Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

Kalça protezinde sıfır hata dönemi…

25 Ocak 2018
Kalça protezinde sıfır hata dönemi… için yorumlar kapalı
Kalça protezinde sıfır hata dönemi…
  • KAYHAN TURAN: “ İLERİ YAŞLARDAKİ KALÇA AMELİYATLARI RİSK OLMAKTAN ÇIKTI. ROBOTİK CERRAHİ AMELİYAT RİSKLERİNİ MİNİMUMA İNDİ”

 

İleri yaşlarda pek çok kişi,  diz ve kalça ağrıları, yürüme, diz çökme sorunları yaşıyor. Bazı durumlarda da kalça ve diz protezinden başka seçenek kalmıyor. Protez ameliyatları sonrasında hastaların aylar süren iyileşme süreci ise göz korkutuyor.

kayhanturan-robotikcerrahi-2

PROTEZ AMELİYATLARINDA ROBOT DÖNEMİ

Protez ameliyatlarındaki bu zorluk yeni bir teknolojiyi gündeme getirdi, bir süredir robotik cerrahi ile yapılan diz ameliyatlarına, kalça  ameliyatları da eklendi.

Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi, doktorlarından Op.Dr. Kayhan Turan, bu teknoloji sayesinde ameliyatların daha kolay, ve hızlı yapılabildiğini ve hastaların ağrı yaşamadığını ve kısa sürede günlük hayata döndüklerini söyledi.

“Diğer avantajları ise ,olası komplikasyon(tekrarlayan kalça çıkığı,bacak boy asimetrisi,mekanik gevşeme gibi)riskinin belirgin derecede azalması. Protez parçalarının yüksek doğrulukta yerleştirilmiş olması nedeni ile protezin ömrünün uzaması.İleri düzeyde detaylı planlama ve buna uygun cerrahi uygulama yapılmasını sağlayarak, hata riskini minimalize edip,ameliyat başarı oranını yükseltmesi.”

Op.Dr. Turan, total kalça protezi işlemlerinde implant parçalarının doğru yerleştirilmesi ve hizalanmasının kritik önem taşıdığını vurguladı.

Tecrübeli bir ortopedik cerrahın bile manuel olarak implant pozisyonlarını ayarlarken bir miktar yanılma payı bulunmaktadır.Eğer hata oranı her iki implant için de çok yüksek olursa,protezin yerinden çıkması,hareket açıklığında azalma,bacak boy farklılığı gibi komplikasyonlar ya da mekanik arıza oluşarak başarısızlık meydana gelebilir.Fakat robotla bunların üstesinden gelinebilinir.Ameliyat sırasında robotik kol ortopedik cerraha,implant yuvasının doğru hizalanması ve yerleştirilmesine kılavuzluk ederken,hastanın önceden yapılmış olan kinematik hesaplarının (3 boyutlu tomografi sonrası) eklem protezinin yerleştirilmesinde optimumu düzeyde kullanılması için de gerçek zamanlı görsel ve dokunsal geri bildirim sağlar.Ameliyatı cerrah gerçekleştirirken robotik sistem cerrahın planlama dışına çıkmasına ve hata yapmasına engel olur.Böylece cerrahın ameliyatta hastanın anatomisine özel olacak şekilde son derece hassas ve yüksek doğrulukta işlemi başarmasını sağlayarak hata payını en aza indirir.

kayhanturan-robotikcerrahi-4

 İLERİ YAŞTAKİ HASTALARIN PROTEZ AMELİYATI DAHA ZOR

Op.Or. Turan, ileri yaşta kalça protezlerinin yapılmasının daha zor olduğunu kaydetti. Turan, “Robotik cerrahi ile protezlerin yerleştirilmesi doğru açı ile konumlandırılması mümkün olduğundan ileri yaştaki kalça sorunlarında da robotik cerrahiyi güvenle kullanabilmekteyiz” dedi.

 KALÇA AMELİYATI OLDUĞU GÜN YÜRÜDÜ

Kalçası ile ilgili problem yaşayan hastalardan biri de Nejla Taşar Ataç. Uzun yıllardır romatoidartrit hastası olan Ataç, şiddetli kalça ve kasık ağrısı yaşıyordu. Farklı merkezlerde çok riskli olduğu için ameliyat olmaması söylendi.

hasta - nejla ataç

Necla  Taşar Ataç yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ağrıdan yerimde duramıyordum. O nedenle çare aramaya başladım. İstanbul’da gitmediğim sağlık kurumu kalmadı. Bursa’da Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi’nde Robotik cerrahi ile kalça ameliyatlarının yapıldığını öğrendik. Gelip muayene oldum ve ameliyatımın robotik cerrahi ile yapılabileceği söylendi. Bu durum beni çok mutlu etti. Ameliyat oldum, başarılı geçti ve ameliyattan bir gün sonra ayağa kalktım. 2 hafta sonra geçmişe dönük ağrılarım tamamen kayboldu. Kalça hareketlerini istediğim gibi yapabiliyorum. Şuanda sosyal hayatıma geri döndüm. Hatta bazen ameliyat olduğumu unutuyorum” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.