Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

Kaleli: “Gemlik Belediyesi’nde Yaşanan Şaibe Ne Zaman Son Bulacak?”

28 Mart 2013
Kaleli: “Gemlik Belediyesi’nde Yaşanan Şaibe Ne Zaman Son Bulacak?” için yorumlar kapalı
Kaleli: “Gemlik Belediyesi’nde Yaşanan Şaibe Ne Zaman Son Bulacak?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Ak Parti ve MHP’li belediye meclis üyelerince hakkında soruşturma açılan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler ve şaibeli bir seçimle başkanvekili olan Refik Yılmaz’la ilgili sürecin hangi aşamada olduğunu öğrenmek için TBMM’ye soru önergesi sundu.

 

Kaleli TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’ nün 96. Maddesi gereğince İçişleri Bakanı Sayın Muammer GÜLER tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim. Saygılarımla.

 

                                                                        Sena KALELİ

                                                                      Bursa Milletvekili

 

AKP ve MHP’li belediye meclis üyelerince bazı yapım, alım ve tamirat kalemlerindeki harcamalar nedeniyle ortaya atılan iddialar sonucu hakkında soruşturma açılan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler’in görevden alınmasının üzerinden 2 yıl geçmiştir.

 

2010 yılında başlatılan bu süreç sonucunda usulsüz bir başkan vekilliği seçimi yapılmış, siyasi şike de yapılarak Refik Yılmaz Başkanvekili olarak Gemlik Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtulmuştur.  Yapılan itiraz sonucunda mahkeme, Refik Yılmaz’ın seçimini uygun bulmamış fakat Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nce görevine devam etmesinde bir sakınca olmadığı yazısı yazılmıştır.

 

İtirazlar sonucu karar uygulandığında seçim tekrar edilmiş, yine siyasi şike ile Refik Yılmaz Başkan vekili seçilmiştir.  Bu bağlamda;

 

1-    Ülkemizde son 10 yılda kaç belediye başkanı savcılık talebiyle görevinden alınmıştır?

 

2-    Bursa’nın Gürsu ve Karacabey başkanlarıyla ilgili iddialardan dolayı mensup oldukları parti tarafından parti içi disiplin yaptırımları uygulanmasına ve Bodrum Belediye Başkanı tutuklandığı halde görevine iade edilmesine karşın, benzer uygulamalardan dolayı hakkında suç vasfının değişme ihtimali olmadığı gerekçesiyle tutuklama kararı olmayan seçilmiş başkan Fatih Mehmet Güler’e neden farklı muamele yapılmaktadır.

 

3-    Belediye yöneticilerinin ya da çalışanlarının yaptıklarından dolayı Belediye Başkanlarına yüklenilen sorumluluk ve uygulanan yaptırımlar, il ve ilçe belediyesi olup olmadıklarına mı göre belirlenmektedir? Bu uygulama hak ve adalet ilkesiyle bağdaşmakta mıdır?

 

4-    AKP ve MHP’li meclis üyelerince gerçekleştirilen bir iç darbeyle görevden alınan Fatih Mehmet Güler ve şaibeli bir seçimle başkanvekili olan Refik Yılmaz’la ilgili süreç hangi aşamadadır?

 

5-    Mahkeme kararı uygulanmayan, şaibe kuşkusundan dolayı seçim geçersizken görevine iade dilekçesi yazılan bir vekilin görevde kalmasına Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nce neden göz yumulmaktadır?

 

6-    Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olan ve halkın iradesini hiçe sayan bu hukuksuzluğun, Bakanlığınız uygulamalarıyla onaylanmasına yaklaşımınız nedir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.