM’e, böylesine hassas konuya farkındalık yaratmanın ötesinde sonuçlarını da ortaya koyduğu ve bunları en üst icra organına ulaştırma anlamında yaptığı katkılarından dolayı bir kadın ve anne olarak teşekkür ederim.

AK Parti Bursa’da “değişim ve yenilenme” tamamlandı

AK Parti Genel Merkezi, tüm teşkilatlarda aralık ayı ile beraber kongre sürecini başlatmıştı. Bu kapsamda Bursa’da da 1 Aralık tarihinde Gürsu ile başlayan kongre sürecinde önce ilçeler, ardından 22 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile İl Kadın Kolu Kongresi, Başbakan Binali Yıldırım’ın katımı ile de 25 Şubat’ta İl Kongresi yapıldı.

Pazar günü de İl Gençlik Kolu Kongresi gerçekleştirildi. Merinos AKKM’de yapılan ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş’ın da katıldığı coşkulu kongrede Tarık Köse ve yönetimi güven tazeledi.

Böylelikle AK Parti Bursa’da, değişim ve dönüşümü gerçekleştirdiği kongrelerini tamamlayarak seçimlere hazır hale geldi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.