Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Kaleli: “Tezkere Tutanakları Açıklansın”

19 Mart 2013
Kaleli: “Tezkere Tutanakları Açıklansın” için yorumlar kapalı
Kaleli: “Tezkere Tutanakları Açıklansın”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Sena Kaleli, 20 Mart 2003 tarihinde TBMM’de kabul edilen tezkere tutanaklarının kamuoyuna açıklanmasını istedi.

 

Kaleli, 20 Mart 2003 tarihinde kabul edilen tezkereyle bundan 10 yıl önce Irak’ın fiilen işgali için düğmeye basıldığını ve 1 milyonun üzerinde insanın ölümüne vize verildiğini belirtti.

 

Tezkerenin kabulünden 5 saat sonra Bağdat’ın bombalanmaya başlandığını aktaran Kaleli, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 19 Mart gecesi saat 23.00’da TBMM’ye sevk edilen tezkereyle ilgili gerçekler açıklanmalıdır. Türkiye, 1 Mart 2003 tarihinde çok önemli bir demokrasi sınavı vermiştir. “Yurtta sulh, cihanda sulh” diyen CHP’li milletvekillerinin yanı sıra, bazı AKP’lilerin de desteğiyle ülkemizde ABD askerlerinin bulundurulmasına yönelik 1 Mart tezkeresi mecliste reddedilmiştir. Ancak AKP, bundan rahatsız olmuş ve ikinci bir tezkere hazırlayıp 19 Mart gecesi TBMM’ye sevk etmiş, 20 Mart’ta da kabulünü sağlayarak Irak’ın bombalanması amacıyla Türk hava sahasını ABD uçaklarına açmıştır” dedi.

 

20 Mart Tezkeresi Fitili Ateşlemiştir

 

Bundan 10 yıl önce kabul edilen bu tezkerenin, Ortadoğu’nun fiilen bölünmesinin de fitilini ateşlediğini ifade eden Kaleli, “Bu savaş sonunda 1 milyona yakın insan hayatını kaybetmiş, bir o kadar insan da yaralanmıştır. Nihayetinde bugün Irak 3’e bölünmüştür. Bölgedeki istikrarsızlık ise sadece Irak’ı değil bütün Ortadoğu’yu ve Kuzey Afrika’yı etkileyecek şekilde devam etmektedir. Savaşa gerekçe gösterilen Saddam Hüseyin’in elinde nükleer silah olduğuna dair iddiaların ise ‘iki Iraklı ajanın uydurması olduğu’ ne acıdır ki bugün İngiliz istihbaratı tarafından doğrulanmaktadır. 20 Mart tezkeresiyle Türkiye de bu senaryonun içine dâhil edilmiştir. Ancak bu tezkere görüşülürken Meclis Genel Kurulu’nda siyasi partilerin neyi savunduğu, nelerin konuşulduğu, kimin ne söylediği açığa çıkmalıdır. Çünkü CHP olarak biz, halkın temsilcisi olarak seçilenlerin ve halk adına karar verenlerin gerçekleri halktan gizlememesi gerektiğine inanıyoruz. 11 yıldır ülkeyi yöneten AKP, neden çekinmektedir ki tutanakların açıklanmasını istememektedir. Geleceğin politikalarını oluşturanların, geçmişten ders almaları gerekmiyor mu? Irak’ın işgali ve bölünmesiyle sonuçlanan bu kararın günahının da, vebalinin de kime ait olduğu ortaya çıkmalıdır” dedi.

 

Bu Savaştan En Çok Kadınlar Etkilendi

 

Irak’ın işgal sürecinde en çok kadınların darbe aldığını vurgulayan Kaleli, “Milyonlarca kadın tecavüze uğramış, milyonlarca çocuk ta annesiz babasız kalmıştır. Ayrıca bütün bu savaşın psikolojik etkileri ile birlikte, Irak halkının çeyrek asırlık geleceği de olumsuz olarak etkilenmiştir. Sınırların değişimiyle Türkiye’nin çevresindeki komşu ülkelerde bölünme süreci böylece başlamıştır” diye konuştu.

 

20 Mart Tezkeresi

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 19 Mart 2003 Çarşamba günü saat 23.00 sıralarında TBMM’ye sevk edilen Hükümet tezkeresi, 20 Mart Perşembe günü Genel Kurul’da görüşüldü ve kabul edildi. 763 sayılı TBMM Kararı, 21 Mart’ta Resmi Gazete’ de yayımlandı. Kabul edildikten yaklaşık 5 saat sonra ABD tarafından Bağdat bombalandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.