Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Kafes’e Bursa’da görkemli gala

5 Ekim 2015
Kafes’e Bursa’da görkemli gala için yorumlar kapalı
Kafes’e Bursa’da görkemli gala

İhtilal öncesinde yaşanan sağ- sol çatışmalarını konu alan ve Ülkücü Hareket’i anlatan ‘Kafes’ filmi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekilleri ve milletvekili adaylarının desteğiyle, Bursalılarla buluştu.
Bugüne kadar, 1980 ihtilali öncesi, sağ sol olayları olarak tarif edilen olayları konu alan pek çok film ve dizi yapılmış, ancak yapılan filmler genellikle ‘sol’ bakış açısıyla çevrilmişti. Kafes ile ilk kez 80 öncesinin olayları ülkücülerin gözünden beyaz perdeye aktarıldı. Kafes, 12 Eylül darbesi döneminde geçiyor ve bu dönemde cezaevlerinde işkencelere maruz kalan gençlerin hayatını ele alıyor. Başrollerinde İsmail Hacıoğlu, Nilay Duru, Fırat Şahin gibi isimlerin yer aldığı dram filmi Kafes’in yönetmenliğini Mahmut Kaptan üstlendi. Filmin, cezaevi sahneleri bugün müze olarak kullanılan ‘Ulucanlar Cezaevi’nde çekildi.
Bursa’daki galaya Yönetmen Mahmut Kaptan ile oyuncuların yanı sıra MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, MHP Bursa Milletvekili Tevfik Topçu ve MHP Bursa İl Başkanı Yüksel Yılmaz katıldı. 19.00 gösterilen gala seansı için, milletvekilleri ve MHP İl ve İlçe Başkanlıkları, salonları Bursalıların ücretsiz izlemesi için kapattı. 18.30’daki gala resepsiyonuna Bursalıların ilgisi oldukça yoğundu. Galaya katılanlar arasında 70’li yıllarda sağ sol olaylarında katledilen Yusuf İmamoğlu’nun ablası Firdevs İmamoğlu ve Erol Ateş’in annesi Hasibe Ateş de vardı. MPH İl Başkanı Yılmaz’ın, Ateş ve İmamoğlu ailelerine, öldürülen oğullarının fotoğraflarının bulunduğu birer çerçeve hediye etmesi, galaya gelenleri oldukça duygulandırdı.
Gösterim öncesi düzenlenen basın toplantısında söz alan filmin genç yönetmeni Kaptan, “Bu alanda, ‘sağ’ gözüyle çekilen ilk, şimdiye kadar yapılanlar arasında da en iddialı film. Türk Sineması’nın bu alanda bir açlığı var, bu açlığın da Türk sinema izleyicisi tarafından karşılığı var. Yani bu tarz konuların üstüne gidilmeli, başka filmler yapılmalı. Heyecanlıyım, filme de galaya da çok büyük bir ilgi var, herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
35 yıl sonra, bir ilki yaşıyoruz diyen MHP İl Başkanı Yılmaz, “Kırk yıla yakın süredir beyaz perdede kafes hayatı yaşayan Türk milliyetçileri, bugün Bursa’dan başlayarak, bu filmle sinemadaki kafesinden çıkacak” şeklinde konuştu.
Film arasında, milletvekilleri ve il ve ilçe başkanlarınca, yönetmen ve oyunculara teşekkür plaketi takdim edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.