Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Kadın korosu ikinci klibini de çekti

6 Ağustos 2018
Kadın korosu ikinci klibini de çekti için yorumlar kapalı
Kadın korosu ikinci klibini de çekti

Daha önce Ege Bölgesi’nin kültürel zenginliklerini tanımak için yola çıkan koro üyelerinin bu seferki durağı hem Hıristiyanlık hem de Osmanlı için önemli bir merkez olan İznik oldu. Koro Şefi Dr.Aysel Gürel “Yıl içinde oldukça yoğun geçen konserlerimizin yorgunluğunu konser sezonu sonunda böyle kültür gezileriyle atıyoruz. Bu kültür gezileriyle hem yurdumuzun tarih ve kültürel zenginliklerini tanıyor hem de koro üyelerimiz arasındaki dostluk ve dayanışmayı sağlıyoruz. Ayrıca, hangi yöreye gidersek o yörenin türkülerini öğrenip o yörede bu türküleri seslendirerek bir de klip çekiyor ve bu gezilerimizi daha keyifli bir hale getiriyoruz. İznik’te de meşhur türküsü “Ben Yemenimi Al İsterim” türküsünü seslendirerek klip çektik” dedi.

Gezideki ilk duraklarının İznik Gölü kenarındaki Göllüce Köyü’ndeki köy kahvaltısıyla başladığını ifade eden Gürel “İznik gerçekten görülmeye değer bir yer. Tarih ve doğa güzelliğini bir arada yaşıyorsunuz. İlk dikkatimizi çeken, Avrupa’da görmeye alışık olduğumuz, halen devam eden Roma döneminden kalma ızgara biçimindeki sokak düzeni oldu. Kent meydanında sizi kentin 4 ana kapısının keşisim noktasında bulunan Hıristiyanlar için çok önemli olan 7. Ekümenik Konsil’in burada toplandığı düşünülen ve eski bir kilise olup camiye çevrilen Ayasofya Camii karşılıyor. Turkuaz renkli Yeşil Camii, 1.Murat Hamamı ve daha pek çok tarihi yerleriyle adeta geçmişe yolculuk yapıyorsunuz. Eski İznik evleri, çini işleri satan irili ufaklı pek çok dükkan, yıllanmış çınar ağaçları sizi farklı bir boyuta taşıyor. Çini dükkanlarının bulunduğu çarşının “Nilüfer Hatun Çini Çarşısı olması ve Restorasyon nedeniyle kapalı olan imaretin “Nilüfer Hatun İmareti” olması, “Nilüfer Kadın Korosu” adı altındaki koromuzda “Nilüfer” isminden dolayı ayrı bir heyecan yarattı”dedi.

Koro üyeleri, bu tarihi ve turistik kenti tanımanın mutluluğu içinde eylül ortasında başlayacak yeni sezona kadar, Türkiye’nin zenginliklerini tanımak için farklı yöreleri ziyaret ederek, bu kültür gezilerine devam edecekler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.